Poškození meruněk mrazem + ochrana

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Poškození meruněk mrazem + ochrana

16 Feb 2024, 20:14

Květní pupeny meruněk k dnešnímu dni.
Prílohy
IMG_2483.JPG
IMG_2486.JPG
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Poškození meruněk mrazem + ochrana

16 Feb 2024, 20:38

Tak letos už to konečně rozbalí v únoru? :)
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Poškození meruněk mrazem + ochrana

17 Feb 2024, 05:13

Vyzerá to tak, že februárové kvitnutie nie je úplne vylúčené. :(
Prílohy
Vanilla cot včera
Vanilla cot včera
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

19 Feb 2024, 15:47

Na některých odrůdách se mi to už taky trochu červená...
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

20 Feb 2024, 16:12

Mám zde radu pro pana Mimmo a jeho strupovitost na merunkách. Přiznám se, že jsem ji nikdy preventivně neřešil, protože když se něco vyskytlo, uhasil to ve vyšší koncentraci Horizon 250 EW, ale to bylo až po odkvětu. V květu a v plném květu doporučuju koncentraci snížit a nebo přípravek nepoužívat proti spále, protože dokáže udělat u peckovin i totální probírku. Takže jen na počátku kvetení a při dokvétání, to je bezpečné. Sice se toho dá někdy využít, když není odbyt... takže nechápu farmáře, kteří kácejí zdravé stromy, protože mají strach, že neprodají. Jednou tahle garnitura půjde od válu... a vaše stromy dostanou znovu příležitost zaplodit. Takže nějaké stávky, jsou víte na co...
Pokud nenáte přístup k přípravku Horizon, je jen pro profíky, můžete preventivně použít Ortivu. Sice nemá registraci, ale merunkám neublíží, mám to vyzkoušené a proti strupovitosti zabere. Tři až čtyři týdny po odkvětu jsou ještě dost dlouhá doba, aby všechno vyčpělo... Ovšem nepěstuju všechny odrůdy meruněk, nejdřív si to teda raději odzkoušejte, než postříkáte plošně. Sestra bude jistě z krásných plodů nadšená a vezme si víc než 10 kg. ;-)
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Poškození meruněk mrazem + ochrana

20 Feb 2024, 17:34

V posledních letech nemám na meruňkách žádnou strupovitost a bohužel ani Horizon. Budu muset někoho uprosit. V Bulharsku jsem měl starý nemocný strom, který trpěl houbovými chorobami, šarkou a silně poškozenou kůrou. Nepokácel jsem ho, přestože mi to sousedi radili. Ošetřil jsem praskliny na kmeni, hluboce jsem ho prořezal, okopal, zavlažoval a přihnojil, aby ještě aspoň pět let plodil. Míval kolem 100 kg plodů podprůměrného vzhledu, ale přijatelné chuti. Strupovitost jsem potlačil postřikem championem (rosičem) po opadu listí. Staral jsem se o ten strom velmi pečlivě, protože mladé stromy (tenkrát asi 15 dalších odrůd) zatím málo plodily. Když jsem se odstěhoval, strom uschl. Momentálně nemám na Vysočině ani na JM strom, který by dával pravidelně metrák meruněk. Mám jeden obrovský a vitální strom, který by unesl i dva metráky, ale zatím skoro všechno zmrzne. Pamětníci tvrdí, že má nesmírnou úrodu tak jednou za deset let. Kdyby to počasí vydrželo do července, mohlo by to být i letos. :D
Prílohy
Moje největší meruňka v květu 26.3.2023
Moje největší meruňka v květu 26.3.2023
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

20 Feb 2024, 19:32

Já ještě nějaký Horizon mám, ale on už stejně taky tuším aktuálně nemá registraci pro peckoviny. Letos přecházím na jiné přípravky, tak jsem zvědavý. Horizon má sice i tu výhodu, že snad oddaluje kvetení a zpomaluje vývoj, ale jinak je to svinstvo. Pro konzumenta ovoce ne, ale pro toho kdo aplikuje veliké a aktuálně už mi to za to nestojí, ani třeba u přípravku Luna atd... Champion jsem zkoušel použít na jeden problémový strom v době, kdy už měl plody a efekt tam také byl. Ustupuju ale i od používání mědi, už ji nepoužívám ani proti mrazům. Já jsem se musel rozhodnout, zda nechám neperspektivní umírající stromy dále vycucávat živiny z půdy, která jich i tak moc nemá, a nebo jestli udělám radikální řez a bude částečná nová výsadba. Pokud bude zítra a pozítří ještě příznivě, mám sad znovu kompletně podsazený do podoby z roku 2009, i když jsou to zatím převážně jen podnože. Ta mega meruňka by unesla i víc. Meteorologové přirovnávají začátek letoška k roku 1921. Díval jsem se do zápisů z minulosti, které jsou sice jen pro Prahu, ale jestli to tak bude, ledoví muži letos nebudou. Třeba se dočkáte:-)
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Poškození meruněk mrazem + ochrana

21 Feb 2024, 08:47

Vyhlídka napísal:
20 Feb 2024, 19:32
...Horizon má sice i tu výhodu, že snad oddaluje kvetení a zpomaluje vývoj..
Zaujala ma uvedená veta. Mohli by ste bližšie vysvetliť, ako to myslíte a odkiaľ máte tie údaje ?
Účinnou látkou Horizonu je triazolový fungicíd tebuconazol. Pri ňom sa udáva, že má rastovo-regulačný efekt pri použití na repku olejnú a obilniny.
Pri kôstkovinách sa používal ako prostriedok proti monilinióze - teda aplikácia na začiatku kvitnutia a pri dokvitaní. Znamená to, že Horizon "odďaľuje kvitnutie" ak sa aplikuje na jeho začiatku ? Alebo sa musí aplikovať skôr, pred kvitnutím ? (V takom prípade ale z akého dôvodu ?). A spomaľuje vývoj čoho (plodov ?).

P.S.: Horizon už myslím stratil registráciu u nás a nie je ani dostupný.
Vhodnou náhradou zaň môže byť iný prípravok zo skupiny triazolov - BELANTY (účinná látka je mefentriflukonazol).

V prílohe sú údaje o Horizone. H.

Screenshot_20240221_082616_Samsung Notes.jpg
Screenshot_20240221_082616_Samsung Notes.jpg (89.56 KiB) 343 zobrazení
Screenshot_20240221_082353_Chrome.jpg
Vyhlídka

IP:  81.144

Poškození meruněk mrazem + ochrana

21 Feb 2024, 19:32

Pane Hawkey informace máte tuším nastudované dobře, ale nekontroloval jsem to. Pokud vím, tak ho profesionální zemědělci do řepky pořád používají. Náhradou do peckovin za něj Luna. Horizon jsem používal dost dlouho, abych věděl jak funguje a na co všechno má učinnost i třeba u jiných nepopsaných druhů. Jeho učinek na určité věci už mi kdysi někdo rozporoval, tak nevím zda to fungovalo jen mně a nebo dotyčný měl jiný záměr. Belanty jsem nikdy nepoužíval, ale jak se tak dívám na Agromanuále na co všechno je použitelný, v tak široký záběr bych rád věřil, ale fakt nevím... Učinná látka Horizon 250 g/l u Belanty 75 g/l Belanty má oproti Horizonu výhodu v tom, že nejmenší ochranná lhůta je jen 3 dny a při postřiku není nutné chránit dýchací cesty filtrační polomaskou a nebo textilní ústenkou. Přiznám se, že podobné přípravky preferuju, i když vám ochranu nikno nemůže zakázat... Já jsem na to co vdechuju velmi opatrný. Jak mi říkával soused, sice sám kuřák, o ženách kuřačkách. "Popelník líbat nepotřebuješ."
Ale to jsem odbočil, ještě zde mám jednu nemilou zprávu pro příznivce síry, že tuším na eagri jsem se dočetl, že Kumulus má registraci pouze do roku tuším 2026. Asi z něho budou muset udělat pouze hnojivo jako ze Sulky, jinak eko-bio půjdou do kopru.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Poškození meruněk mrazem + ochrana

21 Feb 2024, 19:40

Vyhlídka napísal:
21 Feb 2024, 19:32
... Horizon jsem používal dost dlouho, abych věděl jak funguje a na co všechno má učinnost i třeba u jiných nepopsaných druhů...
Napísali ste toho dosť, ale márne som pátral aj medzi riadkami... Takže skúsim ešte raz stručné a jasné otázky:
A) Horizon odďaľuje kvitnutie ČOHO (kôstkovín)?
B) Ak áno, tak keď sa aplikuje KEDY ?
C) Horizon spomaľuje vývoj ČOHO (kvetov? plodov?)
D) Čítali ste to, alebo je to VAŠA skúsenosť ?

A neberte to prosím ako výsluch, uviedli ste zaujímavé údaje, tak by som tom chcel vedieť viac. H.
Napísať odpoveď