Hybridy sliviek a marhúľ

larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Hybridy sliviek a marhúľ

07 Apr 2022, 21:50

Ou nou....
Vďaka za info, hoci nie veľmi potešujúce. Nič sa ale nedá robiť, už je na ceste, takže to s ňou skúsim. Snáď to u mňa nebude taká katastrofa.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Hybridy sliviek a marhúľ

07 Apr 2022, 22:29

Je možné, že u vás/teba pôjde. Možno veľký vplyv na zdravotný stav mala v mojom prípade aj problémová podnož. Niečo tiež ovplyvní aj lokalita, zloženie pôdy, spôsob ošetrovania (ja som pred pár rokmi slivky nezvykol striekať vôbec) atď. Posledné roky mám ale celkovo taký pocit, že u nás počasie veľmi nepraje slivkám.
Ja som sa teraz rozhodol vyskúšať niečo nové - dnes som štepil Hagantu, Stanley, Toptaste, Hanitu a jeden hybrid - plumcot. Odrodu však neviem. Dnes ráno som bol s kamarátom, ktorý mi vrúble venoval, a hovoril, že mu táto marhuľoslivka chutí. Je tmavomodrá a dužinu má do červena. V chuti hovoril, že zreteľne cítil marhule. Odporúčal mi ju aj pre dobrý zdravotný stav - vraj u neho doposiaľ vôbec netrpela chorobami. Tak som zvedavý, práve preto, že zatiaľ poznám málo ľudí, ktorí by si týchto medzidruhových krížencov chválili.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Hybridy sliviek a marhúľ

07 Apr 2022, 22:50

andrejZA napísal:
07 Apr 2022, 22:29
Je možné, že u vás/teba pôjde. Možno veľký vplyv na zdravotný stav mala v mojom prípade aj problémová podnož. Niečo tiež ovplyvní aj lokalita, zloženie pôdy, spôsob ošetrovania (ja som pred pár rokmi slivky nezvykol striekať vôbec) atď. Posledné roky mám ale celkovo taký pocit, že u nás počasie veľmi nepraje slivkám.
Ja som sa teraz rozhodol vyskúšať niečo nové - dnes som štepil Hagantu, Stanley, Toptaste, Hanitu a jeden hybrid - plumcot. Odrodu však neviem. Dnes ráno som bol s kamarátom, ktorý mi vrúble venoval, a hovoril, že mu táto marhuľoslivka chutí. Je tmavomodrá a dužinu má do červena. V chuti hovoril, že zreteľne cítil marhule. Odporúčal mi ju aj pre dobrý zdravotný stav - vraj u neho doposiaľ vôbec netrpela chorobami. Tak som zvedavý, práve preto, že zatiaľ poznám málo ľudí, ktorí by si týchto medzidruhových krížencov chválili.
Tá odroda plumcot by potešila ak je tak ..u mňa haganta a steanley nič moc ..nechce sa tomu rodiť ..ale ešte robím nejaké pokusy ..tak uvidíme toptaste a Hanita áno ..Hanita má naozaj špecifickú chuť .. urobila nejaký dojem.. toptaste je taktiež dobrý ale zaujal ma az druhý rok ..musí byť zrelý ..podtrhnuty nič moc ..
BB kraj 465 mnm
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Hybridy sliviek a marhúľ

07 Apr 2022, 22:59

Uvidím, čo z toho sa mi pochytá, až potom budem môcť hodnotiť. Ale čo som koštoval Toptaste, tak mám v živej pamäti, že je neuveriteľne sladká - v mojich podmienkach -. ideálna pre deti. Stanley mi kamarát veľmi odporúčal, že má oveľa aromatickejšiu chuť. Ja som vždy mal najradšej Bystričky, ktorých bolo u nás každý rok veľa. Ale časy sa menia.. Dúfam, že tie Haganty či Hanity sa k nim chuťovo aspoň priblížia.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Hybridy sliviek a marhúľ

07 Apr 2022, 23:19

andrejZA napísal:
07 Apr 2022, 22:29
vás/teba
Prepáč Andrej, splietol som si ťa s Jožom, máte pre mňa trochu podobné prezývky. Už sa to snáď nestane :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hybridy sliviek a marhúľ

08 Apr 2022, 07:29

andrejZA napísal:
07 Apr 2022, 21:38
S Katinkou som mal problémy vo všetkom, odolnosť na hubové choroby, sucho, vlhko, slivky nakoniec chuťovo žiadna sláva, ale hlavne letný prepad bol neskutočný. To bol dôvod, prečo som ju dnes vykopal. Aby som jej nekrivdil, určitú mieru z jej neduživosti som asi zavinil aj ja, že som ju zaštepil na odkopok, ktorý sa vtedy javil byť zdravý, no vlani som si na kmeni všimol, že drevo má niečím napadnuté. Takže išla bez milosti preč. Chvíľu som uvažoval nad vrúbľovaním, ale aj kamarát, od ktorého som pred časom vrúble získal, považoval pestovanie Katinky za omyl, tiež spomínal neskutočnú háklivosť na moniliózu.
Katinku pěstuji bezmála 30 let. Dlouho jsem ji považoval za nejlepší švestku vůbec. Plodnost, chuť ideální kuchyňské využití,... Poslední roky je to propadák. Drobné plody, velký propad, podřadná chuť. S velkou pravděpodobností se jedná o netypický projev šarky.
Předpokládám, že když zasadíte koupenou bezvirozní Katinku, budete s ní nějakou dobu spokojen. Pokud si ji naštěpujete od kamaráda, bude to asi horší.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Hybridy sliviek a marhúľ

08 Apr 2022, 20:30

Od podzimu 2017 mám zasazenou Melitopolski a Flavor Supreme. Před 2 lety jsem do jedné
nich přiroubovala ještě Dapple Dandy. Pokud to letos zase nezmrzne, tak snad ochutnám z Dapple první plody a také uvidím, zda je to vůbec ta správná odrůda (stromek jsem kupovala, darovala kamarádce a vzala si z něj rouby). Květy švestkomeruněk jsou citlivé na mráz a listy mívají během sezóny hodně dírek (takže asi suchá skvrnitost). Plodů jsem měla zatím jen pár. S Melitopolski jsem spokojená, je to zajímavé ovoce. Připomíná spíše meruňku a asi proto na něj nejde tak moc obaleč švestkový. U Flavor Supreme si nejsem jistá pravostí, to co mám, spíš vypadá jako žlutoploda ryngle - takže je to pravděpodobně něco úplně jiného.
Prílohy
Melitopolski
Melitopolski
Dapple Dandy
Dapple Dandy
"Flavor Supreme"
"Flavor Supreme"
IMG_20210903_191953.jpg
"Flavor Supreme"
"Flavor Supreme"
IMG_20210818_155547.jpg
Melitopolski
Melitopolski
Olomoucko 220 m n. m.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Hybridy sliviek a marhúľ

11 Apr 2022, 18:12

Pani Štěpánka, Váš príspevok ma napĺňa jemným optimizmom. V piatok som do niekoľkých stredne veľkých mirabeliek vrúbľoval slivky a jeden noname plumcot. Podľa Vašich fotiek by to teoreticky mohol byť aj Melitopoľski. Kôra mojich vrúbľov sa veľmi podobá na tie na Vašich jednoročných konárikov M. na fotke. Tá farba je dosť odlišná od všetkých ostatných sliviek, ale aj marhúľ. Ak by bola táto marhuľoslivka chutná, tak si ju ponechám, ak nie, konáriky nie je problém vyštikať. Prípadne nechať len tak trochu, na spestrenie : )
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hybridy sliviek a marhúľ

04 Aug 2023, 20:18

S odkazom na úvodný príspevok tohto vlákna - "čo je čo":
Na foto v prílohe je dobrá vizuálna pomôcka (schematické obrázky úplne hore). H.


Screenshot_20230804-200551_Chrome.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hybridy sliviek a marhúľ

04 Aug 2023, 20:39

...teraz vidím, že podobný schematický obrázok sem dal Mikeš13 už pred vyše rokom...
...bré ráno 😀 H.


Screenshot_20230804-203653_Chrome.jpg
Napísať odpoveď