Psinec

Fórum o psoch
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Psinec

08 Apr 2023, 19:14

ariadna30 napísal:
08 Apr 2023, 18:49

To s tymi velkymi bradacmi potvrdzujem fakt noblesne osobnosti😀👍 Aspon ten o ktoreho som sa za cas starala. Akurat ze pocuval iba mna a nikoho ineho. Mala som ho kratko ale zanechal vo mne najvacsiu stopu😀
Ten první knírač byl i můj první vlastní pes. Dostal se ke mě jako půlroční a bydlel se mnou u koní, kde byl celý den při všech činnostech. A přestože já jsem se o něj starala a krmila, za větší autoritu považoval mého kolegu, který samozřejmě větší autorita byl a na vojně byl u psovodů. Psi to prostě poznají. Ale poslouchal všechny lidi, kteří tam pracovali, jinak by to nešlo.
Až když jsem odešla a dělala něco jiného, stala jsem se hlavním páníčkem. Taky už jsem pak měla víc zkušeností.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2194
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

09 Apr 2023, 11:44

Část chatu s AI o psech:
(Překlep - rady x rasy jsem udělal úmyslně. Byl jsem zvědav jak se s tím vyrovná).
- Které rady psů jsou extrémně nebezpečné?

- Existuje několik rad, které mohou být pro extrémně nebezpečné, některé z nich jsou:

Krmení kostmi - kosti mohou prasknout a způsobit zablokování průchodu v zažívacím traktu, nebo dokonce prasknutí střeva, což může vést k závažnému zdravotnímu problému nebo smrti.

Krmení čokoládou - obsahuje látky, které jsou pro psy toxické a mohou způsobit problémy s trávením, zvracení, průjem a dokonce mohou ohrozit život psa.

Používání vodního dítěte jako tréninkové metody - vodní dým může být velmi stresující pro psy a může způsobit zdravotní problémy, jako jsou infekce a další, záněty očí a dokonce i úmrtí.

Používání elektrošokových obojků - elektro jsou bolestivé a mohou způsobit zranění a trvalé poškození psa, což je zbytečné utrpení a může vést k problémům s chováním psa.

Používání krutých metod tréninku, jako jsou bití, házení nebo škrcení - tyto metody jsou nejen násilné a nelidské, ale také neefektivní a mohou vést k vytváření negativních asociací u psa, což přináší další problémy s chováním a zhoršuje jeho kvalitu života.

Je důležité si lásku potřebovat, že psi jsou citliví tvorové a potřebují, trpělivost a pozitivní posilování, aby se stali šťastnými a zdravými jedinci.



- Které rasy psů jsou extrémně nebezpečné?

- Je důležité si sociální a že některé rasy psů se mohou vyskytovat častěji v incidentech napadených lidí, ale je důležité si také pomoci, že chování psa závisí na jeho výchově. To znamená, že i ti nejnebezpečnější psi mohou být dobří a mazlí společníci, pokud jsou správně vychováváni a socilizováni.

Některé z ras psů, které jsou často spojovány s nebezpečným chováním jsou:

Pitbulteriér

rotvajler

Německý ovčák

dobrman

Bullmastif

Argentinská doga

Akita inu

Šarpej

Staffordshirský bulteriér

Je důležité si důležité, že seznamy nebezpečných plemen psů jsou kontroverzní a diskutované. Mnoho odborníků na chování psů se shoduje na tom, že chování psa nezávisí na jeho plemeni, ale spíše na jeho výchově a sociální situaci. Proto je důležité vyhodnocovat chování psa individuálně a posuzovat podle jeho jednání, nikoli podle jeho rasy.



Patří vlk do přírody nebo by měl být jeho výskyt přísně regulován?

Vlci jsou přirozenou součástí mnoha ekosystémů a hrají důležitou roli v udržování ekologické rovnováhy. Vlci pomáhají regulovat populace kořisti, což může mít pozitivní dopad na celkové zdraví ekosystému. Je tedy důležité chránit vlky a jejich přirozené prostředí.

Nicméně, v mnoha oblastech je také potřeba přijmout opatření k regulaci populace vlků, aby se minimalizovaly negativní dopady jejich interakce s člověkem a chováním zvířat, jako jsou napadené plodiny domácích zvířat a zemědělských, což může vést k ekonomickým ztrátám pro farmáře a další lidi. Regulace vlčí populace může být prováděna například kontrolovaným odstřelem, ale to musí být prováděno s ohledem na ochranu přírody a přihlédnutím k biologickým potřebám populace vlků.

Důležité je také zajistit, aby byla regulace vlčí populace prováděna v souladu s vědeckými poznatky a založena na objektivních údajích o populaci a chování vlků v dané oblasti, a aby byla provedena s ohledem na práva zvířat a jejich blahobyt.



Je vhodné spát, sdílet postel se psem?

Otázka spánku s psem je často diskutovanou tématem. Zdravotní dopady spánku s psem mohou být různé a závisí na mnoha faktorech, jako jsou psa, jeho zdraví, temperament a preference majitele.

Z jedné strany, pro mnoho lidí může být sdílení postele s psem uklidňující a může vést ke zlepšení kvality spánku. To může být zejména u uklidňujících ras psů, jako jsou například psi společenští.

Z druhé strany, někteří lidé mohou mít alergické reakce na psí srst, což by mohlo vést k problémům s dýcháním a kožním podrážděním. Kromě toho, pokud pes v posteli ruší majitele, může to mít negativní dopad na spánek.

Je důležité si důležité, že zdraví a pohodlí psa měla být brána v úvahu při rozhodování o sdílení postelí. Pokud máte určité zdravotní problémy, může to být pro něj nepohodlné a nebezpečné. Je tedy důležité zvažovat svého psa a jeho potřebu předtím, než se vyměnit postel.

V každém případě by měl majitel zabezpečit, aby byla postel dostatečně velká pro psa a aby byla čistá a hygienická. Když se pes spolu s majitelem spí v posteli, měl bych být pečlivě vycvičen, aby nebyl rušivý a aby poslouchal příkazy.


A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Psinec

09 Apr 2023, 13:28

Zaujímavé, ako keby spoločnosť mala "zabudnúť" vo všeobecnosti na čistotu rasy. Pritom to je ak nie zárukou tak aspoň očakávaným súhrnom spoločných vzhľadových fiziologických a iných vlastností, daných konkrétnej rase. Považujem za samozrejmé, že výchova má dôležitú úlohu a môže významne ovplyvniť nielen oblasť reflexov, ale aj inštinktov. Ale vrodené vlastnosti sú dôležitým faktorom.
Hawkeye
Príspevky: 2385
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Psinec

09 Apr 2023, 14:13

ChlapeczDediny napísal:
09 Apr 2023, 13:28
Zaujímavé, ako keby spoločnosť mala "zabudnúť" vo všeobecnosti na čistotu rasy...
Dúfam, že hovoríte stále o psoch...
Ja áno: Každá minca má 2 strany. Genetická "čistota" (úvodzovky tam nie sú náhodou) je na jednej strane zárukou (resp.skôr predpokladom) určitých požadovaných vlastností. Preto je na istý druh poľovačky vhodný stavač a nie kopov, a zasa naopak. Bača na salaši si nezaobstará ako pomocnika jazvečíka a zasa poľovník nepôjde s čuvačom na jazvece.
Na druhej strane genetická "čistota" rasy nesie so sebou zvýšenú incidenciu dedičných ochorení v rámci danej rasy. Príkladov by sa dali uviesť desiatky, za všetky len kardiopatie u King Cavalier Charles Španielov, dysplázie bedrových kĺbov u nemeckých ovčiakov, hluchota u dalmatíncov... (+ viď aj foto).
Nie je náhoda, že írske vlkodavy zomierajú vo veku 6-8rokov. Samozrejme, miera výskytu dedičných chorôb sa líši od plemena k plemenu, nájdu sa aj geneticky 'zdravé' (napr. Beauceron).
Takže na toto tiež netreba zabudnúť, popri tej "čistote rasy". H.


Screenshot_20230409-152229_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2194
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

09 Apr 2023, 16:17

No já jen, že nějaký rodokmen, čistota chovu a požadované vlastnosti a chování psa může být tímto částečně ovlivněná.
Ale jen částečně.

Třeba mnou oblíbení dobrmani. Několik jsem jich znal a každý byl jiný. Úplně jiný.
Jestli výchovou, prostředím nebo nějakými zděněnými geny po předcích nemůžu vědět.
*
Citace z Wiki o těch dobrmanech:
"..Louisem Dobermannem, podle kterého je plemeno pojmenováno. Ten k jeho vyšlechtění pravděpodobně použil rotvajlera, německého pinče, anglického greyhounda, výmarského ohaře krátkosrstého a manchesterského teriéra, sám si ale o šlechtění žádné záznamy nevedl, proto není jasné, zda byla použita ještě nějaká plemena..."
No, já jen, že si myslím, že i v čistokrevných chovech a stanicích můžou převážit u některých štěňat nějaké geny, pudy po starých předcích.
*
Tím chci říct, že každý pes, i ten nejlépe vyšlechtěný má, nebo může mít v sobě něco po svých předcích.
*
Mé první štěně dobrmanka, jsem si vybral proto, že mi byl tak nějak sympatický. Byl jiný než zbytek štěňat z vrhu. Takový nějaký asociál. Byl mimo toho klubíčka štěňat, něco si vedle nich poňuchtával a nakonec si nás i přišel očichat. Ti ostatní byli v klubíčku a nejevili o okolí vůbec žádný zájem.
*
A s postupem času měla žena od své máti skoro furt na talíři:
"Vzít si štěně dobrmana bez papírů, rodokmenu, co tě to napadlo? Poslechnout toho blbce který o psech skoro nic neví!"
Tím myslela mě.
*
A protože jsem ji často dělal společnost, byla ležák s amputovanými nohami nad kolenami, i s tím Rafem, nakonec si ho oblíbila. Dokonce i v posteli k ní i ohleduplně vlezl. Ale jen jsem musel být poblíž a neopustit domek. Jinak okamžitě odběhl za mnou.

A na mé stížnosti, jeji dotazy co zas Raf provedl, odpovídala jediné:
"Co sis vybral, to máš!"
*
Ale nakonec ho měla moc ráda a vyžadovala si ho. Nebo možná naši přítomnost.

Hodně času a soucitu jsem tehdy měl.
Byl jsem tehdy mimo pracovního procesu.
Teda nechal jsem se bez většího odporu z mé strany nechat propustit z důvodu restriktualizace VHM.
(Do doby, než se spustí nový provoz a naběhne výroba do něj).

Žena by tu domácí péči sama nezvládla a do nějakého LDN-útulku jsme ji fact umístit nechtěli! A ono to není vůbec jednoduché...

O nějaké pomoci, pronájmu kompenzačních pomůcek psát nechci protože jsme si museli vše platit. Pronajat. I blbou polohovací postel. A to nemluvím o tom, že jak jsme si ji po pobytech v nemocnicích, po postupných amputácich přivezli domu byla sice jakž takž "uzdravená" a do normálního stavu se dostala velmi rychle až doma.


Tak jsme tam pak trávili spolu hodně času. Debatovali jsme tam o všem možném, kouřili, já popíjel nějaký likér a ona s Rafem taky trošku a tak.

Asi jsme byli s Rafem dobří terapeuti :-)
,*
A nakonec ji dvakrát zachránil život.
Kvůli Rafovi jsme na některých dveřích z některých stran vyměnili kliky. Ty klasické za takové ty kulaté, otočné. A to se.. otvírat nenaučil.
*
- Poprvé to bylo něco s cukrovkou. Začal u jejích dveří v chodbě domku šíleně štěkat a upozornil nás na to

- Podruhé to byl infarkt

- A potřetí už bylo pozdě
*
Jen když ji odvážela černá sanitka a Raf byl zavřený na dvorku v autě a neskutečně tam řádil se zeptal jeden z těch "Havranů":

- To byl její pes?
- "Ne, můj".
- "Ještě že tak..."

P.S. Omluva za možnou zmatenost a množství editací, ale nějak jsem se při tom psaní rozesmutněl a opil.

A navíc venku furt prší..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2878
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Psinec

09 Apr 2023, 19:38

Rafael zase raz sa to citalo dobre👍 Mate neskutocne mnozstvo zaujimavych zazitkov😀
A nepite. Ani ked prsi😀
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Psinec

09 Apr 2023, 20:25

Někteří lidé mají život složitější než ostatní. Tak díkybohu za naše zvířecí kamarády, kvůli kterým stojí za to fungovat, přestože se někdy opijem, abychom se odreagovali. Asi to pomůže, pokud to není často.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2194
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

09 Apr 2023, 20:49

Ale mě to baví, chutná mi to. Mimo jiných zájmů mám i takový koníček.
Ale na rozdíl od některých jiných patologických a agresivních alkoholiků snad tím nikoho nehrožuji, neobtěžuji a ani neodpuzují.
*
Něco ve smyslu že "alkohol je dobrý sluha, ale zlý pan!

Ale jinak nebýt nějakých našich "alkoholiků" typu třeba J.Haška, F.Gellnera apod. nebo herců V.Menšíka, J.Sováka....
Ti jen tak namátkou mě napadli...
I když je, bylo a je takových daleko více.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Psinec

09 Apr 2023, 21:23

:thumbup: My ženy si musíme dávat na alkohol větší pozor. :D Ne nadarmo ty Vaše příklady jsou samí chlapi.
Jirka61

IP:  62.13

Psinec

09 Apr 2023, 22:12

Rafaeli, rád vás čtu, díky za vaše příspěvky. J.
Napísať odpoveď