Psinec

Fórum o psoch
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

26 Feb 2023, 14:21

Rafael co tak tento pribeh?

Jak jsem se málem prokousal dveřmi obyvacího pokoje
Omlouvám se, že neodpovídám ve Vtipech, ale tady.
ariadna30 - viewtopic.php?p=35864#p35864

Protože to je s odstupem času velká nostalgie, ale ftipné to vůbec není. Spíš to vypovídá o mé blbosti a naivitě. Přece jen to byl můj první pes kterého jsem měl od maličkého štěňátka.
Žena byla zkušená chovatelka větších psů, podobně jako tchýně a dávaly mi to pak časem notně sežrat. Při každé příležitosti když Raf něco provedl.

Raf byl hrozný asociál už od raného věku. Jak jsme byli poprvé u chovatele tak mě hned zaujal.
( Možná i proto, že jsem podobný).
Všechna štěňata byla pohromadě, jen jedno, to s nejčernějším čenichem bylo mimo. Mělo tam nějakou důležitou práci.
Žena to nijak nekomentovala. Ani to jak si nás přišlo očichat. Jen jsme prohodili pár slov, že to štěně si nás asi vybralo.
Některá už byla zadaná a měla na krku barevné stužky.
Já jen řekl, že ten "náš" je lehce rozpoznatelný a nic takového nemusí mít.
Tak jo, souhlas, ale ještě je moc malý a musí si ještě užít štěňěčího mládí. Zaplatili jsme zálohu a domluvili se na termínu kdy si ho odvezeme.
*
Zde musím zmínit jednu věc. Nebyla to žádná chovná stanice, štěňata byla bez PP, celkem levná a šok když jsme tam přijeli. Za plotem tam šíleně skákalo něco co připomínalo dobrmana jen vzhledem, ale velikosti určitě ne.
Žena byla v šoku a řekla:
"To není fenka, ale pes, pojďme pryč! Já ta štěňata vidět už nechci!"

Mi se to nelíbilo. Přece jen Prajzská, http://www.prajzskarepublika.cz/ byla pro mě jako člověka který nerad cestuje, celkem jsme bloudili než jsme to našli..., tak ať z toho "výletu" aspoň něco máme.

Žena pak chtěla vidět matku, tu fenku. Chovatel řekl, že to nejde, že je zavřená v domě, že je zlá a že nemá ráda cizí lidi. Zvlášť když ji očumují štěňata.

A jak jsme si asi po měsíci definitivně přijeli pro tu malou potforu, tak se chovatel mezi řeči zmínil, že to byla poslední štěňata a že fenu musel utratit. Z čehož nám tak nějak vyplynulo, že to udělal svépomoci...
*
Mám pokračovat ještě dál i když to moc veselé psaní nebude?
Třeba tou devastaci dveři apod.

Já jen, že žena a tehdy ještě i tchýně mi to obě svorně zakázaly psát.
Tehdy na webu https://rafaell.estranky.cz/
Poslechnul jsem je. Ale po pravdě napsáno měl jsem v té době jen komunikátor Nokia 9500 a na něm takové věci dělat sice šly, ale dost obtížně a zdlouhavě. Nějak mě to tehdy přestalo bavit. A teď už nějak nemůžu najít motivaci v tom pokračovat.
Třeba i proto, že pak přišel béžový stařeček labrador Sam a teď máme černého labradora Honzu. Taky z útulku i když mladého. Na štěně už nemáme sílu ani odvahu. Zvlášť já.
Žena sice ještě normálně chodí, ale i tak jsme se na tom shodli.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Psinec

26 Feb 2023, 14:34

"Já jen, že žena a tehdy ještě i tchýně mi to obě svorně zakázaly psát."

To je dost silny dovod preco nepisat😀👍
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

26 Feb 2023, 15:34

Tak k těm dveřím.
Ale pro lepší pochopení musím napsat nějaký úvodník.

Ten pes si mě mimořádně oblíbil a byl na mě úplně závislý.
Nějak jsem tak pochopil to všelijaké psaní o dobrmanech ve smyslu, že jak se pustí do boje, že je bez rozmyslu ochoten za svého člověka položit i život. Naštěstí k ničemu podobnému nikdy nedošlo.

Ale dvě celkem nepodstatné hádky se ženou skončily jejím pokousáním. To druhé se ji hojilo přes dva měsíce. M.j. i proto, že jsme ty rány které vypadaly jak by ji po větší části ruky přejel šicí stroj léčili svépomoci.
Žena se styděla přiznat na chirurgii, že ji pokousal vlastní pes a odborné ošetření a šití tvrdošijně odmítala.
*
Ještě takový paradox proč si mě oblíbil i přes to co jsem mu jednou provedl.

Přišla jeho psí puberta a začal být nezvládatelný. Teda, lépe napsáno chtěl se stát vůdcem smečky a přestat být nějak podřízen. Chtěl se stát tzv. Alfa samcem.
*
Doma to tehdy udělat nešlo protože kdyby tuto brutální metodu o které jsem se dočetl, ženy viděly, dopadlo by to se mnou špatně.

Tak jsme odjeli na chalupu. Tam jsem si oblékl vaťák, silné a hrubé kalhoty, navlékl dlouhé hrubé svářečské rukavice a tak.
Ve stodole jsem ho zahnal do rohu, zaklekl, škrtil ho, mlátil mu hlavou o zem až chroptěl.
Vůbec se mi ten způsob výchovy a boj o vůdce smečky nelíbil, ale neviděl jsem jinou možnost.
A taky jsem měl strach, že jsem ho tím ztratil, že už mě nebude mít rád a že mi to někdy vrátí...

Opak byl pravdou. Rychle pochopil kdo je vůdcem smečky, začal skoro na slovo poslouchat a měl mě po té lekci ještě raději.
I doma pak obě tvrdily, že ten pes se nějak změnil a je klidnější a poslušnější.

Ale pudy jsou pudy a některé asi změnit nejde. Třeba tohle i když mě ten pes bezmezně miloval měl dvě daleko větší priority.

Ta první byli ježci. V zahradě jich bylo spousta a on je s oblibou chytal a "hrál" si s nimi. Masochista. Jejich ostny ho vůbec neodrazovaly. Krev z čenichu mu vůbec nevadily. Spíš naopak.
Ještě u toho šíleně štěkal na což si sousedé hodně stěžovali. A právem protože on to vydržel i větší část noci. Pochytal ty ježky, uložil si je na jedno místo, tři, čtyři, někdy i víc a pak je střídal a pobíhal s nimi....
Nešlo ho to odnaučit a nereagoval vůbec na nic.
Ani na auto.

Auto bylo jeho druhá priorita. Neskutečně velmi rád jezdil. Ale i to ho nijak neodradilo od těch ježků. Dokonce jsme si museli zakázat používat slova typu: pojedeme, obchod, nákup, půjdeme apod. On tomu rozumněl....

A já jsem byl až jeho třetí priorita. Kde to šlo jsem ho bral sebou. Ale třeba do práce to nešlo.
A byl velký problém mu odejít. Dokud byla žena doma a starali jsme se o tchýni, pak jak byla na ÚP to ještě trochu šlo.
Jenže tchýně zemřela. Ta ho taky dovedla u sebe v pokoji zabavit a já ho tam zavřel a utekl.

Časem onemocněla žena a skončila v nemocnici. Těžší období, co se týká soužití s Rafem jsem nezažil.
Nemám slov ani vět jak těžké pro mě tehdy bylo odejít do práce.

A tehdy se málem prokousal těmi dveřmi. Vůbec nechápu jak to mohl dokázat. Klasické pokojové na povrchu hladké sendvičové dveře nejsou třeba pro hlodavce nebo zloděje žádnou překážkou. Ale pro velkého psa s velkým rafadlem?
Jak to mohl dokázat?
Nechápu. I ty příčky zevnitř vytahal a rozhryzal. Časem pofotím protože teď to nemám po ruce.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Psinec

26 Feb 2023, 16:46

To s tymi jezkami to poznam. Na to maju nasi psi rovnaky vzorec spravania. Velmi velakrat som musela uprostred noci vstat a jezkov im zobrat a odniest do zahrady. Inac by sa nikto v okoli nevyspal a ja uz vobec. Nasi psi este mali tu drzost protestovat ze im kradnem hracku😀
Do auta pre zmenu vlezu len pod natlakom a po dlhych vyhrazkach. Nastastie veterinar robi navstevy po okoli tak ked nieco tak sa zastavi a nemusime ich doslova tlacit do auta😀
Mala som raz psa z utulku. Videli sme sa prvykrat v zivote ale s takou samozrejmostou isla do auta ako keby k nam odjakziva patrila. Potom sme sa stahovali tak si ju nechala kamoska. Etna bola perfektny pes tiez NO.Akurat mala strach zo schodov. Bolo hrozne dostat ju najskor na poschodie a potom dole a zas dookola. Nakoniec mi napadlo dat na schody koberec a to pomohlo. Behala po nich odvtedy ako srnka😀
To s tymi dverami si viem zivo predstavit😀 Viem presne ako by to spravili nasi psi. Najskor by to rozskrabali. Akonahle by vznikla nejaka trhlina uz by to roztrhali. Dvere na voliere sme opravovali velakrat. Drevo sa neosvedcilo tak sme dali plech. Sice za cenu zraneni ale vytrhli aj ten. Ale nech ich neobvinujem nepravom, tak iba Tara a aj to len kvoli burkam a pripadne ohnostrojom.
So psami si clovek toho uzije😀
O nahanackach po okoli ani nehovorim.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

26 Feb 2023, 17:05

To jste měla, máte, ještě dobré. Moc dobré. Až Vám to tak nějak zpětně závidím.

To náš Raf si ježka za žádnou cenu vzít nenechal.
Musel se unavit anebo ho to muselo přestat bavit.
On byl velmi vytrvalý a sveřepý a většinou mu to vydrželo velkou část noci.
*
Aspoň, že v hrabání nebyl tak výkonný jako ti Vaši.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Psinec

26 Feb 2023, 17:20

Rafael napísal:
26 Feb 2023, 17:05
To jste měla, máte, ještě dobré. Moc dobré. Až Vám to tak nějak zpětně závidím.

To náš Raf si ježka za žádnou cenu vzít nenechal.
Musel se unavit anebo ho to muselo přestat bavit.
On byl velmi vytrvalý a sveřepý a většinou mu to vydrželo velkou část noci.
*
Aspoň, že v hrabání nebyl tak výkonný jako ti Vaši.
Uz zacali hrabat z druhej strany lebo narazili na beton co je v nom zabetonovany stlp😀
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

26 Feb 2023, 17:49

K tomu hrabání a rytí mám jednu vzpomínku z vojny. M.j. jsem se tam staral o šest prasátek. A jednou jsem udělal jednu velkou nepředloženost. Měly z toho prasečáku výběh. A uprostřed něho stál nepoužívaný starý sloup z el. vedení. Bylo tehdy velmi deštivo, pustil jsem je ven a tam začala rýt. Až ten sloup vyryli, ten spadnul a zbořil ohradu. Prasátka zutěkala. Ještě, že jsme je pak nemuseli chytat v lánech kukuřice které byly u kasáren. Anebo že nenarušila hraniční pásmo které přímo hraničilo s kasárenským plotem a neutekla do Rakouska. (Zohor, PVOS).

Ale mělo to ještě další nepříjemnou dohru. Jak se naučila rýt, tak v tom pak pokračovala. Dokonce i úplně zrušila a rozhryzla uvnitř dřevěnou podlážku která byla na betonu na spaní a ležení.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Psinec

05 Mar 2023, 15:33

Havanský psík (havanský bišón) - pomerne málo známa rasa, tieto malé psíky sú veľmi vhodné do rodín s deťmi. Sú hravé, milé, spoločenské a zároveň ľahko vycvičiteľné k poslušnosti. Dlhšia srsť takmer bez podsady nepĺzne. Neobvyklá je aj zelenomodrá farba očí. H.

Screenshot_20230305-135941_Messages.jpg
Screenshot_20230305-135956_Messages.jpg
Screenshot_20230305-140035_Messages.jpg
Screenshot_20230305-140011_Messages.jpg
Screenshot_20230305-154319_Messages.jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Psinec

07 Mar 2023, 14:46

Co si myslíte o tomto:
Psí sliny-sken.jpg
Psí sliny-sken.jpg (62.2 KiB) 1859 zobrazení

Měli jsme kdysi velmi zajímavého pejska. Vypadal spíš jako liška a měl i podobné chování. A protože ho někdo po prázdninách vyhodil v polích u lesa, naučil živit se sám. Chytal myši a byl v tom možná i šikovnější než kočky s koťaty. Ohryzával kůru z klád a dokonce se i pokoušel o lov ptáků.
A později v jiném bydlišti přinášel domu ryby, racky apod.

Měl v sobě asi nějaké geny po divokých předcích.
Později jak jsme si ho osvojili jsme viděli, že třeba než někde ulehl, chvíli pobíhal do kolečka. Někoho napadlo, že si tak dělá ležení v nějakém porostu. Že ho chce nějak upravit a že to tak nějaká zvířata dělají. Třeba ve stepích.
Tak mu brácha vymyslel rasu. Minipes stepní.
Minipes proto, že tvrdil že plemena psů by se měla dělit nějak jednoduššeji:
Velcí psi - psi - minipsi - mikropsi.
Měli jsme v tom směru jisté neshody, ale nakonec se ustálil názor, že Maxík je nějaká přechodová forma mezi minipsy a mikropsy. Lépe vyjádřeno, že je to jedno z nejmenších ras kategorie minipsů

A jak jsme s ním byli na veterině na očkování, tak veterinářka řekla, že je to velmi pěkný a živý kříženec.

Proti tomu jsme se rozhodně ohradili. Jaký kříženec, jaký Vestaj, jaký ořech. To je přece málo známá, už skoro zapomenutá rasa - Minipes stepní a pochází odněkud z Asie nebo amerických prérií. Možná i z pamp. Ale to se už moc neví. Co ty jsi za veterinářka se specializací na psy že to nevíš? Asi jsme měli jít jinde!

(Byla to bráchova kamarádka, protože jinak by si takové napadení nedovolil...).
*
Nicméně vystavila mu nějaký ten psí průkaz, nalepila do něho námi dodanou fotku, nějaké nálepky z vakcín a do kolonky rasa napsala Minipes stepní

Maxík se ji za to odměnil tím, že před odchodem udělal v ordinaci loužičku.

Ona na to jen odpověděla:
"Z toho si nic nedělejte, ta stará primitivní plemena to tak dělají. Jsou zkrátka přírodní. A jestli vám můžu poradit, snažte se aby nikdy nepřišel do styku s antilopami, bizony, koníky, krávami a i velkými psy. Mohla by u něho nastat nekontrolovatelná a nezvládnutelná agrese. Oni to tak mají. Takoví psi, pardon, minipsi mají nějaký komplex a napadají větší zvířata. Budete to s ním mít velmi těžké protože tohle, ty pudy a geny potlačit nejde!"


*
Ale teď k dotazu a omluva za ten román.

Měl jsem kdysi na nohách, chodidlech nějaké sfinstvo. Bradavice, kuří oka nebo něco podobného. Maxík si toho nějak všimnul a začal mi vyzouvat obuv, ponožky a intenzivně to lízat.
A ono to pak zmizelo a už nikdy se to nevrátilo.

Placebo, či co? I když internet tehdy ještě nebyl, přece jen jsem o těch psích slinách něco přečetl a slyšel.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Psinec

18 Mar 2023, 18:34

Dnes ráno krásna prechádza s našimi dvoma mäsožravcami. Cyklochodník ešte nie je skolaudovaný, ale asfalt už na ňom je. Celkovo asi tak šesť a pol kilometra uprostred polí. Celá trasa by mala byť lemovaná alejou (lipy, duby, buky a hraby). Skvelé miesto na venčenie a to hlavne počas zimného blata. Kiež by takých chodníkov pribudlo čo najviac.
Prílohy
IMG_20230318_074031.jpg
IMG_20230318_073624.jpg
Napísať odpoveď