Šlechtění meruněk

vysloužil1

IP:  92.238

Šlechtění meruněk

10 Aug 2021, 13:36

Letos je rok na meruňky štědrý, a tak ochutnávám různé odrůdy a přemítám, jaké úmysly realizují šlechtitelé nových odrůd. Klobouk dolů za rané a pozdní odrůdy, za mého dětství trval "čas meruněk" jeden, možná dva týdny uprostřed prázdnin. Dnes trvá meruňková sezóna od června do září. Ale jaké jsou nové odrůdy - včetně těch, co zrají v klasickou dobu koncem července? Kdysi byly všechny sytě oranžové, dnes jsou bledě žluté, zato s tmavě rudým líčkem. Proč? Není to hezké v džemu, kompotu, ani při jídle to není nic moc, červeného ovoce je tu plno a líp vybarveného. Vůně a chuť těch Orangeredů, Bergevalů, Harcotů není špatná, ale připomíná spíš papaju, mango, fíky, kdežto typická meruňková chuť , tak ceněná v destilátech i zavařeninách, ta se jaksi vytrácí. Za nejchutnější meruňky jsou - s velkým náskokem - považovány Maďarská a Velkopavlovická, odrůdy staré 200 let, to taky velké vyznamenání pro novošlechtitele není. Přitom šlechtění meruněk mi přijde snazší než třeba jádrovin. Příznivci meruněk ze semene (já k nim nikdy nepatřil) potvrdí, že když vysejí pecky, tak každý druhý semenáč přinese plody srovnatelné s ušlechtilou odrůdou.
Před lety jsem u přítele na ČM vysočině viděl pěkný plodící meruňkový semenáč. Ač tomu nefandím, roub jsem si vzal. Odrůdu jsem nazval podle místa původu Deblínská. Nelze říci, že by nějak výrazně překonala odrůdy stávajícího sortimentu. Když zmrznou na jaře všechny , obvykle zmrzne taky. Plodnost je průměrná, velikost taky, zralá je nyní. Ale barva je krásně souměrně oranžová a dužina voní a chutná typicky sladce meruňkově.
Deblínská
Deblínská
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlechtění meruněk

10 Aug 2021, 13:51

Miloš, Ty si skrátka 'oranje'. Ak by žil Johan Cruyff, mal by z Teba radosť 😀.
Ale ja si tiež rovnako myslím, že 'správna' marhuľa má byť oranžová. Stará škola...😀. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Šlechtění meruněk

10 Aug 2021, 17:46

Dnešní člověk si libuje v napodobeninách a imitacích. Shání meruňku ananasku, rozplývá se nad hrozny s jahodovou příchutí, přičemž samotných jahod je přejezený. Vychvaluje plumcoty, pluoty, jostu, které chutnají něco mezi, křížence asijských hrušek a švestek s evropskými, vaří meruňkový džem z mirabelek, vysazuje meruňkovou renklódu, ananasovou renetu, banánové a malinové jablko.
Pak se divme, že meruňka chutnající jako meruňka nikoho nezajímá.
Napísať odpoveď