Carmela a Šalach ananasnyj

andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Carmela a Šalach ananasnyj

03 Nov 2021, 22:35

Ja som si dnes tiež urobil sviatok a vysadil som dva stromčeky marhule. Poškuľoval som po nich už rok-dva, až som neodolal a napriek vysokej cene som si ich objednal. Majú mať zvýšenú odolnosť k jarným mrazom a tiež proti hubovým ochoreniam, tak som veľmi zvedavý, čo bude na tom pravdy. Jedná sa o odrodu Carmela a Šalach ananasnyj. U prvej je doslova uvedené, že je vyšľachtená na odolnosť proti PPV (šarka), monilióze kôstkovín, suchej škvrnitosti aj cytospórovému odumieraniu. Šalach je zasa na ruských fórach ospevovaný pre nezvyčajnú chuť a pestovateľsky dlhodobo osvedčený. Takže keď mi dnes tieto dva poklady priviezol kuriér k bránke, rýchlo som si zalial turka, neotáľal, využil priazeň počasia - a už majú svoje miestečko v záhrade :)


Tuto ešte link na odrodu Šalach ananasnyj:
https://forum.vinograd.info/showthread.php?t=11226
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Carmela a Šalach ananasnyj

04 Nov 2021, 08:33

Andrej, dovolil som si presunut vas prispevok do noveho vlakna - koli tomu, aby sa na tieto marhule nezabudlo, ked maju mat tolko pozitivnych vlastnosti. Ja mam u seba Vesnu a Vehardu, ktore by mali byt tiez vhodne do vyssich poloch, ale su to len 2-rocne stromceky, zatial nerodili, ale prirastky maju na moje prekvapenie celkom slusne. (a tiez len na skusku Velkopavlovicku). Sam som zvedavy, ako sa tym Vasim bude darit, z casu na cas tu o nich prosim poreferujte.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Carmela a Šalach ananasnyj

04 Nov 2021, 20:13

Šalach som sadil vlani v auguste. Na jar už aj ukázal pár kvetov, plody však nie. Kvitol veľmi neskoro, skoro až so skivkami, takže je dosť pravdepodobné, že bude unikať jarným mrazom. Stromček podrástol pekne, kvetné puky žiaľ nemá. Takže na prvé plody si budem musieť počkať minimálne o rok dlhšie.
Tento rok som si bol vyzdvihnúť monastyrskyj priamo v škôlke a Šalach tam veľmi chválili, vraj mimoriadny zdravotný stav a vydarená odroda.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Carmela a Šalach ananasnyj

04 Nov 2021, 21:09

To je môj sen, dopestovať marhuľku, ktorá bude schopná ujsť jarným mrazom :)
Ak sú ale údaje o tejto odrode pravdivé, mohlo by to byť reálne, pretože má byť:
- čiastočne samoopelivá
- neskoro kvitnúca
- kvety sú schopné odolať slabšiemu mrazu
- rezistentná či aspoň tolerantná k hubovým chorobám

Ak sa tieto vlastnosti potvrdia, bude to bomba. Ale uverím, až to uvidím, resp. až ochutnám :)
To už ale oslavám nebude konca kraja!

: ))
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Carmela a Šalach ananasnyj

21 Nov 2021, 20:04

Odrůdu meruňky Šalah jsem pěstoval asi před desíti léty. Zvýšená odolnost k nízkým teplotám tam asi je, ale vše má svoje meze. Chuťově je opravdu výborná. Plody jsou celkem smutné, líčko nevýrazné. Co mi zůstalo v paměti, to je výrazná sladkost odrůdy. Když budete mít zkušenosti s plodnosti, určitě dejte vědět.
Prílohy
24 Šalah.jpg
23 Šalah.jpg
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Carmela a Šalach ananasnyj

30 Máj 2022, 11:06

Žiaľ, tak ako som sa pred časom vytešoval z nových prírastkov do záhrady, musím ich pripočítať skôr k stratám :/ Oba stromčeky kupované v e-shope vykapali. Že by sa mi nejaký stromček neprijal, sa mi doteraz stalo len výnimočne (pri kupovanom ešte nikdy), zákon schválnosti je, že to boli suverénne najdrahšie stromčeky, aké som kedy kupoval. Sadené na jeseň, zjari ešte živé, jeden (Carmela) uschol hneď v apríli, na druhom (Šalach) už len tak visia len mini-prírastky z vrchných púčikov. Z jedného som na jar dokonca odobral štep, ktorý sa aj prijal, ale pred pár dňami tiež vyschol. Čert zober vyhodené peniaze, ale teraz už neviem, či ešte budem kedy objednávať stromčeky z e-shopu. Lenže čo má človek urobiť, ak si chce zohnať odrodu, ktorá sa bežne v škôlkach na okolí nepredáva?
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Carmela a Šalach ananasnyj

30 Máj 2022, 19:23

Ja som kúpil šalach pravdepodobne v tej istej škôlke a tiež monastyrskij. Obom stromčekom sa darí výborne. Prírastky sú už teraz viac ako 60 cm. Eshop asi nebude na vine :)
Pre zaujímavosť, obe odrody tento rok kvitli a aj kompletne zmrzli spolu s ostatnými odrodami a teda nemajú o nič väčšiu mrazovzdornosť ako maďarská či VP.
Asi predsa len skúsim Bergeron...
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Carmela a Šalach ananasnyj

30 Máj 2022, 21:31

Veď jasné, pohoda, ešteže nejde o nič vážnejšie, než dva vykapaté stromčeky. Bol som síce namrzený, lebo to bol narodeninový darček od manželky, ale zasa pozitívom je, že zrazu mám dve voľné miesta v záhrade :)
Ale keď sa snažím zistiť, kde bola chyba, naozaj neviem posúdiť, nie som natoľko skúsený. Výpestky sa mi zdali slabučké, ťažko povedať že špičáky, skôr prútiky. Tak mi napadlo, či aj ovocné stromy by nemali mať pred zimou drevo aspoň ako-tak vyzreté, aby ich potom nezničil mráz. Boli v kontajneroch. Kupoval som ich v menej známom e-shope "Ovocné dreviny", nič mi to nehovorilo, ale keď som si pozeral ponuku, bola takmer totožná so Slovplantom, aj layout stránky, rovnaké ceny atď.

No nevadí, skúsim si ten Šalach ešte pozháňať, stále si myslím, že odroda by to mohla byť dobrá. To že Ti vymrzli dva mladé stromčeky, môže byť ešte zapríčínené ich nižším vekom, verím, že časom keď zmocnejú, budú mať v dreve a koreni viac zásobných látok, ktoré zvýšia ich mrazuvzdornosť. Mladé rastliny viac podliehajú stresu a skôr zhadzujú kvety či plody. Držím palce, snáď sa Ti so Šalachom aj Monastyrským bude dariť. A Bergeron by mal byť dobrou voľbou aj pre horšie roky.
Napísať odpoveď