Ázijske hrušky

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ázijske hrušky

19 Okt 2021, 08:08

Jaroslav - Pear Man napísal:
18 Okt 2021, 22:45
Extra bujný (já říkám "raketový") růst má u mě odrůda Niitaka na kavkazské podonoži. Roste hrozně nevyrovnaně a nereaguje správně na řez, takže se nedá vybrat terminální větev, protože ji pak vždycky nějaká jiná přeroste. Nepomohlo ani letní zkrácení bočních větví o 2/3, protože se nerozvětvily jak jsem chtěl ale opět dost prodloužili vzhůru.
Niitaka.png
Má zrejme tendenciu k "topoľovitému" rastu.
Odporúčam vybrať terminál, ostatné odkloniť do tupšieho uhla. IH
Rich

IP:  156.126

Ázijske hrušky

30 Okt 2021, 14:14

Navzdory pětidenním ranním mrazům zůstává Chojuro na stromě a je pořád konzumovatelné. Vosy, sršně i včely do včerejška hodovaly, jiné škůdce jsem nezaznamenal.
Prílohy
IMG_20211030_133925.jpg
IMG_20211030_140029.jpg
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Ázijske hrušky

01 Nov 2021, 22:12

Chcel by som poprosiť skúsenejších o určenie odrody tejto ázijskej hrušky. Kúpil som ju pred pár rokmi v záhradníctve pod názvom Nashi a to som o ázijských hruškách vedel asi len toľko, že existujú. Tak som bol spokojný, že mám na ceduľke aj názov odrody : ) Tento rok mala prvú úrodu, nechal som len dve hruštičky, lebo stromček ešte nie je veľký. Vlani malé plôdiky opadli tesne po opelení, tak som si myslel, že nemá vhodného opeľovača resp. že opelenie neprebehlo správne. Ale zrejme stromček bol ešte slabý a správne vyhodnotil, že by bolo vhodnejšie energiu venovať vlastnému vývoju než uspokojiť nedočkavého pestovateľa : )

Plody mal veľmi pekné, oba mali po 300 g, zvláštny exotický vzhľad. Už som nejaké ázijské hrušky predtým jedol, páčila sa mi šťavnatosť a súčasne chrumkavosť. No a oba plody z môjho stromčeka to mali tiež, k tomu ešte aj výbornú chuť, vôbec nie nejakú nevýraznú či málo sladkú. Rozhodne radím túto hrušku k veľmi príjemným objavom sezóny a teším sa, keď sa poriadne rozrodí. K absolútnej spokojnosti mi už veľa nechýba, možno len ten malinký detail pre dobrý pocit, keby som vedel, o akú odrodu by tak mohlo ísť. Ďakujem a pekný večer : )
Prílohy
IMG_20211019_161610647.jpg
IMG_20211019_154049553.jpg
themistletoe
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Okt 2021, 23:46

Ázijske hrušky

02 Nov 2021, 00:32

andrejZA napísal:
01 Nov 2021, 22:12
Chcel by som poprosiť skúsenejších o určenie odrody tejto ázijskej hrušky. Kúpil som ju pred pár rokmi v záhradníctve pod názvom Nashi a to som o ázijských hruškách vedel asi len toľko, že existujú. Tak som bol spokojný, že mám na ceduľke aj názov odrody : ) Tento rok mala prvú úrodu, nechal som len dve hruštičky, lebo stromček ešte nie je veľký. Vlani malé plôdiky opadli tesne po opelení, tak som si myslel, že nemá vhodného opeľovača resp. že opelenie neprebehlo správne. Ale zrejme stromček bol ešte slabý a správne vyhodnotil, že by bolo vhodnejšie energiu venovať vlastnému vývoju než uspokojiť nedočkavého pestovateľa : )

Plody mal veľmi pekné, oba mali po 300 g, zvláštny exotický vzhľad. Už som nejaké ázijské hrušky predtým jedol, páčila sa mi šťavnatosť a súčasne chrumkavosť. No a oba plody z môjho stromčeka to mali tiež, k tomu ešte aj výbornú chuť, vôbec nie nejakú nevýraznú či málo sladkú. Rozhodne radím túto hrušku k veľmi príjemným objavom sezóny a teším sa, keď sa poriadne rozrodí. K absolútnej spokojnosti mi už veľa nechýba, možno len ten malinký detail pre dobrý pocit, keby som vedel, o akú odrodu by tak mohlo ísť. Ďakujem a pekný večer : )
nashi hosui
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ázijske hrušky

02 Nov 2021, 07:42

themistletoe napísal:
02 Nov 2021, 00:32
andrejZA napísal:
01 Nov 2021, 22:12
Chcel by som poprosiť skúsenejších o určenie odrody tejto ázijskej hrušky. Kúpil som ju pred pár rokmi v záhradníctve pod názvom Nashi a to som o ázijských hruškách vedel asi len toľko, že existujú. Tak som bol spokojný, že mám na ceduľke aj názov odrody : ) Tento rok mala prvú úrodu, nechal som len dve hruštičky, lebo stromček ešte nie je veľký. Vlani malé plôdiky opadli tesne po opelení, tak som si myslel, že nemá vhodného opeľovača resp. že opelenie neprebehlo správne. Ale zrejme stromček bol ešte slabý a správne vyhodnotil, že by bolo vhodnejšie energiu venovať vlastnému vývoju než uspokojiť nedočkavého pestovateľa : )

Plody mal veľmi pekné, oba mali po 300 g, zvláštny exotický vzhľad. Už som nejaké ázijské hrušky predtým jedol, páčila sa mi šťavnatosť a súčasne chrumkavosť. No a oba plody z môjho stromčeka to mali tiež, k tomu ešte aj výbornú chuť, vôbec nie nejakú nevýraznú či málo sladkú. Rozhodne radím túto hrušku k veľmi príjemným objavom sezóny a teším sa, keď sa poriadne rozrodí. K absolútnej spokojnosti mi už veľa nechýba, možno len ten malinký detail pre dobrý pocit, keby som vedel, o akú odrodu by tak mohlo ísť. Ďakujem a pekný večer : )
nashi hosui
Pokojne to môže byť aj Kumoi. IH
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Ázijske hrušky

02 Nov 2021, 08:57

Ďakujem za tipy, aj mne sa k tomu najviac podobajú vami spomenuté dve odrody, keď si ich porovnám s fotkami na tejto stránke:
https://www.chovatelahospodar.sk/tema/p ... pestovanie

K hosui by som sa prikláňal po vyhodnotení chuti, naozaj sa mi tam zdala prítomná tá jemne rumová príchuť. Na druhej strane na kumoi by viac sedela neskoršia doba dozrievania. Odtrhol som ich asi pred dvoma týždňami, čo sedí aj popisu na stránke (polovica októbra). Ale ktovie, možno boli sladké už aj skôr, moja motivácia nechať ju visieť dlhšie mala hlavne iný dôvod než pestovateľský (v dôsledku Covid-u som stratil chuť aj čuch, a bez chuti človek len ťažko ochutná : )

Som však spokojný, že ide s veľkou pravdepodobnosťou o jednu z týchto dvoch odrôd, výsledok je výborný. Taktiež ma veľmi teší odolnosť proti chorobám, najmä hrdzi hruškovej. Stromček mal až do jesene krásne tmavozelené listy bez náznaku ochorenia, čo u bežných hrušiek v našich končinách vec je takmer nemožná. Takže ešte raz vďaka za názory, skúsim hruštičku sledovať aj v ďalších rokoch.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ázijske hrušky

02 Nov 2021, 13:56

andrejZA napísal:
02 Nov 2021, 08:57
Ďakujem za tipy, aj mne sa k tomu najviac podobajú vami spomenuté dve odrody, keď si ich porovnám s fotkami na tejto stránke:
https://www.chovatelahospodar.sk/tema/p ... pestovanie

K hosui by som sa prikláňal po vyhodnotení chuti, naozaj sa mi tam zdala prítomná tá jemne rumová príchuť. Na druhej strane na kumoi by viac sedela neskoršia doba dozrievania. Odtrhol som ich asi pred dvoma týždňami, čo sedí aj popisu na stránke (polovica októbra). Ale ktovie, možno boli sladké už aj skôr, moja motivácia nechať ju visieť dlhšie mala hlavne iný dôvod než pestovateľský (v dôsledku Covid-u som stratil chuť aj čuch, a bez chuti človek len ťažko ochutná : )

Som však spokojný, že ide s veľkou pravdepodobnosťou o jednu z týchto dvoch odrôd, výsledok je výborný. Taktiež ma veľmi teší odolnosť proti chorobám, najmä hrdzi hruškovej. Stromček mal až do jesene krásne tmavozelené listy bez náznaku ochorenia, čo u bežných hrušiek v našich končinách vec je takmer nemožná. Takže ešte raz vďaka za názory, skúsim hruštičku sledovať aj v ďalších rokoch.
Pochybujem, že podľa fotky niekto dokáže rozlíšiť medzi Hosui a Kumoi, výzorom sú prakticky totožné. Termín dozrievania resp. oberania by ale svedčal pre Kumoi. Pozn.: Rumovú príchuť má samozrejme aj Kumoi.
(V tomto vlákne máte viacero mojich fotografií Kumoi, môžete si to prípadne porovnať. Ale pre mňa sú Hosui a Kumoi vizuálne nerozoznateľné. Treba zohľadniť ďalšie faktory, ako je napríklad to obdobie dozrievania). IH
Marian1
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02 Nov 2021, 19:53

Ázijske hrušky

02 Nov 2021, 20:30

přasličák napísal:
15 Sep 2021, 06:47
Asijské hrušky začínají padat. Některé rannější odrůdy. reddy Robin a Early Su chtějí ještě týden.
Dobrý deň pán Přasličák .Je odroda Early Sú rozdielná v chuti oproti iným odrodam jablkového tvaru napríklad kumoi a podobne. Ďakujem
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ázijske hrušky

03 Nov 2021, 07:12

Early Su se mi nezdá chuťově rozdílná, oproti jiným odrůdám asijských hrušek. Konkrétně chuť odrůdy Kumoi však neznám. Podle mých zkušeností odrůda Early Su má velké plody, a to i bez probírky. Sama si plodnost reguluje. Odrůdu jsem získal pod názvem Early. Na přednášce ing. Tomáše Nečase v Lednici jsem si poznačil její synonymum ZAOSA s poznámkou, že má i vynikat svou chutí. Odrůdu jsem si narouboval jako druhé patro hrušně. Tam roste bujně. Pokoušel jsem si udělat stromek na kdouloni S1. Na ní roste velmi slabě. Předpokládám, že je to špatnou afinitou. Na semenáči hrušně kavkazské roste pěkně. Na kdouloni jsem tedy musel použit vložku z Konference jako mezištěpování.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ázijske hrušky

03 Nov 2021, 08:32

přasličák napísal:
03 Nov 2021, 07:12
Early Su se mi nezdá chuťově rozdílná, oproti jiným odrůdám asijských hrušek. Konkrétně chuť odrůdy Kumoi však neznám. Podle mých zkušeností odrůda Early Su má velké plody, a to i bez probírky. Sama si plodnost reguluje. Odrůdu jsem získal pod názvem Early. Na přednášce ing. Tomáše Nečase v Lednici jsem si poznačil její synonymum ZAOSA s poznámkou, že má i vynikat svou chutí. Odrůdu jsem si narouboval jako druhé patro hrušně. Tam roste bujně. Pokoušel jsem si udělat stromek na kdouloni S1. Na ní roste velmi slabě. Předpokládám, že je to špatnou afinitou. Na semenáči hrušně kavkazské roste pěkně. Na kdouloni jsem tedy musel použit vložku z Konference jako mezištěpování.
Úplně se nevyznám v těch japonských názvech. Odrůda Eearly (či Early Asia) se oproti jiným vyznačuje především velkými plody (žlutozelené barvy). Odrůda Zao Su Li z jiného zdroje má totožné plody, půjde zřejmě o tutéž odrůdu. Tvarem tyto hrušky připomínají jablko Zvonkové. Chuťově je typická - křupavá, šťavnatá, sladká. Ovšem na běžných hruškách si pochutnám víc.
Napísať odpoveď