Opeľovač pre marhuľu

borkax

IP:  32.142

Opeľovač pre marhuľu

01 Nov 2021, 22:05

Milí odborníci a skúsení záhradkári ☺️
Vedeli by ste mi poradiť, akú odrodu marhuľe vysadiť k teraz vysadenej Leskore? Bývame v Turci - 500 n.m.v. Zem je ťažšia ílovitá. Leskora má podpník ringlotu. Tiež máme v okolí šárku, tak hľadám niečo odolnejšie. Vopred ďakujem za rady!
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Opeľovač pre marhuľu

02 Nov 2021, 11:43

Já mám u Leskory (v 480m) Vehardu, Lealu a Bergeron. Jinak v okolí meruňky nikdo nemá. V 520 m mám u Leskory Lealu a Goldrich, u sousedů mají Pinkcot. Opylení je dobré, horší jsou mrazíky. Netuším, která odrůda se ze jmenovaných projevuje jako nejlepší opylovač.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Opeľovač pre marhuľu

02 Nov 2021, 14:58

Souasně kvetoucí meruňka se hodí, ale Leskora vám bude plodit i bez opylovače.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Opeľovač pre marhuľu

02 Nov 2021, 16:53

vysloužil napísal:
02 Nov 2021, 14:58
...Leskora vám bude plodit i bez opylovače.
Nikdy jsem si to u Leskory neověřoval, ale je to možné. Píšou, že je částečně cizosprašná, tak jsem k ní vždycky něco přidal. Samozřejmě, v zahradě v nížině, kde mám sám 12 odrůd a sousedi dalších 20, tam si to ověřit nemohu.
U Pinkcotu na Vysočině mi bylo kdysi líto sousedky, když na nezmrzlém středně velkém stromku vypěstovala 5 meruněk. Tak jsem si za plotem narouboval Goldrich (naprosto nevhodnou odrůdu do dané chladné oblasti) a byli jsme všichni velmi překvapeni, že se úroda na Pinkcotu zvedla na více než 100 plodů.
Jozef BJ

IP:  234.25

Opeľovač pre marhuľu

03 Nov 2021, 10:52

Leskora opeľovača rozhodne potrebuje. V testoch samoopelivosti dopadla ako self-incompatible.
Prílohy
Apricot testing.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Opeľovač pre marhuľu

03 Nov 2021, 13:40

Jozef BJ napísal:
03 Nov 2021, 10:52
Leskora opeľovača rozhodne potrebuje. V testoch samoopelivosti dopadla ako self-incompatible.
Pokud pěstujete meruňky tam, kde se jim nedaří a nejbližší soused s meruňkou je kilometr daleko, meruňka 2 roky před tím zmrzne po odkvětu a pak po 3 letech zaplodí tak, že se větve polámou, přitom ty zbývající dvě meruňky nekvetou vůbec (to se mi stalo v roce 2020), myslíte si o cizosprašnosti své.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Opeľovač pre marhuľu

03 Nov 2021, 15:36

Jako pozorování je to skutečně zajímavé a stojí to za zamyšlení. Kdybych však měl na to napsat oponentní posudek, uvedl bych na úvod několik hypotéz:
1. Možná chyba pozorovatele (někde tam byly použitelné květy a nikdo si jich nevšiml)
2. Hmyz, když chce, zaletí si za květy i na vzdálenost 1km
3. Stresovaný stromek vytvořil pupenovou mutaci potřebnou k opylení, aniž by to bylo výrazně viditelné na plodech.
4. Plody byly partenokarpické (prázdné pecky)
5. Leskora je ve skutečnosti plně samosprašná.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Opeľovač pre marhuľu

03 Nov 2021, 17:19

Mimmo napísal:
03 Nov 2021, 15:36
Jako pozorování je to skutečně zajímavé a stojí to za zamyšlení. Kdybych však měl na to napsat oponentní posudek, uvedl bych na úvod několik hypotéz:
1. Možná chyba pozorovatele (někde tam byly použitelné květy a nikdo si jich nevšiml)
2. Hmyz, když chce, zaletí si za květy i na vzdálenost 1km
3. Stresovaný stromek vytvořil pupenovou mutaci potřebnou k opylení, aniž by to bylo výrazně viditelné na plodech.
4. Plody byly partenokarpické (prázdné pecky)
5. Leskora je ve skutečnosti plně samosprašná.
V Lednici testovali tyto původem americké odrůdy začínající na LE několik desetiletí. Velká část z nich jim vyšla jako samosprašná, např. Lejuna, Lerosa a mnoho dalších, některé jen částečně.
Nicméně příroda se nechová vždycky podle toho, jak vyjdou testy. Ostatně testy prokázaly, že vakcína proti covidu bude skýtat dlouhodobou imunitu nejspíš celoživotní, možná bude třeba po letech přeočkování.

Dodnes si pamatuju, jak jsem před mnoha lety na houbách zabloudil v hlubokém smrkovém lese. Došel jsem na mýtinu, kde stála mladá jabloň obsypaná jablky - buďto Průsvitné letní nebo nějaký semenáč s úplně stejnými plody. Jak se tam dostala, nevím, každopádně k nejbližším jabloním to bylo hodně daleko. Čímž nezpochybňuji, že jablko je cizosprašný ovocný druh.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Opeľovač pre marhuľu

03 Nov 2021, 18:38

Cizosprašné příběhy jsou někdy zábavné a poučné, jak zjišťuji. Já jich znám u meruněk jen několik, ale ne všechny mají happyend.
Kromě výšeuvedeného Pinkcotu znám jednu meruňku, o níž skoro nikdo neví, co to je za strom. Roste těsně u největšího náměstí na Vysočině (v Třebíči) a každoročně má mnoho tisíc květů. Je to vysoký strom, ale i listí je velmi vysoko. Protože nikdy nemá ani jeden plod, lidé nevědí, že je to meruňka. Sám jsem to zjistil před několika lety podle opadaného listí. Mám chuť několik květů opylit směsí mých pylů, ale nevím, zda se to na veřejném místě smí. V noci s žebříkem na náměstí bych se mohl stát sprostým podezřelým.
Vím taky o jedné zvláštnosti na Balkáně. Soused má "divokou" meruňku s typickými listy, která mívá vedle jeho úlů tisíce květů. Plody mají velikost angreštu, takže nikdo neví, že je to meruňka. Kdyby rostla někde v lese, nepřišli bychom na to, že je to vlastně opylovač.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Opeľovač pre marhuľu

03 Nov 2021, 19:28

Mimmo napísal:
03 Nov 2021, 18:38
Cizosprašné příběhy jsou někdy zábavné a poučné, jak zjišťuji. Já jich znám u meruněk jen několik, ale ne všechny mají happyend.
Kromě výšeuvedeného Pinkcotu znám jednu meruňku, o níž skoro nikdo neví, co to je za strom. Roste těsně u největšího náměstí na Vysočině (v Třebíči) a každoročně má mnoho tisíc květů. Je to vysoký strom, ale i listí je velmi vysoko. Protože nikdy nemá ani jeden plod, lidé nevědí, že je to meruňka. Sám jsem to zjistil před několika lety podle opadaného listí. Mám chuť několik květů opylit směsí mých pylů, ale nevím, zda se to na veřejném místě smí. V noci s žebříkem na náměstí bych se mohl stát sprostým podezřelým.
Vím taky o jedné zvláštnosti na Balkáně. Soused má "divokou" meruňku s typickými listy, která mívá vedle jeho úlů tisíce květů. Plody mají velikost angreštu, takže nikdo neví, že je to meruňka. Kdyby rostla někde v lese, nepřišli bychom na to, že je to vlastně opylovač.
Není třeba lozit do koruny stromu se štětečkem. Stačí zavěsit zavařovačku s vodou a v ní několik kvetoucích větviček jiné odrůdy. Ostatní zařídí hmyz.
Napísať odpoveď