Opeľovač pre marhuľu

radim

IP:  51.173

Opeľovač pre marhuľu

03 Apr 2022, 08:20

Meruňka se nemůže opylit jinými švetkovitými? Třeba myrobalány nebo mirabelkami, ty přece kvetou současně? Nebo pokud není meruňka jako každý strom oplodněna, protahuje dobu kvetení. Takže nakonec může být, podle mého mínění, oplodněna i pylem nějaké švestky či podobným, co normálně kvete o dost později?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Opeľovač pre marhuľu

03 Apr 2022, 08:41

Myslím, že cizosprašná meruňka může být opylena jen jinou meruňkou. Prodloužení doby kvetení u neopylených květů je obvyklé. Afinita roubů k podnožím slivoní, broskvoní a mandloní je však prokázaná.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Opeľovač pre marhuľu

03 Apr 2022, 09:28

radim napísal:
03 Apr 2022, 08:20
Meruňka se nemůže opylit jinými švetkovitými? Třeba myrobalány nebo mirabelkami, ty přece kvetou současně? Nebo pokud není meruňka jako každý strom oplodněna, protahuje dobu kvetení. Takže nakonec může být, podle mého mínění, oplodněna i pylem nějaké švestky či podobným, co normálně kvete o dost později?
Marhuľa môže byť opelená len marhuľou (sú však aj samoopelivé odrody marhúľ), slivkovinami nie.
'Medzidruhové' opelenie je možné medzi broskyňami a mandľami, medzi čerešňami a višňami a medzi slivkami, ringlotami a mirabelkami. IH
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Opeľovač pre marhuľu

17 Apr 2022, 09:19

vysloužil napísal:
03 Nov 2021, 19:28
Mimmo napísal:
03 Nov 2021, 18:38
Kromě výšeuvedeného Pinkcotu znám jednu meruňku, o níž skoro nikdo neví, co to je za strom. Roste těsně u největšího náměstí na Vysočině (v Třebíči) a každoročně má mnoho tisíc květů. Je to vysoký strom, ale i listí je velmi vysoko. Protože nikdy nemá ani jeden plod, lidé nevědí, že je to meruňka. Sám jsem to zjistil před několika lety podle opadaného listí. Mám chuť několik květů opylit směsí mých pylů, ale nevím, zda se to na veřejném místě smí. V noci s žebříkem na náměstí bych se mohl stát sprostým podezřelým.
Není třeba lozit do koruny stromu se štětečkem. Stačí zavěsit zavařovačku s vodou a v ní několik kvetoucích větviček jiné odrůdy. Ostatní zařídí hmyz.
Cizosprašná meruňka na snímku už je asi 7 metrů vysoká. Je na ní nejméně 10000 květů. Většina už odkvetla. Všiml jsem si, že je vedle visuté parkoviště s truhlíky na rostliny. Zapíchl jsem do jednoho z nich 3 kvetoucí větvičky Bergeronu a zalil jsem je. Odpoledne budou létat včely a snad si všimnou i těch větviček. Jsou jen 1 metr od okraje koruny. Asi 3m nad patou stromu. Snažil jsem se vypadat nenápadně, ale měl jsem pocit jako mladý zloděj. Omládnout se dá i nechtěnou rekvalifikací.
Prílohy
Screenshot_20220417_090515.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Opeľovač pre marhuľu

06 Júl 2022, 16:18

Mimmo napísal:
17 Apr 2022, 09:19
Kromě výšeuvedeného Pinkcotu znám jednu meruňku, o níž skoro nikdo neví, co to je za strom. Roste těsně u největšího náměstí na Vysočině (v Třebíči) a každoročně má mnoho tisíc květů. Je to vysoký strom, ale i listí je velmi vysoko. Protože nikdy nemá ani jeden plod, lidé nevědí, že je to meruňka. Sám jsem to zjistil před několika lety podle opadaného listí. Mám chuť několik květů opylit směsí mých pylů, ale nevím, zda se to na veřejném místě smí. V noci s žebříkem na náměstí bych se mohl stát sprostým podezřelým.
MV: Není třeba lozit do koruny stromu se štětečkem. Stačí zavěsit zavařovačku s vodou a v ní několik kvetoucích větviček jiné odrůdy. Ostatní zařídí hmyz.

Cizosprašná meruňka na snímku už je asi 7 metrů vysoká. Je na ní nejméně 10000 květů. Většina už odkvetla. Všiml jsem si, že je vedle visuté parkoviště s truhlíky na rostliny. Zapíchl jsem do jednoho z nich 3 kvetoucí větvičky Bergeronu a zalil jsem je. Odpoledne budou létat včely a snad si všimnou i těch větviček. Jsou jen 1 metr od okraje koruny. Asi 3m nad patou stromu.


Díky radě pana Vysloužila jsem to nechal na hmyz a zapíchl jsem nenápadně poblíž stromu 3 větvičky kvetoucího Bergeronu. Dnes jsem si všiml, že tam skutečně nějaké plody jsou. To jsem na ní tedy ještě nikdy neviděl.

V Třebíči teď zraje Pinkcot. Mohla by to být tato meruňka nebo její semenáč.
Prílohy
Meruňka opylená.jpg
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Opeľovač pre marhuľu

09 Júl 2022, 19:33

Mimmo, paradny napad👍👍 Super ze to vyslo
Napísať odpoveď