Výsadba nových stromčekov - marhule.

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba nových stromčekov - marhule.

08 Apr 2020, 20:05

Na jeseň som vykopal staršie marhule VP a Hargrand. V rámci obnovy resp. obmeny sortimentu som si dal poradiť a v okt.2019 som zasadil stromček odrody BERGAROUGE na podpníku St.Julien A. Mala by to byť kvalitná sorta, vhodná na priamy konzum aj zaváranie. Išlo o bezchybný výpestok - osobný výber v Plantexe Veselé. Teraz po pol roku od výsadby ujatý stromček po povýsadbovom reze už optimálne raší - vitálne sú všetky púčiky na budúcich kostrových konároch aj stredníku (viď foto). Pri súčasnom počasí musím už novovysadené stromky zavlažovať. IH
IMG_20200408_191622.png
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba nových stromčekov - marhule.

08 Apr 2020, 20:20

Výběr je to dobrý. Ale stačí vám tak mírný povýsadbový řez u meruňky? Možná, že ta závlaha pomůže, ale já řežu víc i sazenice s kořenovým balem. Do léta tu ztrátu dřeva doženou a spolehlivěji se chytají. Rašení všech pupenů nemusí být znakem dobrého ujmutí. Mám vyzkoušeno, že pouze meruňková podnož v zimě (nad +5st.) obráží novými kořínky, což není váš případ.
Petr z Pardubic
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 15:38

Výsadba nových stromčekov - marhule.

08 Apr 2020, 20:35

Blahoželáme panu Hlavatému k výběru asi té nejlepší sorty marhuľky v sortimentu. Já osobně jsem s Plantexem tak převelice spokojen, že jsem žádal e-shopy v ČR, aby mě upozorňovali na veškeré stromky původem z Plantexu. Ještě jsem totiž nenarazil na špatný plantexový stromek. Nevzpomínám si ani na žádnou záměnu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba nových stromčekov - marhule.

08 Apr 2020, 23:32

... já řežu víc i sazenice s kořenovým balem...spolehlivěji se chytají.

Ono záleží hodně na místních půdních a klimatických podmínkách a taky na kvalitě kořenů. A pak ještě jeden aspekt - nejde až tolik o to, kolik dřeva ponecháme, jako kolik jsme ho odstranili, tedy jak velký byl stromek původně. Což z fotky nevíme. Za jedinou výjimku považuju broskvoně, těm nechávám zásadně jen 3 (max 4) ramena se třemi očky, bez ohledu na stav kořenů a velikost sazenice..
Jestli se hlouběji ostříhané stromky spolehlivěji chytají, to nevím. Troufl bych si kacířsky říci, že na samotné ujmutí povýsadbový řez velký vliv nemá. Sám jsem nikdy řez po výsadbě nevynechal, ale spoustu takových stromků jsem viděl u sousedů. Že rostou blbě, o tom není sporu, ale s ujmutím problém nemívají.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba nových stromčekov - marhule.

09 Apr 2020, 05:32

Mimmo napísal:
08 Apr 2020, 20:20
Výběr je to dobrý. Ale stačí vám tak mírný povýsadbový řez u meruňky? Možná, že ta závlaha pomůže, ale já řežu víc i sazenice s kořenovým balem. Do léta tu ztrátu dřeva doženou a spolehlivěji se chytají. Rašení všech pupenů nemusí být znakem dobrého ujmutí. Mám vyzkoušeno, že pouze meruňková podnož v zimě (nad +5st.) obráží novými kořínky, což není váš případ.
Určite stačí. Konáriky boli veľmi dlhé, to čo zostalo je asi 1/3 až 1/4 ich pôvodnej dĺžky. Vychádzal som aj z faktu, že koreňový systém bol veľmi kvalitný, a tiež z mojej dlhoročnej skúsenosti s výsadbou stromčekov. Marhule sa v mojich podmienkach po takomto reze ujímajú a následne prosperujú bez problémov. Samozrejme, broskyňa by bolo celkom 'iné kafe', tam plne rešpektujem postup radikálneho skrátenia na 2-3 púčiky. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba nových stromčekov - marhule.

09 Apr 2020, 08:44

Mimmo, úplně nerozumím Vaší větě:

Mám vyzkoušeno, že pouze meruňková podnož v zimě (nad +5st.) obráží novými kořínky, což není váš případ

Jak o myslíte? Jiné podnože neobráží? Já to tedy vyzkoušené nemám, jenom jsem četl (tuším R. Šrot), že pouze broskvoně v zimě netvoří kořínky, proto se mají sázet až na jaře, aby neuschly.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba nových stromčekov - marhule.

09 Apr 2020, 09:00

U různých meruňkových podnoží založených při teplotě 0 až10 st. jsem viděl na jaře nové vlásky jen u MVA meruněk. To určitě pomáhá ujímání. U jádrovin by samozřejmě obrazila přinejmenším kdouloň. U meruzalky podobně. Je hodně amatérských zahrádkářů, kteří mají s ujímáním peckovin problémy. Takže jim doporučuji spíše konzervativní přístup. Ti zkušení vědí, co jim nefunguje.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba nových stromčekov - marhule.

09 Apr 2020, 09:41

Jednou jsem na jaře kvůli okousání zajícem vykopal jablůňku vysazenou na podzim. I když pupeny byly ještě nevyrašené, nové bílé kořínky byly vidět. Ale nevím, jestli narostly na podzim po výsadbě, přes zimu nebo až v předjaří.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Výsadba nových stromčekov - marhule.

09 Apr 2020, 22:43

Na jeseň som zasadil svoju vôbec prvú marhuľu.Je to Goldrich na podpníku Zelená ringlota.Inšpiroval som sa sadom PD Čachtice, kde som bol minulý rok na samozber.Majú tam aj Bergarouge.Obe odrody boli podľa mňa vynikajúce a plodov bolo na stromoch mraky.Tento rok to bude asi horšie...Bergarouge by som chcel tiež buď ako samostatný strom alebo prištepiť do Goldrichu kvôli opeleniu.Viete mi potvrdiť či je to dobrý nápad?Ide mi o to, či kvitnú v rovnakej dobe.Sú aj iné marhule v okolí, ale chcel by som aspoň dve odrody kvôli opeleniu a samozrejme aj chuti.Záhrada nie je veľká.Povýsadbový rez som robil podobne ako p.Hlavatý.Mohlo to byť asi tak pred mesiacom.Na jednom konári sa objavil glejotok na mieste rezu, tak som ho asi pred týždňom opäť skrátil a glejotok sa vytvoril znovu.Mám s tým niečo robiť, či nechať tak?Rany boli zatierané balzamom.Ostatné konáre a terminál sú v pohode.
Goldrich začína rašiť
Goldrich začína rašiť
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba nových stromčekov - marhule.

10 Apr 2020, 07:15

Ak ide o "glejotok" na konci zastrihnutého konárika, tak sa netreba znepokojovať ani ho opätovne skracovať. Horšie by bolo, ak sa glejotok objaví v priebehu konárika, a nie na jeho konci. Podľa fotky by som ešte odstránil ten najnižší tenký a dlhý výhonok - z jeho polohy a hrúbky je zrejmé, že z neho nikdy nebude plnohodnotný kostrový konár. Tak či tak by Ste ho neskôr odrezal - už za cenu väčšej rany a rizika spojeného s jej hojením. Ešte k tomu úväzku - z fotky to nevidno jednoznačne, ale ak sa kmienik marhule tesne dotýka tej vodorovnej doštičky, tak to nie je dobré - pri silnejšom vetre sa tam bude odierať kôra. IH
Napísať odpoveď