Novinky - marhule 🍑

vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Novinky - marhule 🍑🍑

08 Apr 2022, 08:14

Milan Fiala napísal:
07 Apr 2022, 06:04
Čo písal Geronimo je blud.Ja mám veľa odrôd či maďarskú,velkopavlovickú🍑 Coty pestujem veľa odrôd sú super nehnijú sladké štavnaté niektoré odolné na šárku veľa ich mám pod číslami rád ich testujem ktorá má problémy hneď ju vykopem.Presvečit sa otom mohli aj tu prítomný záhradkári ako je M.Prasličak keď sme dali okoštovať Buzrlovi marhulku Justocot skoro skolaboval tak bola dobrá.Šlachtitelské stanice v EU dostali 10 miliónov na šlachtenie tu čo?Marhulka Bankourcot je odolná na moniliu atď o ostatných odrodách o ktorých dotyčný páni nemajú ani páru.
IMG_20220320_084259.jpg
Já Geronimovo vyjádření jako blud nepovažuji. Hodnotí odrůdy, které si můžeme koupit a vysadit my všichni. Od konce 70. let jsme zasypáváni novými odrůdami meruněk, včetně českých (LE...) a slovenských (VE...), mnohokrát jsem slyšel a četl, že ty nové Ledany, Harcoty, Kiota, Orangeredy, Bergerony jsou lepší než klasické maďarky. Jsem vděčný za nové odrůdy, díky jim můžeme pěstovat meruňky i tam, kde to dřív nešlo a díky jim se meruňková sezóna natáhla ze dvou týdnů na tři měsíce. O těch supernovinkách 80. a 90. let se pomalu přestává mluvit a přicházejí nové a nové.
Když se u nějakého ovoce objeví odrůda, co přináší novou kvalitu , brzy se rozšíří. Školkaři (rychleji ti polští) na to zareagují. Příkladem budiž Toptaste, Hanita, Desert, Admirál, Nojabrskaja aj.
Rád si počkám na meruňky, které převálcují tu stoletou klasiku, ale degustace meruňkovic zatím pořád vyhrávají "vépéčka".
Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Novinky - marhule 🍑🍑

08 Apr 2022, 19:22

Jestliže je meruňka jen sladká a šťavnatá pak je to za mě propadák.Pořádná meruňka má být sladce kyselá,navinulá,rozplývavá,aromatická a voňavá!Na obrázku jsou uvedeny celosvětově nejkvalitnější odrůd meruněk.Ps: Bobcot je kanadská odrůda která nemá s Cotinternational nic společného. ;)
Prílohy
274517.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Novinky - marhule 🍑🍑

08 Apr 2022, 19:44

Červenka Jiří napísal:
08 Apr 2022, 19:22
Na obrázku jsou uvedeny celosvětově nejkvalitnější odrůdy meruněk.
▪︎ Som rád, že z uvedených mám VP, Maďarskú aj Bergarouge.
▪︎ S tým Hargrandom si dovolím nesúhlasiť. Pestoval som ho dlho, má viaceré prednosti, ale že by chuťovo exceloval...(?). IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Novinky - marhule 🍑🍑

08 Apr 2022, 19:58

Červenka Jiří napísal:
08 Apr 2022, 19:22
Jestliže je meruňka jen sladká a šťavnatá pak je to za mě propadák.Pořádná meruňka má být sladce kyselá,navinulá,rozplývavá,aromatická a voňavá!Na obrázku jsou uvedeny celosvětově nejkvalitnější odrůd meruněk.Ps: Bobcot je kanadská odrůda která nemá s Cotinternational nic společného. ;)
Uvedené údaje sú predpokladám z tohto článku (foto 1). Našiel som len jeho anglickú verziu, aj keď ide o českého autora. 🙂
Pridávam ešte (z tej istej práce) údaje o 10-tich najväčších svetových producentoch marhúľ. Je to z roku 2010. Za zmienku stojí, že v prvej desiatke sú iba 2 európske krajiny (na 4. a 7. mieste, ak teda lídra nerátame za 'Európu'). IH

Screenshot_20220408-195230_Chrome.jpg
Screenshot_20220408-195244_Chrome.jpg
Screenshot_20220408-195244_Chrome.jpg (44.61 KiB) 2235 zobrazení
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Novinky - marhule 🍑🍑

08 Apr 2022, 20:21

S chutí meruněk by se dalo polemizovat. Já mám vlastní zkušenost s "coty" jen s Pinkcotem. Sousedova babička koupila tuto meruňku na St. Julien před více než 15 lety. Od té doby, co jí moje meruňky poskytují pyl, mívají často úrodu, přestože je jejich zahrada v 530 m. n. m. Já jsem byl vždycky překvapen, že i květy, které kvetou velmi dlouho, poměrně slušně odolávají mrazu. Plody zrají brzy, jsou velké, vizuálně atraktivní a jsou i chutné.
Tak jako i jablka, která nechutnají jako Goldeny, mohou být chutná, tak i odlišná chuť než VP nemusí vadit. Typicky meruňková chuť nebo typicky meruňkové aroma jsou na Vysočině pojmy k pousmání. V době, kdy zrají Pinkcoty, jsou v obchodech k dispozici jen plody, které žádného zahrádkáře nepotěší. Jinými slovy, když prší, jsou vtipy o trabantech nemístné.
Prílohy
Dnešní foto Pinkcotu v 530m. Květy jsou v pořádku, přestože v pondělí byly -4st.
Dnešní foto Pinkcotu v 530m. Květy jsou v pořádku, přestože v pondělí byly -4st.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Novinky - marhule 🍑🍑

09 Apr 2022, 10:27

Ivan Hlavatý napísal:
08 Apr 2022, 19:44
Červenka Jiří napísal:
08 Apr 2022, 19:22
Na obrázku jsou uvedeny celosvětově nejkvalitnější odrůdy meruněk.
▪︎ Som rád, že z uvedených mám VP, Maďarskú aj Bergarouge.
▪︎ S tým Hargrandom si dovolím nesúhlasiť. Pestoval som ho dlho, má viaceré prednosti, ale že by chuťovo exceloval...(?). IH
Já mám zas trochu problém s Bergevalem. Chuť je u nás výborná, sladká, ale není meruňková.
alenak
Príspevky: 190
Dátum registrácie: 01 Apr 2022, 19:56
Bydlisko: Královehradecko

Novinky - marhule 🍑🍑

09 Apr 2022, 21:57

děláte mi pánové chutě :) , snad něco letos vyjde... ale co sladká jádra - není nic lepšího s meruňkou rozlousknout i jádro, nejlepší má VP, většina nových odrůd mají jádra hořká...špatně se to dohledává, natož když jsme v okrajové oblasti, tak si nemůžeme moc vymýšlet ;)
Neregistrovaný

IP:  25.134

Novinky - marhule

09 Apr 2022, 23:54

alenak napísal:
09 Apr 2022, 21:57
děláte mi pánové chutě :) , snad něco letos vyjde... ale co sladká jádra - není nic lepšího s meruňkou rozlousknout i jádro, nejlepší má VP, většina nových odrůd mají jádra hořká...špatně se to dohledává, natož když jsme v okrajové oblasti, tak si nemůžeme moc vymýšlet ;)
A co amygdalin?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Novinky - marhule

10 Apr 2022, 09:24

Návštěvník napísal:
09 Apr 2022, 23:54
alenak napísal:
09 Apr 2022, 21:57
děláte mi pánové chutě :) , snad něco letos vyjde... ale co sladká jádra - není nic lepšího s meruňkou rozlousknout i jádro, nejlepší má VP, většina nových odrůd mají jádra hořká...špatně se to dohledává, natož když jsme v okrajové oblasti, tak si nemůžeme moc vymýšlet ;)
A co amygdalin?
Většina nových odrůd meruně má jádra hořká, máte pravdu. Dohledá se to nejlíp ochutnáním. Je třeba na to myslet při zakládání kvasů, je lepší plody vypeckovat nebo aspoň kvas před pálením přecedit. U VP a Maďarské není ovlivnění chuti peckou tak velké.
Napísať odpoveď