Konferencia

Neregistrovaný

IP:  213.10

Konferencia

19 Nov 2020, 15:06

Počul som mnoho chvály na túto odrodu hrušky, má niekto fotografie svojej Konferencie, pred časom som ju zakúpil na hruške planej no ešte nerodila, zaujímalo by ma, či sú to veľké stromy na plánke a ako je to s úrodami? Ako využívate plody tejto odrody, majú nejakú hlavnú prednosť alebo sú vhodné na všetko, napr. zaváranie, pálenie a pod.?
Privítam akékoľvek poznatky a skúsenosti s touto odrodou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Konferencia

19 Nov 2020, 18:07

Neregistrovaný napísal:
19 Nov 2020, 15:06
Počul som mnoho chvály na túto odrodu hrušky, má niekto fotografie svojej Konferencie, pred časom som ju zakúpil na hruške planej no ešte nerodila, zaujímalo by ma, či sú to veľké stromy na plánke a ako je to s úrodami? Ako využívate plody tejto odrody, majú nejakú hlavnú prednosť alebo sú vhodné na všetko, napr. zaváranie, pálenie a pod.?
Privítam akékoľvek poznatky a skúsenosti s touto odrodou.
Pre túto starú anglickú odrodu mám iba slová chvály. Pestoval som ju dlhé roky, strom som mal na dulovom podpníku BA29 (z priestorových dôvodov). Na fotkách vidno strom v kvete aj s úrodou, vysoký bol asi 4 metre. Pred 3 rokmi som ju vykopal, nie však preto, že by som s ňou bol nespokojný. Len som potreboval miesto pre ďalšie odrody, a tiež sme nedokázali spotrebovať celú úrodu z takmer súčasne dozrievajúcej Boscovej a Konferencie (no a súboj s Boscovou o to ktorá pôjde von by nevyhrala asi žiadna hruška). Na duli rástla Konferencia pomerne slabo, strom sa ľahko tvaroval a bohato každoročne rodil, bez alternácie. Potrebná bola výdatná prebierka. Plody Konferencie sú stredne veľké, typického 'hruškového' tvaru, charakteristická je hrdzovitosť šupky na časti povrchu, najmä okolo kališnej jamky. Stopka je pomerne dlhá, flexibilná, plody pevne držia na strome, nepadajú ani pri silnom vetre, a to ani v čase dozrievania. V mojich podmienkach som Konferenciu oberal v druhej polovici septembra, skladovať sa dala asi 1 mesiac. Chuťovo ide o veľmi kvalitnú hrušku, hodí sa najmä na priamy konzum, ale aj na kompóty (pálenie a sušenie som neskúšal, ale predpokladám, že v tomto smere by tiež nebol žiadny problém). Prednosťami Konferencie sú kvalitná chuť, vysoká plodnosť bez alternácie, skorý nástup do rodivosti a dobrá odolnosť chorobám. Avšak najväčšou devízou tejto odrody je jej vysoká miera plasticity. Znamená to konkrétne to, že Konferencia je nenáročná a výborne sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam - kvalitné plody dokáže dať nielen na výživnej pôde a v teplej klíme, ale aj v drsnejších podhorských oblastiach (tam kde trebárs Boscova už zlyháva). O kvalite Konferencie najlepšie svedčí fakt, že táto veľmi stará odroda patrí stále k najpestovanejším sortám hrušiek a je jednou z nosných odrôd na trhu (čo napokon môžete jasne vidieť aj v ponuke supermarketov). Upozorním ešte na niektoré typické nuansy tejto odrody - mladé plodíky odstupujú z konárikov kolmo (foto 6), až neskôr svojou hmotnosťou klesnú do zvislej polohy. Typickým znakom Konferencie je tiež vysoký sklon k tepelnému úpalu listov - pri veľmi teplom a veternom počasí vplyvom prúdiaceho horúceho vzduchu niektoré listy často zhnednú (foto 7 ). Menej skúsení záhradkári môžu spanikáriť a "diagnostikovať" spálu ružokvetých, prípadne chrastavitosť a začnú ostošesť postrekovať. Ide však iba o fyziologickú (abiotickú) poruchu, ktorá nemá vážnejší dopad na zdravotný stav stromu. Typické je, že takto úpalom zmenené listy síce úplne alebo čiastočne zhnednú, ale ich stopky zostanú zelené (ako to môžete vidieť na foto). Na poslednej fotke je strom po vykopaní, vo veku asi 12 rokov, pekne vidno pomerne chudobný koreňový systém dulového podpníka. Ak nepotrebujete z priestorových dôvodov vyslovene šetriť miestom v záhrade, vhodnejší je ako podpník hruškový semenáč.

Príspevok uzavriem jednou vetou: Konferencia je 'vsádzka na istotu', pri tejto hruške asi nikto nebude sklamaný. IH
IMG_20201119_165855.png
IMG_20201119_165627.png
IMG_20201119_165816.png
IMG_20201119_165816.png (518.96 KiB) 3341 zobrazení
IMG_20201119_171945.png
IMG_20201119_165646.png
IMG_20201119_165512.png
IMG_20201119_165535.png
IMG_20201119_165535.png (1019.98 KiB) 3341 zobrazení
IMG_20201119_165605.png
Neregistrovaný

IP:  213.10

Konferencia

19 Nov 2020, 20:24

Pán Hlavatý, ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.
Čo sa týka pestovania Konferencie na plánke, kedy možno za normálnych okolností očakávať prvé malé úrody, v koľkom roku zvykne Konferencia na plánke ,,nastúpiť"?
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Konferencia

19 Nov 2020, 20:51

Aj keď nebola požiadavka na hodnotenie odomňa, tak ďakujem za vyčerpávajúci popis.Ja mám dvojročnú Konferenciu na plánke, ale keďže chcem mať aj iné hrušky, tak pre nedostatok miesta som do nej začal štepiť iné odrody.Zatiaľ je tam Lucasova a Novembra a ďaľšie v poradí by mohli byť Boscova,Erika a Jana.Podľa dobrých referencií sa budem snažiť postupne pridávať iné.Asi budem dopytovať vrúble aj tu na fóre.Uvidím aké pochopenie s tým bude mať samotný strom...Viem, že každá odroda rastie inak, ale skúsim sa s tým popasovať.Myslím, že takú multiodrodovú hrušku mal aj p.Vysloužil.
P.Hlavatý, akú úrodu ste mali pri tej hruške cca po desiatom roku?A myslíte, že na plánke by mohla dosahovať Konferencia až 2x takú úrodu ako pri dule, či je to blbosť?Keď porovnáme rovnaký vek stromov a starostlivosť o ne...
Inak pre zaujímavosť, hruška mi nahodila kvety hneď rok po výsadbe.Rodiť som ju nenechal, dvíhal som korunku vyššie.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Konferencia

20 Nov 2020, 05:42

Neregistrovaný napísal:
19 Nov 2020, 20:24
Pán Hlavatý, ďakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.
Čo sa týka pestovania Konferencie na plánke, kedy možno za normálnych okolností očakávať prvé malé úrody, v koľkom roku zvykne Konferencia na plánke ,,nastúpiť"?
Na duli rodí prakticky hneď, na plánke som ju nemal, takže nechcem veľmi strieľať od boku, určite sa ozvú záhradkári ktorí Konferenciu na plánke majú. Predpokladám ale, že prvé plody by mohli byť už v 3.-4. roku, väčšia úroda neskôr. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Konferencia

20 Nov 2020, 05:54

paraji napísal:
19 Nov 2020, 20:51
P.Hlavatý, akú úrodu ste mali pri tej hruške cca po desiatom roku?A myslíte, že na plánke by mohla dosahovať Konferencia až 2x takú úrodu ako pri dule, či je to blbosť?Keď porovnáme rovnaký vek stromov a starostlivosť o ne...
Úroda bola v posledných rokoch 3 až 4 debničky.
O úrode na plánkovom podpníku by som nerád teoretizoval, keďže takúto skúsenosť nemám. Treba si ale uvedomiť, že veľkosť koruny je jedna vec a úroda z nej druhá. Na duli býva násada plodov veľmi bohatá, na plánke to asi bude postupne. Takže pokojne to môže byť tak, že vo veku trebárs 7 rokov je úroda zo stromu na duli väčšia než z toho na plánke, napriek menšej korune. Postupne s vekom sa tento pomer bude pochopiteľne preklápať v prospech stromu na plánke, vo vyššom veku už výrazne. Nejaký čas ale potrvá, kým sa vytvorí bohatší plodonosný obrast. Predpokladám, že sa ozve niekto so skúsenosťami s Konferenciou na plánke a zreferuje svoje poznatky. IH
Mimmo
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Konferencia

20 Nov 2020, 07:30

Měl jsem Konferenci na pláňce ve 210m. Byl to výrazně menší strom než např. Williamsova u sousedů, ale plodil dobře. Zrání o 3 týdny později než W. Část ovoce jsem nechával v chladničce až 2 měsíce. Vzhledem ke slabému oslunění stromek někdy trpěl moniliovou hnilobou ovoce. Při ošetřování spolu s meruňkami problémy ustaly. Měl tendenci růst hodně vzhůru jako topol. Musel se proto občas tvarovat řezem.
vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Konferencia

20 Nov 2020, 09:34

Mám Konferenci na plané hrušni a plodí mimořádně. Velikostí je menší než většina jiných odrůd.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Konferencia

20 Nov 2020, 09:58

Pane Miloši, jak je to u Vás termínově s dozráváním Konference a Vienské? Překrývají se ve sklizni?
PeterV
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Nov 2020, 11:34

Konferencia

20 Nov 2020, 10:54

Ja mám 6ročnú Konferenciu na plánke, môže mať tak do 6metrov, rastie v nmv.128m. Minulý rok mala pár plodov, tento rok bolo plodov za bedničku. Na to, že sa v literatúre uvádza slabší rast, tá moja ma prekvapila. Ale rast stromu bude v plnej rodivosti pravdepodobne pomalší.
Napísať odpoveď