Ázijske hrušky

Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Ázijske hrušky

19 Jan 2021, 08:39

Prosím vás má niekto skúsenosti s pestovaním ázijských hrušiek a aký názor máte na chuť ich plodov
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Ázijske hrušky

19 Jan 2021, 10:16

Já mám odrůdy HOSUI a "asi" Shinseiki. Při roubovaní je afinita obou velice dobrá. Špatně přiroubovaná HOSUI dovnitř koruny moc neroste, zato již i roub vykvetl a kvete a plodí každým rokem. Nutno probírat, aby byly plody hezké a velké! Na hruškovém semenáči je růst dobrý (nyní stejný jako u evropských hrušek, snad i větší, ale myslím, že bude brzdit) a ZDRAVÝ bez rzivosti! U sestry naroubován na asi nějaké slabé podnoži je růst zdravý, ale již teď je vidět, že velký strom z toho nevyroste. Celkově myslím, že z azijských hrušní moc velké stromy nevyrostou (super pro menší zahrádky) - ostatně to je psáno skoro všude v popiscích.

Tisíc lidí, tisíc chutí. Jak již bylo napsáno, srovnávat s našema hrušněma to nelze, ale třeba můj bratr zahlásil, že "tak dobré jablko ještě nejedl" :-D .. berte s rezervou! Shinseiki za mě chuťově lepší než Hosui, šťavnaté, není tam taková plejáda chutí a sladkost jako u našich hrušní, ale na osvěžení a doplnění tekutin myslím výborné.

No a kdyby již nic, tak ta zlatá barva plodů na podzim je svítící již z dálky, paráda!

Jinak něco z fóra ještě zde:
viewtopic.php?f=13&t=551
viewtopic.php?f=13&t=567
viewtopic.php?f=13&t=234
viewtopic.php?f=13&t=557
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Ázijske hrušky

19 Jan 2021, 10:43

Mám pouze přiroubovanou asijskou v koruně stromu. Odrůdu nevím, ale chuťově nic moc. Nedá se to srovnat, jak psáno výše, s našimi hruškami. Strom bych určitě nevysadil. Druhým rokem po naroubování jsem sklidil 5 plodů, takže zkušenosti žádné. Plus je snad asi nenáročnost v pěstování. Podobně jsou na tom asijské švestky.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Ázijske hrušky

19 Jan 2021, 13:39

Koupil jsem Hosui , tak to bylo i na visačce . Bohužel určitě je to jiná odrůda, protože dozrává koncem října. Chuť mizerná . Jsem
z nich vyléčen , už ji nikdy nevysadím a tato půjde ven.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Ázijske hrušky

19 Jan 2021, 17:43

driver240 napísal:
19 Jan 2021, 10:16
Já mám odrůdy HOSUI a "asi" Shinseiki. Při roubovaní je afinita obou velice dobrá. Špatně přiroubovaná HOSUI dovnitř koruny moc neroste, zato již i roub vykvetl a kvete a plodí každým rokem. Nutno probírat, aby byly plody hezké a velké! Na hruškovém semenáči je růst dobrý (nyní stejný jako u evropských hrušek, snad i větší, ale myslím, že bude brzdit) a ZDRAVÝ bez rzivosti! U sestry naroubován na asi nějaké slabé podnoži je růst zdravý, ale již teď je vidět, že velký strom z toho nevyroste. Celkově myslím, že z azijských hrušní moc velké stromy nevyrostou (super pro menší zahrádky) - ostatně to je psáno skoro všude v popiscích.

Tisíc lidí, tisíc chutí. Jak již bylo napsáno, srovnávat s našema hrušněma to nelze, ale třeba můj bratr zahlásil, že "tak dobré jablko ještě nejedl" :-D .. berte s rezervou! Shinseiki za mě chuťově lepší než Hosui, šťavnaté, není tam taková plejáda chutí a sladkost jako u našich hrušní, ale na osvěžení a doplnění tekutin myslím výborné.

No a kdyby již nic, tak ta zlatá barva plodů na podzim je svítící již z dálky, paráda!

Jinak něco z fóra ještě zde:
viewtopic.php?f=13&t=551
viewtopic.php?f=13&t=567
viewtopic.php?f=13&t=234
viewtopic.php?f=13&t=557
Ďakujem a súhlasím s tym ze vyzera naozaj dobre na záhrade ako aj okrasný stromček, preto som chcel vedieť či aj tak dobré chutia.
rich

IP:  156.126

Ázijske hrušky

22 Jan 2021, 15:21

Asijské hrušně pěstuji naroubované na hrušňovém semenáči, rostou vitálně s potřebou pravidelněho řezu. Pro menší tvary by byla vhodná méně vzrůstná podnož. Nemoci a škůdce, kromě zanedbatelného výskytu rzi na listech, jsem nezaznamenal a i přes velmi časné rašení a kvetení nejsou u mne hrušně na rozdíl od meruněk, broskvoní, ořešáků poskozovany jarnimi mraziky. Plodnost je pravidelná a vysoká. Plody jsou extrémně až neuvěřitelně šťavnaté (téměř na úrovni melounů), bohužel chuťově spíše fádní, s menším obsahem cukru. Plody lze konzumovat od srpna, na stromě vydrží do konce sezóny, skladovatelnost je min.dva měsíce i více (ještě v tuto dobu mám ve sklepě několik konzumovatelných kusů od dvou odrůd). Zralé plody jsou i přes výraznou, silnější slupku napadány vosami a sršni. Ze mnou pěstovaných odrůd nejvýše hodnotím odrůdu Chojuro - plody jsou velikosti tenisového míčku, sladké, s rumovou příchutí. Méně sladší a méně aromatické jsou chuťově srovnatelné odrůdy Hosui a Kumoi, dále Punksu a Mut-chen. Přes pěstitelskou nenáročnost stromů a nadprůměrnou šťavnatost plodů se většina u nás pěstovaných odrůd asijských hrušek dle mého názoru chuťově nevyrovná našim klasickým hruškám i když udávaný podíl sviětové produkce asijských hrušek je přes 90(!)%
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ázijske hrušky

22 Jan 2021, 21:38

rich napísal:
22 Jan 2021, 15:21
Asijské hrušně pěstuji naroubované na hrušňovém semenáči, rostou vitálně s potřebou pravidelněho řezu. Pro menší tvary by byla vhodná méně vzrůstná podnož. Nemoci a škůdce, kromě zanedbatelného výskytu rzi na listech, jsem nezaznamenal a i přes velmi časné rašení a kvetení nejsou u mne hrušně na rozdíl od meruněk, broskvoní, ořešáků poskozovany jarnimi mraziky. Plodnost je pravidelná a vysoká. Plody jsou extrémně až neuvěřitelně šťavnaté (téměř na úrovni melounů), bohužel chuťově spíše fádní, s menším obsahem cukru. Plody lze konzumovat od srpna, na stromě vydrží do konce sezóny, skladovatelnost je min.dva měsíce i více (ještě v tuto dobu mám ve sklepě několik konzumovatelných kusů od dvou odrůd). Zralé plody jsou i přes výraznou, silnější slupku napadány vosami a sršni. Ze mnou pěstovaných odrůd nejvýše hodnotím odrůdu Chojuro - plody jsou velikosti tenisového míčku, sladké, s rumovou příchutí. Méně sladší a méně aromatické jsou chuťově srovnatelné odrůdy Hosui a Kumoi, dále Punksu a Mut-chen. Přes pěstitelskou nenáročnost stromů a nadprůměrnou šťavnatost plodů se většina u nás pěstovaných odrůd asijských hrušek dle mého názoru chuťově nevyrovná našim klasickým hruškám i když udávaný podíl sviětové produkce asijských hrušek je přes 90(!)%
Se vším, co je napsáno souhlasím. Mám podobné zkušenosti. Tedy krom těch 90% asijských, tomu si troufám neveřit.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ázijske hrušky

23 Jan 2021, 09:31

vysloužil napísal:
22 Jan 2021, 21:38
rich napísal:
22 Jan 2021, 15:21
... když udávaný podíl sviětové produkce asijských hrušek je přes 90(!)%
Se vším, co je napsáno souhlasím. Mám podobné zkušenosti. Tedy krom těch 90% asijských, tomu si troufám neveřit.
Na fotkách sú údaje o svetovej produkcii hrušiek, pomerne čerstvé - spred pár rokov. Jasným hegemónom je Čína, ktorá vyprodukuje 2/3 celosvetovej úrody. Určite väčšina z toho budú ázijské hrušky, ale napriek tomu ten údaj o ich 90%-nom podiele celosvetovo určite nebude pravdivý. Prekvapivo vysoko v rebríčku je Turecko, Južná Afrika, Holandsko či Alžírsko. Naopak, pomerne nízko sú Francúzsko, Poľsko a najmä Nemecko. Umiestnenie ČR na 65. a SR na 76.mieste zodpovedajú realite. IH
IMG_20210123_091740.png
IMG_20210123_091758.png
IMG_20210123_091820.png
IMG_20210123_091849.png
IMG_20210123_091907.png
IMG_20210123_091935.png
IMG_20210123_092111.png
IMG_20210123_092030.png
IMG_20210123_092030.png (142.26 KiB) 3398 zobrazení
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Ázijske hrušky

23 Jan 2021, 09:48

Ten 50% pokles pri SK nie je teda žiadna veľká sláva. Obzvlášť v porovnaní s rovnakým nárastom v Česku, kde podmienky budú +/- porovnateľné.
Čínske majú voči hrdzi výhodu, chcelo by to geneticky preniesť na európske odrody. Moju Concorde keď nepostriekam, ma z 3/4 postihnutie - všade naokolo samy Jalovec, sused pestujuci hrusky ho má tiež, na narážky o jeho škodlivosti samozrejme nereaguje...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ázijske hrušky

23 Jan 2021, 10:02

Libor1 napísal:
23 Jan 2021, 09:48
Ten 50% pokles pri SK nie je teda žiadna veľká sláva. Obzvlášť v porovnaní s rovnakým nárastom v Česku, kde podmienky budú +/- porovnateľné.
Je to naopak - pravý stĺpec je rok 2016, ľavý 2017. Takže u nás nárast, v ČR pokles. Avšak takéto výrazné výkyvy v priebehu 1 roka sa mi akosi nezdajú... IH
Napísať odpoveď