Výsadba nových stromčekov - marhule.

paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Výsadba nových stromčekov - marhule.

10 Apr 2020, 13:27

Screenshot_20200410-131700.png
Stromček sa neodiera.Už som párkrát takú chybu z nepozornosti spravil, tak sa snažím dávať pozor na to.Ten kúsok latky slúži momentálne na vyrovnanie kmeňa.Je pritiahnutý o ňu takže poškodenie od vetra nehrozí.Tam kde je stromček voľný dávam trochu sena proti oderu.Čo sa týka toho tenkého konárika, tak som ho nechal preto lebo sú všetky štyri pekne rozmiestnené.Ostatné sú zrezané tak, že sú položené nižšie voči nemu.Mám za to, že bude mať v tom výhodu.Bude mať viac listov, vačšiu asimiláciu, čiže mal by nabrať na "sile".Myslíte, že to nie je dobrý nápad a radšej vytvoriť kostrový konár na tú stranu z tohtoročného letorastu?Ten glejotok je na konci konára ale taktiež je gulička na malej rane (mech.poškodenie alebo Tŕňovka?).Vyčistiť to alebo nechať tak?
Screenshot_20200410-131708.png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba nových stromčekov - marhule.

10 Apr 2020, 14:12

Paraji: Tŕňovka to určite nie je, tá malá ranka vznikla pravdepodobne mechanicky pri vyorávke alebo následnom transporte. Malo by sa to zahojiť. Čo sa týka "glejotoku" na konci konárika (v mieste strihu) - to je normálne, tlak miazgy tu často akoby "nadvihne" čiapočku z balzamu či vosku. Ak chcete ponechať ten štvrtý najspodnejší konárik, tak by som ho práve naopak zastrihol hlbšie než tie zvyšné tri (teda aby bol najkratší). Ak ho necháte takto dlhý, tak bude mať tendenciu skôr než ostatné vytvoriť plodonosný obrast a zostane tenší (čo je dané aj jeho polohou na kmeni, keďže odstupuje najnižšie - strom v raste preferuje tie svoje časti, ktoré sú čo najbližšie k vrcholovému púčiku. Preto sa aj druhé poschodie pyramídovej koruny má začať budovať až vtedy, keď sú konáre prvého poschodia dostatočne silné, inak hrozí nežiadúca tzv. prestavba koruny). Čím viac skrátite pri povýsadbovom reze kostrový konárik, tým intenzívnejšie by mal vyhnať silné výhonky a následne bujnejšie rásť. IH
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Výsadba nových stromčekov - marhule.

10 Apr 2020, 21:17

Áno, chcel by som ponechať aj ten konárik.Pravidlo o hlbšom skrátení a následnom lepšom raste poznám, no nebudú naďalej potom vo výhode a "o krok vpred" tie vyššie postavené konáre?Ale vyskúšať to môžem.Keď tak by sa využil nejaký novo narastený konár.
Ešte jedna otázka:Zdá sa, že na terminále ostáva pozadu najvrchnejší púčik a tie pod ním viditeľne viac rašia.Je to časté/normálne?Robí mi to aj slivka Tophit na konároch.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba nových stromčekov - marhule.

10 Apr 2020, 22:37

Ono je to tak, že budúce kostrové konáre tam síce už majú svoje základy (to čo Ste zakrátili pri povýsadbovom reze), ale ich kompletné dobudovanie aj s vetvením bude realizované z vhodných predlžujúcich výhonkov, ktoré tam ešte iba narastú. Spravidla z dlhšieho základného kostrového konárika vyrašia výhonky o niečo slabšie, než z toho ktorý zakrátite viac. Spravidla ... (úlohu tu ale hrá aj miesto+uhol ich odstupu z kmeňa). Následne je predpoklad rastovej preferencie (toku miazgy) do tohto pôvodne slabšieho, ale viac zakráteného a bujnejšie rašiaceho konárika - a teda aj predpoklad jeho zmohutnenia a postupného vyrovnania sa tým trom zvyšným (teraz hrubším) konárikom. Samozrejme, toto už bude vecou výchovného rezu v nasled.rokoch. Cieľom je vybudovať korunu tak, aby bola súmerná, symetrická, dostatočne pevná a zároveň neprehustená, so vzájomnou podriadenosťou jednotlivých rádov konárových vetvení aj poschodí. Využiť sa pritom dajú - okrem toho základného nástroja - teda rezu (adekvátne a diferencovane voliť hĺbku skracovania, využívať aj Šittov letný rez) aj ďalšie "nuansy", ako sú DSR, rez na prevod, zaštipovanie ešte nezdrevnatelých výhonkov, odklon konárov do tupšieho, prípadne ostrejšieho uhla, event. aj dočasné "priškrtenie" toku miazgy.
Čo sa týka intenzity rastu vrcholového púčika, nie je neobvyklé (aj keď by som to nenazval pravidlom), že najmä prvý a druhý púčik pod ním vyrašia silnejšie. Z nich vznikajú tie ostro až kolmo nahor rastúce konkurenty terminálu, ktoré potom treba odstraňovať. Ja to často riešim vyslepením (vylúpnutím) 2 až 3 púčikov, ktoré sú najbližie pod vrcholovým. Toto môžete urobiť aj teraz. Druhou možnosťou je vyčkať, ako budú vyrašené výhonky rásť, nevhodné (konkurujúce terminálu) potom odstrániť, tie vhodné ponechať (prípadne ich odkloniť viac k horizontále). Prípadne je možné - ak sa to ukazuje účelné - nahradiť terminál niektorým na to vhodným (kolmo nahor rastúcim) konkurentom. IH
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Výsadba nových stromčekov - marhule.

11 Apr 2020, 06:48

Vďaka, skúsim ho teda skrátiť.Už teraz som rezal stromček s využitím DSR pretože mal prakticky kolmo rastúce konáre.Pokiaľ sa dá tak konáre vyviažem do lepšej polohy, no u tejto marhule sú tie hrubé konáre tak pevné, že by hrozilo vylomenie.Tu teda využijem funkciu DSR.Podobne "bojujem" s Rubinolou...vyväzovanie,DSR...Uvidím ako silno stromček bude rásť, ale Šittov rez mám v pláne hneď tento rok.Celkovo využívam dosť rôzne rozperky,prihnutie a vyväzovanie.Síce to niekedy nevyzerá pekne na tom stromčeku, ale zakladám si na tom, aby sa mi podarilo zo začiatku nasmerovať správne konár alebo vyrovnať kmeň.Nie vždy je stromček ideálny a rád mu takto pomôžem.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Výsadba nových stromčekov - marhule.

29 Máj 2020, 20:26

Je vhodný Šittov rez už v prvom roku po výsadbe?Rozmýšľam, že by som teraz iba odstrihol nepotrebné letorasty.
Prílohy
Screenshot_20200529-202835.png
Screenshot_20200529-202811.png
20200527_192243.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba nových stromčekov - marhule.

30 Máj 2020, 01:08

paraji napísal:
29 Máj 2020, 20:26
Je vhodný Šittov rez už v prvom roku po výsadbe?Rozmýšľam, že by som teraz iba odstrihol nepotrebné letorasty.
Šittov rez je aktuálny v ďalších rokoch, teraz je lepšie stromček nechať na pokoji a neoslabovať ho zbytočne redukciou listovej plochy. Každý list je teraz dobrý na asimiláciu a tým podporu čo najlepšieho zakorenenia. Ak by nejaký výhonok rástol vyslovene "blbým" smerom, je možné ho vylomiť, ale prvý rok po výsadbe v čase vegetácie do stromkov veľmi nezasahujem. Občas skrátim výhonky, ktoré by dosahovali neprimeranú dĺžku, to sa ale v prvom roku udeje zriedka. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba nových stromčekov - marhule.

30 Máj 2020, 09:04

Je to tak. Šittův řez bych těsně po výsadbě neprováděl. Průběžně za vegetace odstraňuji jen konkurenční výhony - např. když z druhého nejvyššího pupenu roste druhý terminál. Někteří to řeší vyslepením tří oček pod tím nejvyšším. Mně se to neosvědčilo. Buď mi jediný nejvyšší pupen vyzobl pták, uschl, nebo nerostl tak jak měl. Často se ukáže, že konkurenční terminál z 2. pupenu roste líp, a tak dostane přednost.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 09:20

Na fóre Zahrada.cz sa spomína Šittov rez - nebude na škodu (pre začínajúcich záhradkárov), ak si ho pripomenieme aj tu. Tento rez rozpracoval a fyziologicky odôvodnil prof.Šitt. Používa sa hlavne pri marhuliach, ale nie je vyhradený výlučne iba pre ne. Základné údaje viď na fotkách v prílohe. Osobne si nemyslím, že by hlavným účelom Šittovho rezu bolo oneskorenie kvitnutia na ním indukovaných mladých letorastoch - ten časový posun nie je natoľko výrazný, aby riešil neskoré jarné mrazy. Hlavným efektom je vytvorenie pevnej, kompaktnej koruny, ktorá má zároveň dostatok plodonosných konárikov. Ak Šittov rez neuplatňujeme, výsledkom môžu byť nevzhľadné, ale hlavne málo funkčné koruny. Vytvoria sa dlhé a tenké, často nerozvetvené konáre, ktoré sa potom pod váhou úrody ohýbajú (niekedy až po zem), a - čo je vážnejšie - môžu sa lámať. Na posledných 2 fotkách vidno dôsledok neuplatňovania Šittovho rezu na mladých stromoch marhúľ. H.


Screenshot_20230417-084737_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-084758_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-085054_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-085114_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-085159_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-090220_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-090347_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 15:06

Co se týče efektu Šittova řezu na pozdější kvetení poupat na předčasném obrostu, je to otázka. Je-li v době květu hodně teplo, dokáže celý strom vykvést během 1-2 dnů. Tam nějaký posun ve vykvétání ani nepoznáme Při chladném počasí - jako bylo třeba letos - se nakvétání prodlužuje, při poklesech k nule dokonce zastaví. Troufnu si říci, že jestli letos nějaké meruňky dozrají (zajíci se počítají po honu), bude to právě díky Šittově řezu
Na dnešních fotkách (je to přiblížené z vršku koruny) jsou patrné zmrzlé květy na letorostu a právě vykvetlé na předčasném obrostu po Šittově řezu.
Prílohy
šitt2.jpg
Napísať odpoveď