zasaď hrušku

Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

zasaď hrušku

02 Nov 2020, 20:11

V září 2020 jsme zachránili z Holandska 4 600 hrušní, které by jinak skončily ve štěpkovači. Dejte jim nový domov na své zahradě nebo v sadu. Nebo podpořte výsadbu těchto hrušní v obcích v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Darujte hrušeň jako dárek a potěšte přírodu i své blízké.
https://nadace.veronica.cz/page/zasad-hrusku.php
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Jitka

IP:  133.37

zasaď hrušku

02 Nov 2020, 21:42

Já mám místo, ale jsem daleko. Po pozemkové úpravě mám pole na místě, kde je ještě možné dosázet stromy. Dožívají tam hrušně a jabloně. Ale musím obstarat vysokokmeny. U některých silnic tu orají tak blízko, až si do pole přiorávají makadam...
Každopádně hezká akce.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2212
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

zasaď hrušku

03 Nov 2020, 09:04

Na kdouloni .... Ale štěpka by se hodila :D .
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2186
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

zasaď hrušku

03 Nov 2020, 11:58

Pěkná akce a bylo by i pěkné mít strom s takovým příběhem a minulosti.
"Sadíme stromky pro potomky"....
-"Toto je hruška, zachráněná, z Holandska, vysazená mým otcem, dědou..."
Příběh stromu :thumbup:
*
Ale v tom směru nevím, jestli je kdouloň vhodná podnož pro takové účely.
*
(Ale jen můj názor ovlivněný úchylkou na polní extenzivní výsadby a obrovská soliterní stromiska).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

zasaď hrušku

03 Nov 2020, 12:44

Taky se mi líbí ten příběh. A jezdívám tudy. Ani mi nevadí kdouloňová podnož. Dokonce mám i prostor. Ale konferenci nepotřebuji a mohu si na balkánském trhu koupit mnoho dalších odrůd za poloviční cenu. Škoda, že jsem tak vybíravý. Měl bych aspoň poslat příspěvek.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

zasaď hrušku

04 Nov 2020, 10:30

já s tou akcí nejsem nijak spojen, jen sem to zaslechl v obecním rozhlase, protože jsme kousek od skalice. Nepřipadne mi zase tak špatná, nad 5 ks dohodou je férové a sazenice zdarma na veřejně přístupné pozemky určitě taky není špatné i když všichni víme že cena sazenice je minoritní náklad. Sazenice se zřejmě neprodaly kvůli opatřenim proti SARS-CoV-2 takže za pár let to bude opravdu pěknej příběh, alej hrušek covidovek :thumbup:
mimmo: můžeme třeba jen naznačit cenu stromků z BG?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

zasaď hrušku

04 Nov 2020, 12:47

Zasadit Konferenci na kdouli na veřejně přístupná místa je na drtivé většině lokalit v ČR zbytečná námaha a předem odsouzeno k neúspěchu. Tato kombinace vyžaduje velmi kvalitní půdu, bez plevelů, pravidelnou péči, intenzivní řez. Na taková místa patří Muškatelka šedá nebo aspoň Clappova či Hardyho na semenáči.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

zasaď hrušku

04 Nov 2020, 15:34

vysloužil napísal:
04 Nov 2020, 12:47
Zasadit Konferenci na kdouli na veřejně přístupná místa je na drtivé většině lokalit v ČR zbytečná námaha a předem odsouzeno k neúspěchu.
Taky bych nedoporučoval takto pomalu rostoucí stromek na veřejnou výsadbu. Ačkoliv na jižní Moravě je teplo a často i kvalitní půda. Horší to bude s oporou v prvních letech. Kdouloňová podnož má tu zajímavou vlastnost, že v případě nouze (málo vody apod.) vyhání dlouhé a také hluboké kořeny. Starší stromek už proto není tak háklivý.

Pro Vlasatého: stromky běžných odrůd (asi bez potřeby licenční ochrany) se na trzích v Bulharsku prodávají za 5 BGN, keře a sazenice révy za 4 BGN. Novinky se na internetu kupují za 10-15 BGN. Jeden lev (BGN) má hodnotu asi 55eurocentů, t.j. 13 až 14 Kč. Značení bývá mizerné (jedna jmenovka pro 20 sazenic), ale záměnu jsem ještě nikdy nepozoroval.
Prílohy
stromky na trzisti 2020.jpg
stromky na trzisti 2020.jpg (160.95 KiB) 2993 zobrazení
Jitka

IP:  133.37

zasaď hrušku

05 Nov 2020, 21:36

Clappovy přežívaly podle silnice dvě, teď nevím, když zrají, jsem na chmelu. Z Hardyho je u rodičů větrolam, předpokládám, že první roky o ně bylo pečováno, ale posledních 50 let nic. Až po roce 2010 se našli zájemci pro pálení, takže něco oberou, něco seberou. Jinak je tu u silnice ještě něco ranějšího než Clappova ve dvou kusech a zbytek je rezavý a nejedlý. A děcka už dneska ani o těch hrušních nevědí, ani o ně nestojí.
Ještě se mi před osmi lety poštěstilo najít dvě Boscovy s velikými plody, ale buď je někdo skácel, nebo od té doby neplodí. Bylo tam asi 20 hrušek po obou stranách silnice, zůstalo asi 5.
To ořechy u silnice, to je jiná, to se sběrači předhánějí.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

zasaď hrušku

07 Nov 2020, 08:50

Díky, nevím jaka je v BG kupní síla, ale pro nás je to levné. Za podobnou cenu jsem u nas viděl stromky z Ukrajiny.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď