Psinec

Fórum o psoch
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Psinec

13 Apr 2023, 11:37

Rafaeli, jak já vám rozumím :idea: zažila jsem si péči o babču, pomáhali jsme si s mamkou, která byla hlavní pečovatelka a tetou ještě. Babča byla krom taky cukrovky v pohodě do 90, až ten poslední rok to s ní začalo jít rychle z kopce. Naštěstí to nejhorší, kdy už se přidala demence, trvalo jen půl roku. Mamka byla zralá na Bohnice. Já jsem uvažovala o eutanazii. Kdo tu péči nezažije, nepochopí. Ano, každý pobyt v nemocnici končil podepsáním reversu a sebráním babči domů...jinak by byla mrtvá už x let. Do nemocnice se dostávala z cukrovkovým záchvatem, nebo slabou mrtvicí, z toho se dostala za týden a vzali jsme ji domů, z ,,léčení" v nemocnici jsme ji pak dostávali měsíc do normálního stavu :(
Ona moc zvířata nemusela, ale jako už takto stará měla ráda, když si k ní na postel vyskočila její fenka s mladým kocourem a ,,kočkovali" se tam spolu...ráda je sledovala. Mandy zůstala mamce. Jen si nikdy nezvyknula na mamky zahrádku, protože vyrostla na dvorku a v domku u babči, nebyla zvyklá, čekat sama v zahrádce, až tam mamka přijde. Takže si otevře branku a poskakuje kolem vchodových dveří, aby náhodou nepropásnula, kdyby šla mamka někam ven(a zapomněla na ni ;) )
Rozebírala se tu plemena. Já jsem vyrostla na vesnici v době, kdy tam žádná ,,plemena" nebyla, všechno byli vořeši stokrát pokřížení. Byli to psi ze dvorků, kteří když vyšli ven, obešli si svůj rajon a vrátili se domů. Neprali se, neútočili na lidi, na psy, ani na volně se venku pasoucí drůbež. Nikdo je ,,necvičil", měli ten výcvik ,,pocem Puňťo" ;) Doprovázeli hospodáře na pole, s kravama, s koňma pro dřevo do lesa. Nikdo se o ně vlastně nemusel starat, věděli, co mají dělat. Kopalo se na poli, dělala sena atd...Puňťa si poblíž hrabal myši. Mí psi už takto nevyrůstali, už se toho hodně omezilo, volný pohyb psů ve vesnici, o lese nemluvě. Ale i tak jsem se je snažila vychovat tak, aby byli bezproblémoví, nemuseli se jich lidi i při jejich velikosti bát a já bát nějaké jejich reakce. To se povedlo. Žijeme na konci vesnice, kdy nás od vesnice dělilo ,,území nikoho" kolem potoka(i to už se změnilo) takže tam už mohli na volno, vodítka dostávali jen vesnicí. Jediné zdrhání u samojeda byl celoživotní problém...to ty zmiňované instinkty. Naučil se v jistých místech být na volno, aniž by zdrhnul. Jenže jsem nikdy nepřišla na to, jak to přenést na všechna ostatní místa :shock: Nefungovalo nic. Rady tipu: musí si ty srnky ohledět...byly k smíchu. 13let jsme měli trasu kolem velkého lánu, kde byla velká stáda daňků. Jakmile je zahlédnul, dokázal být půl hodiny, než jsme to obešli v totálním rauši, kdy nevnímal nic, jen běhal kola na flexině kolem mě. Zajmavé je, že k stáru, kdy už neměl takového elánu, odběhnul 100m od baráku za srnou na poli. Ona tam někde měla v houští srnče, takže se rozhodla ho bránit. Nehnula se, nerozeběhnula. A Worka se zastavil 20m od ní, zjistil zblízka, že je celkem velká (a bojovná ;) ) a to on zase takový hrdina nebyl ;) on chtěl jen běhat. Takže se bez toho, abych na něj ječela jako vždy(věděla jsem, že už by ji nehnal kilometry, nesloužily mu nohy) otočil a šlapal zpátky na cestu.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Psinec

13 Apr 2023, 17:12

Opice adoptovala malé štěně. Nosí ho všude s sebou.

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-o ... .seznam.cz

Zivot vie napisat super pribehy😀
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Psinec

13 Apr 2023, 21:35

Krásné příběhy.
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Psinec

14 Apr 2023, 21:50

Jsem ráda, že jsem si zažila v dětství tu volně pobíhající drůbež, psy a ovce na vesnici. Velkého psa měl málokdo, takže to byli stoprocentní malí a střední kříženci, kteří věděli jak se chovat. Ti, kteří to nevěděli, ti to většinou nepřežili, nebo zůstali celoživotně přivázaní.
Ale psi nikdy nebyli nebezpeční, doteď se nebojím psa, který běhá mimo své teritorium. Já vlastně každého psa vidím ráda, pozdravím ho a zeptám se ho, kde má páníčka. A on si mě buď nevšímá a myslí si o mě své, nebo přijde, očuchá a zase jde.
Mnohem horší byly husy :D Některé byly vyhlášené a museli jsme si předem sebrat nějaký klacek, když jsme chtěli okolo nich projít, aby nás nepoštípaly. Některé jenom hartusily. Jsou to skvělí hlídači, domácí lidi nechávají být, ale cizí klidně napadnou. Jednou si už pošťačka zoufala, nesla babičce důchod, pes přivázaný, ale husy před barákem. Křičela : "Když tu není Bobík, tak tu hlídají husy, jak se mám k vám dostat. "
Jediné takové malinké hospodářství zůstalo ve vedlejší vsi, žijí tam velmi staří manželé, kterým je úplně jedno, jaké jsou teď vyhlášky. Bydlí na kraji vsi u silnice, kde je poměrně velký provoz, mají pár slepic, kachen a hus. Ještě nikdy jsem tam neviděla přejetou drůbež, přestože dost často se procházejí po krajnici. :D Nedávno si tedy dcera stěžovala, že tam husy zastavily provoz, protože se nechtěly hnout. Řekla jsem jí, že jsem je potkala taky.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Psinec

14 Apr 2023, 22:15

Já jsem měla přichystaný klacek na kohouta cestou do školy. Jenže občas ho někdo přenesl na druhou stranu, než jsem potřebovala :D
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Psinec

14 Apr 2023, 22:35

Když jsem dělala u koní, tak tam měla paní, která bydlela u vchodu do reálu, slepice. A příšerného kohouta, který napadal lidi. Vždy, když jsem za sebou slyšela dupot, tak jsem věděla, že se musím otočit a alespoň na něj zadupat, aby dal pokoj. Nesmělo se utíkat :D . Párkrát to zkusil na mého psa, velkého knírače. Pak Ajaxovi došla trpělivost a já jsem viděla, že po něm skočil a asi ho zakousl. Úplně jsem se orosila, když jsem si představila, jak to budu vysvětlovat majitelce. Ale pes ho jenom přidusil, ani kapku krve jsem na kohoutovi neviděla, Za chvíli se probral a odešel. Fakt se mi hodně ulevilo. A pak už psa neobtěžoval. Asi jsem to měla udělat podobně :D
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Psinec

15 Apr 2023, 11:31

Lenkalor napísal:
14 Apr 2023, 21:50
Jsem ráda, že jsem si zažila v dětství tu volně pobíhající drůbež, psy a ovce na vesnici. Velkého psa měl málokdo, takže to byli stoprocentní malí a střední kříženci, kteří věděli jak se chovat. Ti, kteří to nevěděli, ti to většinou nepřežili, nebo zůstali celoživotně přivázaní.
Ale psi nikdy nebyli nebezpeční, doteď se nebojím psa, který běhá mimo své teritorium. Já vlastně každého psa vidím ráda, pozdravím ho a zeptám se ho, kde má páníčka. A on si mě buď nevšímá a myslí si o mě své, nebo přijde, očuchá a zase jde.
Mnohem horší byly husy :D Některé byly vyhlášené a museli jsme si předem sebrat nějaký klacek, když jsme chtěli okolo nich projít, aby nás nepoštípaly. Některé jenom hartusily. Jsou to skvělí hlídači, domácí lidi nechávají být, ale cizí klidně napadnou. Jednou si už pošťačka zoufala, nesla babičce důchod, pes přivázaný, ale husy před barákem. Křičela : "Když tu není Bobík, tak tu hlídají husy, jak se mám k vám dostat. "
Jediné takové malinké hospodářství zůstalo ve vedlejší vsi, žijí tam velmi staří manželé, kterým je úplně jedno, jaké jsou teď vyhlášky. Bydlí na kraji vsi u silnice, kde je poměrně velký provoz, mají pár slepic, kachen a hus. Ještě nikdy jsem tam neviděla přejetou drůbež, přestože dost často se procházejí po krajnici. :D Nedávno si tedy dcera stěžovala, že tam husy zastavily provoz, protože se nechtěly hnout. Řekla jsem jí, že jsem je potkala taky.
Lenko, když jsem začala číst váš příspěvek, normálně jsme si myslela, že je to zkopírovaný nějaký starší můj :shock: Naprosto stejné zážitky i uvažování :thumbup: S každým psem promluvím, i s tím ,,zlým" který hlídá za plotem a řeč s ním není ;) Tomu alespoň řeknu: no jo, ty jsi velký, strašlivý hlídač, máš funkci, dobrá. Ale bude tě nakonec mrzet, že jsi si nevzal ode mě kokinko ;) Chodím kolem jednoho koníka, který tam má v kotci celoživotně zavřeného NO - ti jsou většinou ,,spolu" u toho kotce, tak je každé ráno pozdravím: ahoj kluci, dneska vám prší, koníčku schovej se. Kousek dál je stádo oveček v ohradě: ahoj holky, máte snídaňku? Asi vypadám jak šibnutá bába, ale byla jsem tak zvyklá mluvit se svým psem a komentovat mu, co, kdo, kde dělá, zvířátka ( a lidi které miloval) jsme zdravili spolu. Teď už musím sama, i za něj...
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Psinec

15 Apr 2023, 11:38

Lenkalor napísal:
14 Apr 2023, 22:35
Když jsem dělala u koní, tak tam měla paní, která bydlela u vchodu do reálu, slepice. A příšerného kohouta, který napadal lidi. Vždy, když jsem za sebou slyšela dupot, tak jsem věděla, že se musím otočit a alespoň na něj zadupat, aby dal pokoj. Nesmělo se utíkat :D . Párkrát to zkusil na mého psa, velkého knírače. Pak Ajaxovi došla trpělivost a já jsem viděla, že po něm skočil a asi ho zakousl. Úplně jsem se orosila, když jsem si představila, jak to budu vysvětlovat majitelce. Ale pes ho jenom přidusil, ani kapku krve jsem na kohoutovi neviděla, Za chvíli se probral a odešel. Fakt se mi hodně ulevilo. A pak už psa neobtěžoval. Asi jsem to měla udělat podobně :D
Nepomůže, kohouti asi nemají mozek :D měli jsme takových doma několik, dostávali normálně palicí a příště zaútočili znovu. Napadají i hospodáře, dá se říct, že toho hlavně, asi si myslí, že je to sok. Děda s nima bojoval pravidelně, tchán taktéž, naposled tady mladý soused, přes pár baráků. Já za ním vlezla k chlívku, vracela jsem mu něco. Jenže soused už tam nebyl, zato na mě začal skákat kohout, nevěděla jsem, že má takového rapla taky(běhají mu tam děti) Naštěstí tam byla opřená lopata, kterou jsem ho odhazovala. Pak už byl asi jen 14dní ;)
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Psinec

15 Apr 2023, 14:42

Konvalinko, to je dobře , že je víc takto " postižených" lidí. :D Někdy člověk na zvíře nemusí ani mluvit verbálně, stačí, že ho "vnímá". Nebudu to popisovat. Kdo ví o co jde, ten to chápe, kdo neví, nepochopí.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Psinec

15 Apr 2023, 14:46

Já mám housera, a ten zrychtoval i dospělého BŠO. Po pár štípancích pochopil že houserovi je třeba se vyhnout obloukem. Totéž sem pochopil já. Nevstupovat do hejna a nebýt zády, jinak modřina na lýtku. Horší byl bývalej krocan. Ten nerespektoval že se mu vyhnu a aktivně vyhledával spory - neštípal , ale dokázal vyskočit až na záda , a to mám 191cm. Tisíckrát sem ho nakopl že letěl jak na fotbale , ale byl to rebel. Otravoval mě tak dlouho až sem z něj musel udělat krůtí šunku a pořídit nového kterej se už jen nafukuje a vydává zvuk jak buben kopák na páteční zábavě. :D Kohoutů mám vícero , ale nejhorší jsou ti malinkatí od zakrslých slepiček - jsou rychlí a mrštní, dokáží bleskově udeřit a zmizet. Naštestí nevyhledávají spor tak se tolerujem. :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď