Poškození meruněk mrazem + ochrana

přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Poškození meruněk mrazem + ochrana

22 Feb 2024, 07:38

V minulosti jsem Horizon používal zejména proti moniliovému úžehu meruněk a višní. Dodnes si vybavuji jeho " pach po rybím tuku ".Postřik jsem prováděl v době počátku květu, při vlhkém jaru jsem postřik zopakoval při dokvétání. Nikdy jsem si nevšiml, že by opožďoval kvetení. Byl to celkem levný přípravek. Luna Experience, použivána v současnosti, má dvě účinné látky, funguje výborně, ale je podstatně drahší. Vynikající účinek měl Talent, žel již je nedostupný. Střídám Lunu s pořípravky Signum či Teldor. Ten poslední má ochrannou lhůtu pouze 3 dny. Ovšem při postřiku proti moniliniovému úžehu to není třeba přeci řešit. Ani nejrannější odrůdy nezrají přeci týden po kvetení. Něco jiného je při postřiku proti moniliniové hnilobě před dozráváním.
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

22 Feb 2024, 13:35

S Horizonem je to moje zkušenost u meruněk, že dochází ke zpomalení vývoje u květů i plůdků. Proti moniliové hnilobě jsem stříkal merunky jedině po krupobití jinak vůbec nestříkám. S pachutí po Horizonu na dozrávajících plodech jsem se tedy nesetkal. U jiných dnes používaných přípravků z hlediska zanechání pachové stopy a nebo ovlivnění kvasných procesů už je to vysloveně psané v návodu, u Horizonu jsem se s tím nesetkal a nebo si to nepamatuju. Co se týká Teldoru dnes prodávaném i pod označením Magnicur Quick, má pěknou účinnost proti plísni šedé na révě, ale nestačí na strupovitost u meruněk. Opět pouze moje zkušenost. Nejsem prodejce chemických přípravků a ani nejsem velkopěstitel abych měl obavu z toho, že když někde uveřejním moje osobní zkušenosti, příjdu tím o kšeft. A nemám ani placenou poradnu. ;-)
Hawkeye
Príspevky: 2419
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Poškození meruněk mrazem + ochrana

22 Feb 2024, 15:39

Vyhlídka napísal:
22 Feb 2024, 13:35
... Co se týká Teldoru dnes prodávaném i pod označením Magnicur Quick, má pěknou účinnost proti plísni šedé na révě, ale nestačí na strupovitost u meruněk...
Pri marhuliach je hlavným strašiakom monilinióza. Patogén Monilinia laxa preniká do pletív výhonkov a konárov najmä cez kvety, pričom daždivé počasie v dobe kvitnutia riziko tejto mykózy výrazne zvyšuje. Zlatým štandardom je aplikácia fungicídu na začiatku kvitnutia a pri dokvitaní. Používam na prvý postrek Signum, na druhý Prolectus.
Chrastavitosť kôstkovín je zriedkavejšia, ale v niektorých lokalitách môže spôsobiť významné škody na plodoch. Postihuje viac broskyne než marhule. Jej prejavy môže byť niekedy ťažké odlíšiť od inej mykózy alebo od bakteriózy. Tak pri monilinióze, ako aj pri chrastavitosti kôstkovín platí, že ochrana musí byť profylaktická. Keď sa už prejavy choroby objavia, na terapeutický zásah je už bohužiaľ neskoro. Pri chemickej ochrane je vhodné vychádzať z miestnych skúseností (výskyt choroby v min.rokoch) a tiež - čo je veľmi dôležité - z priebehu počasia. (Viď foto). H.


Screenshot_20240222_151803_Chrome.jpg
Screenshot_20240222_151519_Chrome.jpg
Screenshot_20240222_151510_Chrome.jpg
Screenshot_20240222_151505_Chrome.jpg
Screenshot_20240222_151431_Chrome.jpg
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

22 Feb 2024, 16:20

Broskve jsem nějaký čas pěstoval, ale nikdy jsem neměl žádný problém. Ale jedna Maďarská v tu dobu to odnesla až tím popisovaným korkem. Tohle na těch fotkách je nic. Pak praskliny do kterých šla zřejmě moniliová hniloba. To byl nejsilnější výskyt, s jakým jsem se kdy setkal, a pouze na jednom soliterním stromě. Z toho co je aktuálně volně prodejné jak už jsem psal mi nejvíc pomohla ta neregistrovaná Ortiva na počátku infekce.Do jabloní se ale prý vůbec nedá použít z důvodu poškození stromů, nezkoušel jsem to.
Prolectus u nás už taky nemá registraci.
Hawkeye
Príspevky: 2419
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Poškození meruněk mrazem + ochrana

22 Feb 2024, 18:30

Vyhlídka napísal:
22 Feb 2024, 16:20
A) Ortiva ... Do jabloní se ale prý vůbec nedá použít z důvodu poškození stromů, nezkoušel jsem to.
B) Prolectus u nás už taky nemá registraci.
A) Fytotoxicita pri Ortive hrozí nielen pri jabloniach (viď foto).
B) Dnes už nie je problém nákup postrekov z inej krajiny v rámci EÚ cez internet (e-shop). Nakupujeme takto viaceré prípravky v ČR, ktoré sú na Slovensku nedostupné. Veľa záhradkárov nakupuje v Poľsku, ale napríklad aj v Rumunsku. H.

Screenshot_20240222_182404_Samsung Notes.jpg
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

23 Feb 2024, 13:19

Například u přípravku Belanty zde zmíněném, který má pro jabloně registraci, a jsou uvedené v návodu, jak jsem studoval. Se píše, že před použitím na jabloně nejdříve vyzkoušet na malém počtu jestli nedojde k poškození. Nebo tak nějak to tam bylo. Takže si člověk nevybere. A to a samé jak někde doporučují Kumulus na spálu do meruněk. Také vám napíšou nejdřív zjistit citlivost.A ono je to u více přípravků, někde hned na začátku a jinde až dále v textu. A hodně záleží na zkušenosti pěstitele a zvolené koncentraci a to samé platí i u listových hnojiv. Návod udává bezpečné minimum, ale pak se dočtete, že někdo aplikuje mnohem větší koncentrace. Ovšem o ty zkušenosti se třeba málokdo podělí, protože je to jeho know how a nebo nestojí o to, aby mu pak někdo vyčítal, že podle jeho návodu došlo listovou výživou k poškození něčeho.
Ale ještě zpět k Ortivě, zkoušel jsem ji na jednu větev višně a nic se nestalo. Je fakt, že stříkám až k večeru.
Ale na druhou stranu to nechci nikomu vnucovat, je to moje riziko.
Já už nemám tolik stromů, aby se mi něco vyplatilo kupovat v cizině. A když se nějaká například merunka nepodaří uhlídat a bude tam spála a nebo strupovitost svět se nezboří. A není to nakažení každý rok. Příznám se, že nakupování neznámých přípravků v cizině bych se stejně vyhl. To už si to ovoce raději koupím.
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

23 Feb 2024, 13:29

A ještě dodatek k Ortive, stejně je dost drahá, stříkat s ní plošně hodně stromů se podle mého názoru nevyplatí, ani kdyby nikdy nedošlo k žádnému poškození, a ani u rostlin registrovaných pro použití.
Hawkeye
Príspevky: 2419
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Poškození meruněk mrazem + ochrana

23 Feb 2024, 13:42

Vyhlídka napísal:
23 Feb 2024, 13:19
A) Já už nemám tolik stromů, aby se mi něco vyplatilo kupovat v cizině.
B) Příznám se, že nakupování neznámých přípravků v cizině bych se stejně vyhl.
A) Ten "nákup" v cudzine cez e-shop vyjde často lacnejšie než priamy nákup v 'kamennej' predajni u nás. A kuriér to prinesie priamo domov.
B) Prečo neznámych ? Kupujeme známe, ale na Slovensku už/ešte nedostupné (Sercadis, Dagonis, Discus, Talent...). H.
Hawkeye
Príspevky: 2419
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Poškození meruněk mrazem + ochrana

23 Feb 2024, 13:58

Vyhlídka napísal:
23 Feb 2024, 13:19
Například u přípravku Belanty zde zmíněném, který má pro jabloně registraci, a jsou uvedené v návodu, jak jsem studoval. Se píše, že před použitím na jabloně nejdříve vyzkoušet na malém počtu jestli nedojde k poškození. Nebo tak nějak to tam bylo. Takže si člověk nevybere...
Nevidím dôvod riskovať s možným fytotoxickým prípravkom (Ortiva, Belanty) pri jabloniach, keď je k dispozícii celý rad dlhodobo osvedčených (účinných a nefytotoxických) fungicídov. Sú to napríklad prípravky Sercadis, Dagonis, Chorus, Qualy, Talent, Discus, Zato(teraz Magnicur Core), Bellis, Score, Scala...
Pozor treba dať v prípade Topasu - môže spôsobiť na niektorých odrodách príznaky podobné hrdzovitosti plodov.
(Foto v prílohe: odroda Telse po aplikácii fungicídu Topas) H.


Screenshot_20240223_140737_Chrome.jpg
Screenshot_20240223_140731_Chrome.jpg
Screenshot_20240223_140721_Chrome.jpg
Screenshot_20240223_140717_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 23 Feb 2024, 14:10, upravené celkom 1 krát.
Peb
Príspevky: 1988
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Poškození meruněk mrazem + ochrana

23 Feb 2024, 14:06

Neviete prosím či je možné kúpiť niekde postrek Integro prípadne postrek s totuto účinnou látkou
Ďakujem
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď