Výsadba nových stromčekov - marhule.

Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Výsadba nových stromčekov - marhule.

11 Okt 2023, 11:45

U sousedů je meruňka vysokokmen, tím, že je na pididvorku je část od domu těžko skliditelná, má bujný růst, pravděpodobně je to semenáč. A protože si udělali posezení, tak jí pořád hnali výš. Protože se má dobře, i rozčísnutá krásně obrostla.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Výsadba nových stromčekov - marhule.

11 Okt 2023, 14:48

Jan napísal:
08 Okt 2023, 17:57
Máte niekto skúsenosť s marhuľou - vysokokmeňom?
Nepamätám si, že by som takú marhuľu niekedy videl, nie ešte pestoval.

Mám totiž ročnú marhuľu, rastie krásne, bujne. Trošku sa mi tam zmenilo usporiadanie dvora a vyšší kmeň by sa mi aj hodil. A zhodou okolností marhuľa nasadila druhé poschodie v dobrej výške, tak teraz neviem ako ďalej. Či pokračovať v pôvodnom zámerne alebo zrezať spodok a pestovať vo výške...
Podpník je myrobalán, odroda maďarská. Je to len o potrebe rebríka alebo sú tam aj nejaké iné úskalia?
Stary otec mal v susednej dedine vsetky marhule ako vysokokmene (kmen cca 2-2,5m, celkova vyska 6-7+ metrov). Marhule mali cca 60 rokov. Ale to este marhule boli bezudrzbove ovocie, moniliova spala tu nebola a prakticky jedine co bolo treba robit, bolo obrat alebo otriast dozrete marhule.

Ja mam cca 10 rocnu madarsku na myrobalane s medzistepenim slivkou Opal. Kmen je tusim 1,5-2m vysoky. Je to obrovsky strom, vysoky cca 7+ metrov, priemer koruny cca 7-8 metrov. Ale marhul na nej bolo za tych 10 rokov dohromady len cca 20-30kg, ostatne zlikvidovali pravidelne neskore jarne mrazy. Taky strom sa dost zlozito osetruje proti monilii, aj rez v takych vyskach je narocny a pre starsie vekove kategorie aj nebezpecny. Vyhodou je, ze pod vysokokmenom sa lahsie kosi/cokolvek robi, pod stromom viac prefukuje a konare su nad rosnou zonou, takze je nizsi tlak monilie. Zaroven vo vacsich vyskach je pri neskorych jarnych mrazoch vyssia teplota. Vysokokmene broskyn mi vdaka tomu davaju slusnu urodu aj napriek mrazom, pre marhule to bohuzial nestaci. Mam aj hypotezu, ze vyssi tvar ma za nasledok trochu pomalsie prebudzanie stromu, lebo dlhsie trva, kym sa miazga vytlaci do vacsich vysok. Aj ked vacsi vplyv ma asi podpnik - pozorujem totiz, ze na myrobalane o dost neskor zhadzuju marhule na jesen listy, lebo marhulovy semenac potrebuje mierne vyssiu teplotu pody. Ja mam marhule na st. julien a myrobalane, sused na marhulovom semenaci a rozdiel v termine opadu listov je podla pocasia aj viac ako tyzden.

Cize vysokokmeny tvar marhule stromu nevadi, myslim si skor, ze naopak prospieva, ale znacne to komplikuje udrzbu a starostlivost o strom.
Jan
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Júl 2021, 07:57

Výsadba nových stromčekov - marhule.

11 Okt 2023, 21:57

Trnavsko 145 mnm napísal:
11 Okt 2023, 14:48
Ďakujem za reakciu.
Uvidím ešte, do rezu je ďaleko. U mňa GA/DS som zatiaľ s mrazmi nemal veľký problém, za posledné roky som tuším len minulý rok zachraňoval broskyne. Marhule nemám už roky, tak neviem, ako veľmi sa to zmenilo. V minulosti sme tu mali marhúľ za kýble, ale to už môže byť aj spomienkový optimizmus.
Mňa najviac odrádza tá výška. Roky mi chradne vysokokmeň slivky a pokaždé to je otrava dačo zhora odpíliť. S tou oberačkou by som sa ešte popasoval.
Napísať odpoveď