Ázijske hrušky

Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Ázijske hrušky

03 Nov 2021, 10:58

Ivan Hlavatý napísal:
02 Nov 2021, 07:42
themistletoe napísal:
02 Nov 2021, 00:32
andrejZA napísal:
01 Nov 2021, 22:12
Chcel by som poprosiť skúsenejších o určenie odrody tejto ázijskej hrušky. Kúpil som ju pred pár rokmi v záhradníctve pod názvom Nashi a to som o ázijských hruškách vedel asi len toľko, že existujú. Tak som bol spokojný, že mám na ceduľke aj názov odrody : ) Tento rok mala prvú úrodu, nechal som len dve hruštičky, lebo stromček ešte nie je veľký. Vlani malé plôdiky opadli tesne po opelení, tak som si myslel, že nemá vhodného opeľovača resp. že opelenie neprebehlo správne. Ale zrejme stromček bol ešte slabý a správne vyhodnotil, že by bolo vhodnejšie energiu venovať vlastnému vývoju než uspokojiť nedočkavého pestovateľa : )

Plody mal veľmi pekné, oba mali po 300 g, zvláštny exotický vzhľad. Už som nejaké ázijské hrušky predtým jedol, páčila sa mi šťavnatosť a súčasne chrumkavosť. No a oba plody z môjho stromčeka to mali tiež, k tomu ešte aj výbornú chuť, vôbec nie nejakú nevýraznú či málo sladkú. Rozhodne radím túto hrušku k veľmi príjemným objavom sezóny a teším sa, keď sa poriadne rozrodí. K absolútnej spokojnosti mi už veľa nechýba, možno len ten malinký detail pre dobrý pocit, keby som vedel, o akú odrodu by tak mohlo ísť. Ďakujem a pekný večer : )
nashi hosui
Pokojne to môže byť aj Kumoi. IH
Nebo také Niitaka / Nutiika.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Ázijske hrušky

03 Nov 2021, 15:01

Ďakujem, asi pre mňa ostane tak trochu zastretá rúškom tajomstva :) Možno v priebehu rokov budem vidieť viac rozlišovacích znakov, ako teraz zo signálnej úrody. Možno keby išlo o jabloň alebo iný bežný druh ovocnej dreviny, by som mal väčšie mešuge z toho, ako mám stromček vlastne volať, takto ju zatiaľ nazvem originálne Ázijská hruška :) Ale naozaj, ázijským hruškám asi prídem na chuť a potom to budem zisťovať aj kvôli kombinácií vhodných opeľovačov. Mám pokušenie už na jar niečo prištepiť do podpníka, ktorý zboku vyhnal zo dva pekné letorasty. Podpník zdá sa byť silný, nie ako tie duly, do ktorých sa bežne očkujú európske hrušky. Vlastne ani neviem prečo sa kaukazská hruška nepoužíva aj na ne-ázijské. Určite by sa im viac darilo na životaschopnejších podpníkoch.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Ázijske hrušky

03 Nov 2021, 15:08

V tomto vlákne máte viacero mojich fotografií Kumoi, môžete si to prípadne porovnať. Ale pre mňa sú Hosui a Kumoi vizuálne nerozoznateľné. Treba zohľadniť ďalšie faktory, ako je napríklad to obdobie dozrievania. IH


Ďakujem pán Hlavatý, našiel som si Vaše fotky kumoi, radosť pozerať. Vyzerá to byť vďačný strom, tá ázijská hruška. Už sa teším na ďalšiu sezónu, keď vidím Vaše fotky, hneď zapracuje prvá signálna a začínajú sa mi robiť chute na tú šťavnatú dužinu :)
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ázijske hrušky

03 Nov 2021, 17:33

andrejZA napísal:
03 Nov 2021, 15:01
Ďakujem, asi pre mňa ostane tak trochu zastretá rúškom tajomstva :) Možno v priebehu rokov budem vidieť viac rozlišovacích znakov, ako teraz zo signálnej úrody. Možno keby išlo o jabloň alebo iný bežný druh ovocnej dreviny, by som mal väčšie mešuge z toho, ako mám stromček vlastne volať, takto ju zatiaľ nazvem originálne Ázijská hruška :) Ale naozaj, ázijským hruškám asi prídem na chuť a potom to budem zisťovať aj kvôli kombinácií vhodných opeľovačov. Mám pokušenie už na jar niečo prištepiť do podpníka, ktorý zboku vyhnal zo dva pekné letorasty. Podpník zdá sa byť silný, nie ako tie duly, do ktorých sa bežne očkujú európske hrušky. Vlastne ani neviem prečo sa kaukazská hruška nepoužíva aj na ne-ázijské. Určite by sa im viac darilo na životaschopnejších podpníkoch.
Asijské hrušně obecně nemají s kdoulovými podnožemi dobrou afinitu. V pomologiích se dokonce psávalo, že s nimi vůbec nesrůstají, což asi úplně neplatí, přesto je asi lepší se přímému štěpování vyhnout.
Jak se liší kavkazská hrušeň od běžných hrušňových semenáčů nebo pláňat nevím, velký rozdíl to nejspíš nebude.

Vlastne ani neviem prečo sa kaukazská hruška nepoužíva aj na ne-ázijské.

Ona se používá. Ostatně všechny hrušně původem z Polska mám právě na ní.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ázijske hrušky

04 Nov 2021, 12:28

Také si myslím Miloši, že se jedná o jednu odrůdu. Tvar plodu je charakteristický.
Prílohy
40. Early Su..JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ázijske hrušky

15 Dec 2021, 19:02

Ještě několik letošních snímků. Early Su je u mne největší, Reddy Robin nejpěknější. Tato ještě drží na skládce a je chutná.
Prílohy
21a. Early Su..JPG
27. Reddy Robin..JPG
27a. Reddy Robin..JPG
Marian1
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02 Nov 2021, 19:53

Ázijske hrušky

19 Dec 2021, 08:23

Dobrý deň pán Přasličák ako hodnotíte chuť odrody Early Shu oproti ostatným ázijským hruškám .Je tam rozdiel nielen v tvare ale aj v chuti ?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ázijske hrušky

19 Dec 2021, 16:29

Nejsem odborník na asijské hrušně. Všeobecně mi chybí u tohoto ovocného druhu větší kyselinka. Ale pro změnu mám na zahradě pár odrůd, vroubovaných do dvou hrušní. Early Su je velmi aromatická, výrazně sladká a šťavnatá. To jsou asi všechny odrůdy. Já si u ni cením velikost plodů. Ostatní odrůdy musím probírat, jinak jsou malé. Early Su si to reguluje sama.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Ázijske hrušky

09 Feb 2022, 13:08

Pre zaujímavosť : Má niekto ešte v tomto období uložené ázijské hrušky, keďže sa uvádza ich dlhá skladovateľnosť.
Ďakujem.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ázijske hrušky

09 Feb 2022, 17:46

Do současnosti mám pořád Reddy Robin. Chtěl jsem vyzkoušet, kolik vydrží. Ale od sklizně ji skladuji v mikroténovém pytlíků v obyčejné lednici. Mám ji jinak na na rouby . Abych řekl pravdu, jsem dost překvapen, že se nesesychá, nekazí a pořád je velmi šťavnatá.
Napísať odpoveď