Výsadba nových stromčekov - marhule.

andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 15:39

Také mám letos podobnou zkušenost, květy na hlavních letorostech zmrzly před 2 týdny, pak se kvetení zastavilo, pár květů právě po Šiitově řezu rozkvetlo nyní. Tak uvidíme, jestli bude alespoň na ochutnání.
A to jsem se zařekl, že už ho nebudu používat, protože mám meruňky v relativně nevhodných, stinných polohách, na málo rostoucích podnožích a ten Šiitův řez je hrozně brzdí v růstu.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 18:20

andre.marek napísal:
17 Apr 2023, 15:39
Také mám letos podobnou zkušenost, květy na hlavních letorostech zmrzly před 2 týdny, pak se kvetení zastavilo, pár květů právě po Šiitově řezu rozkvetlo nyní. Tak uvidíme, jestli bude alespoň na ochutnání.
A to jsem se zařekl, že už ho nebudu používat, protože mám meruňky v relativně nevhodných, stinných polohách, na málo rostoucích podnožích a ten Šiitův řez je hrozně brzdí v růstu.
Taky mám takové pocity. Jsem rád, že nějaké dřevo naroste a ještě ho mám půl uříznout. Ale právě v našich studených polohách, kdy meruňky kvetou až 3 týdny, se může každý opožděný kvítek hodit.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 19:07

andre.marek napísal:
17 Apr 2023, 15:39
Také mám letos podobnou zkušenost, květy na hlavních letorostech zmrzly před 2 týdny, pak se kvetení zastavilo, pár květů právě po Šiitově řezu rozkvetlo nyní. Tak uvidíme, jestli bude alespoň na ochutnání.
A to jsem se zařekl, že už ho nebudu používat, protože mám meruňky v relativně nevhodných, stinných polohách, na málo rostoucích podnožích a ten Šiitův řez je hrozně brzdí v růstu.
Pokud se týče Šittova řezu, myslím, že to má u mladších stromků určitý smysl. U starých stromů si to nedovedu moc představit. Moje nejstarší meruňka má obvod kmene 132cm (průměr asi 42cm) a tomu odpovídají i větve a celá konstrukce koruny. Nejenže bych to asi nedokázal, ale i tak na ní po zmrznutí většiny květů rozkvétaly ještě po 14 dnech poslední poupata. Navíc velmi rovnoměrně rozložena po celém stromě (ne na jednom místě). To samé i u menších stromků, u kterých jsem v létě nic neřezal. Je pravda, že za teplejšího počasí kvetou meruňky mnohem kratší dobu a právě Šittův řez by jim třeba pomohl. Takže za mě je tento řez vhodný, ale ne vždy nutný.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 19:20

Mimmo napísal:
...Šittův řez by jim třeba pomohl. Takže za mě je tento řez vhodný, ale ne vždy nutný.
-----------------------------------------------------------------------
Už som to spomenul - pre mňa Šittov rez nie je podstatný z pohľadu 'vybabrania' s mrazmi (májové mrazy žiadny Šittov rez nevyrieši).
Pre mňa je tento rez dôležitou súčasťou výchovného rezu marhúľ. Netvrdím, že bez neho to v žiadnom prípade nejde, ale sú stromy a prípady, kedy je mimoriadne prospešný. Všetci asi poznáme rezom nezvládnuté mladé stromy marhúľ, s tenkými nerozvetvenými konármi, dlhými aj 2-3metre. Tieto sa následne pod váhou plodov skláňajú k zemi, prípadne sa až po nej váľajú. Alebo sú zúfalo podopierané sústavou podpier a vyviazaní. Ak v mladom veku vypestujeme kompaktnú, hutnú korunu marhule s pevnými konármi, tak v jej neskoršom veku Šittov rez už nie je vyslovene potrebný. H.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 19:58

Zaujímavý návrh/tip. Môžete popísať celú postupnosť krokov, ktorá povedie k spevneniu koruny? Ja uvažujem tak, že Šittov rez vytvorí podmienky pre vznik metličky letorastov. Na tej vytvorenej metličke (na tom 1 konári) by mala byť teoreticky nejaká väčšia úroda. Lebo viac letorastov - viac plodov - väčšia záťaž/ohnutie konára akokeby tam bol iba 1 letorast. Či nie? Oberiem úrodu a potom čo bude nasledovať? Prieklest a orezanie nadbytočných odrodených letorastov, ponechanie iba 1 ks a jeho zakrátenie, aby na ňom vyrástli o rok ďalšie letorasty a dokolečka dokola to opakovať? Alebo nastúpi nejaké zmladenie, odrezanie celej metličky a nejaký povedzme rez na prevod do staršieho dreva? (To mi pripadá, priznám sa, ako blbosť) Nebude to veľký zásah, myslím tú 2. možnosť, do dreva pred skorým nástupom jesene? Popíšte prosím, čo ďalej robiť s tými odrodenými výhonkami, pôvodnými letorastami po tom, čo dajú úrodu. Niečo sa s nimi asi robiť bude, lebo inak dosť zahustia koruny, alebo vršky korún. Ďakujem.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Výsadba nových stromčekov - marhule.

17 Apr 2023, 20:27

IgorML napísal:
17 Apr 2023, 19:58
▪︎...Ja uvažujem tak, že Šittov rez vytvorí podmienky pre vznik metličky letorastov. Na tej vytvorenej metličke (na tom 1 konári) by mala byť teoreticky nejaká väčšia úroda. Lebo viac letorastov - viac plodov - väčšia záťaž/ohnutie konára akokeby tam bol iba 1 letorast.
▪︎Oberiem úrodu a potom čo bude nasledovať? Prieklest a orezanie nadbytočných odrodených letorastov, ponechanie iba 1 ks a jeho zakrátenie, aby na ňom vyrástli o rok ďalšie letorasty a dokolečka dokola to opakovať? Alebo nastúpi nejaké zmladenie, odrezanie celej metličky a nejaký povedzme rez na prevod do staršieho dreva?
▪︎Práveže nie - k väčšiemu ohnutiu konára nepríde. To je práve to, čomu sa chceme vyhnúť. Ak výhonok nezakrátime, tak má tendenciu narásť výrazne do dĺžky a nerozvetviť sa. Avšak zaplodí a keďže je tenký, váhou plodov sa ohne silne nadol (prípadne zlomí). Skrátené vyhonky zároveň zhrubnú, spevnejú a samozrejme ich násadu v prípade potreby môžeme redukovať prebierkou.
▪︎Marhuľa nie je broskyňa, takže nemusíme stále dokola každý rok obnovovať rodivé drevo (broskyňa rodí len na jednoročných výhonkoch). Bezmyšlienkovite robiť stále v tej istej lokalite koruny Šittov rez by bolo nezmyselné. Hlavným účelom je predísť vytvoreniu dlhých tenkých konárov bez vetvenia. A zdôrazňujem - v prvých rokoch tvarovania koruny. Šittov rez nebude jediným prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa - využijeme samozrejme podľa potreby aj prieklest (rez na konárový krúžok) alebo rez na prevod. Sú aj marhule, ktoré Šittov rez (takmer) nepotrebujú a tvarujú si pevnú, symetrickú a vzdušnú korunu samy. Avšak tam, kde je tendencia k tvorbe extrémne dlhých, šľahúňovitých a nevetviacich sa výhonkov, je Šittov rez vhodným nástrojom výchovného rezu.

V prílohe: Na foto 1-3 sú marhuľové stromy s 'kompaktnou' korunou. Na foto 4,5 je príklad toho, čomu by sme sa chceli vyhnúť. H.


Screenshot_20230417-203354_Google.jpg
Screenshot_20230417-203416_Google.jpg
Screenshot_20230417-204535_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-203526_Chrome.jpg
Screenshot_20230417-204950_Chrome.jpg
Miro27
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 21:41
Bydlisko: okr. Malacky, 174 m n. m.

Výsadba nových stromčekov - marhule.

02 Jún 2023, 18:50

Mám posadenú tretím rokom marhuľu, ktorú som si naštepil do myrobalánu. Nechal som ju narásť s úmyslom polokmeň/vysokokmeň. Na jar som založil v požadovanej výške korunu, kde mi následne začali pekne rásť dve kostrové vetvy so stredníkom. Nanešťastie sa so stredníkom niečo stalo, (neskorý jarný mráz/hmyz). A teraz mám dilemu, čo s tým. Nechcem z toho kotlovitú korunu. Mám to na jar celé odstrániť a založiť opäť novú korunu?

Vopred ďakujem za rady.

MD
Prílohy
IMG_20230602_183007.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Výsadba nových stromčekov - marhule.

02 Jún 2023, 20:23

Obě větve o něco zkrátit a tu horní vyhnout do vertikální polohy. Tam se musí fixovat k vysokému kůlu. Do podzimu vyraší několik výhonů vhodných na novou korunu.
Jan
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 09 Júl 2021, 07:57

Výsadba nových stromčekov - marhule.

08 Okt 2023, 17:57

Máte niekto skúsenosť s marhuľou - vysokokmeňom?
Nepamätám si, že by som takú marhuľu niekedy videl, nie ešte pestoval.

Mám totiž ročnú marhuľu, rastie krásne, bujne. Trošku sa mi tam zmenilo usporiadanie dvora a vyšší kmeň by sa mi aj hodil. A zhodou okolností marhuľa nasadila druhé poschodie v dobrej výške, tak teraz neviem ako ďalej. Či pokračovať v pôvodnom zámerne alebo zrezať spodok a pestovať vo výške...
Podpník je myrobalán, odroda maďarská. Je to len o potrebe rebríka alebo sú tam aj nejaké iné úskalia?
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Výsadba nových stromčekov - marhule.

08 Okt 2023, 19:24

Boli tu fotky mohutných marhúľ ..záleží aky máte podpnik , pôdu , a v akej Ste oblasti ..
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď