Marhulky dozrievajú.

Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Marhulky dozrievajú.

07 Nov 2022, 15:03

Má zde někdo osobní zkušenosti z meruňkami Orangered (Barth) vs Leskora? Odešla mi na mrtvici Ledana se kterou jsem byl jinak velmi spokojený (odolná mrazíkům v květu, raná, chutná, plodná). Protože nic odolného mrtvici (monilii) asi neexistuje, kritéria pro výběr jsou stejná jako u Ledany. Šarka na merunkách u mne není problém a koncem července mám Bergeron.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Marhulky dozrievajú.

07 Nov 2022, 17:37

Daník napísal:
07 Nov 2022, 15:03
Má zde někdo osobní zkušenosti z meruňkami Orangered (Barth) vs Leskora? Odešla mi na mrtvici Ledana se kterou jsem byl jinak velmi spokojený (odolná mrazíkům v květu, raná, chutná, plodná). Protože nic odolného mrtvici (monilii) asi neexistuje, kritéria pro výběr jsou stejná jako u Ledany. Šarka na merunkách u mne není problém a koncem července mám Bergeron.
Mám s oběma meruňkami zkušenosti. Leskora je odolnější, ranější i chuťově meruňkovější. Je vhodná spíše na vřeteno, protože se jako kotel špatně tvaruje. Je taky cizosprašná. Orangered (synonymum je správně Bhart) má o něco větší plody, ale podle vašich kriterií je horší.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Marhulky dozrievajú.

07 Nov 2022, 18:06

Mimmo napísal:
07 Nov 2022, 17:37
Daník napísal:
07 Nov 2022, 15:03
Má zde někdo osobní zkušenosti z meruňkami Orangered (Barth) vs Leskora? Odešla mi na mrtvici Ledana se kterou jsem byl jinak velmi spokojený (odolná mrazíkům v květu, raná, chutná, plodná). Protože nic odolného mrtvici (monilii) asi neexistuje, kritéria pro výběr jsou stejná jako u Ledany. Šarka na merunkách u mne není problém a koncem července mám Bergeron.
Mám s oběma meruňkami zkušenosti. Leskora je odolnější, ranější i chuťově meruňkovější. Je vhodná spíše na vřeteno, protože se jako kotel špatně tvaruje. Je taky cizosprašná. Orangered (synonymum je správně Bhart) má o něco větší plody, ale podle vašich kriterií je horší.
Třebaže Orangered je skutečně méně meruňková, je to velmi chutná odrůda. Ovšem pro Leskoru hovoří především její ranost.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Marhulky dozrievajú.

07 Nov 2022, 18:46

Mal som vysadené Leskoru aj Orangered. Vedla seba cca 3 roky. Obe na myrobalane. Bohuzial, uz nemam ani jednu - Leskoru mi zlomil v mieste stepenia vietor uprostred sezony, ked to uz bol krasny 4-rocny strom, niekolkometrovy. Velmi mi vadilo, ze rastie velmi silno vertikalne v porovnani s inym odrodami. Chutovo patri k tomu lepsiemu. Oproti skorsej Tsunami je odolnejsia k neskorym jarnym mrazom. Ale aj tak som z nej pocas tych 4 rokov nejaku vacsiu urodu nemal, mraz sa postaral. Orangered bol co sa tyka charakteru rastu ovela slusnejsi, rozvetvuje sa sám od seba, hoci Šittov rez tiež ocení, inak sú rozvetvenia od seba ďalej než by bolo ideálne. Celkovo Orangered ochotnejšie obrastá a tvorí nové výhony aj po akomkoľvek reze (viacero výhonov a vodorovnejšieho smeru rastu). Orangered by som spolu s Tsunami označil ako nasadujúce bez väčšieho donútenia skôr vodorovnejšie výhony. Bergarouge a Leskora rastú prakticky až nezvládateľne vertikálne.

Orangered som si zlikvidoval raz na jar tak, ze som zvraskavenu koru na kmeni po obvode natrel blatom, aby som dostal hladky povrch, na ktory by som mohol umiestnit lepovy pas proti mravcom. Ale kora pod blatom napucala, vytvorilo sa vela malych vyrastkov. A strom odisiel v priebehu cca mesiaca ako pri apoplexii. Dovtedy krasny vitalny strom. Uz mal aj plody, ktore sa zacali vyfarbovat, ale jest sa uz nedali, boli gumove a male. Orangered ma gulate plody, Leskora viac ovalne. Plody Orangered-u pekne homogénne dozrievajú po celom povrchu - celý plod zožltne, potom zoranžovie a neskôr sa vyrobí na oslnenej časti červené líčko. Plody dobre držia na strome, nepadajú pri dozrievaní. Orangered mi naozaj chutil, ale prevažuje tam sladkosť, aj zrely si dlhsie drzi pevnost duziny. Leskora je trochu viac aromaticka, neda sa robit zaver z tych par marhul co mi na nej mraz zanechal, ale mal som dojem, ze prezretie jej neubera na arome, skor naopak. Ja nepálim, chcel som odrodu hlavne na priame jedenie, zaváranie a sušenie - aby aj zrelá bola ešte chvíľu tuhá. To Orangered spĺňa. Mám dojem, že je lepšie plody Orangeredu obrať zrelé ale nie prezreté, potom strácajú chuť na úkor sladkosti.

Co sa tyka monilia laxa a odolnosti k neskorym jarnym mrazom v kvete - za ten kratky cas som nepozoroval vyraznejsie rozdiely.
Napísať odpoveď