Elektra hruška.

vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 13:02

Fotky Elektry přítele z Moravy mi připomínají spíš Hardyho či Jizeru. Co se týče samotné Elektry, mě taky nezaujala. Podle nevýrazné chuti bych tipoval na zimní odrůdu, ale příliš trvanlivá není. Možná ji neumím pěstovat nebo nemám na ni dobrou polohu.
Koneckonců ani její bájná jmenovkyně z řecké mytologie mi není moc sympatická.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 13:54

vysloužil napísal:
27 Sep 2020, 13:02
Fotky Elektry přítele z Moravy mi připomínají spíš Hardyho či Jizeru. Co se týče samotné Elektry, mě taky nezaujala. Podle nevýrazné chuti bych tipoval na zimní odrůdu, ale příliš trvanlivá není. Možná ji neumím pěstovat nebo nemám na ni dobrou polohu.
Koneckonců ani její bájná jmenovkyně z řecké mytologie mi není moc sympatická.
Čo sa týka mytológie: tých Elektier bolo viac (foto 1). Najznámejšia je tá, ktorá bola dcérou Agamemnona a sestrou Oresta (foto 2). Mne je naopak veľmi sympatická, pretože zlo a zákernosť by mali byť potrestané (aspoň v rozprávkach a mytológii).
Späť k Elektre - po zrušení Dikolorky som nad ňou uvažoval, napokon som sa rozhodol pre Amforu (to staroveké Grécko sa nám sem stále akosi pletie😃). Každopádne je Elektra krásna hruška, ohľadom jej chuti sú tu protichodné referencie. Nevylučujem že niekedy v budúcnosti ju nevyskúšam. IH
IMG_20200927_134500.png
IMG_20200927_134500.png (136.03 KiB) 3167 zobrazení
IMG_20200927_134524.png
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 14:51

Myslel jsem tu Elektru jako dceru Agamemnona. Navedla a přesvědčila svého bratra Oresta k zabití jejich společné matky (možná trochu poprávu, i tak se mi to nelíbí). Orestes pak za to hodně vytrpěl, kdežto Elektra "v tom byla tzv. nevinně".
Málokdo ví, že svoji Elektru mají jablka. Je to východoněmecká odrůda, kříženec nejspíš Coxovy a Oldenburgova (v NDR snad nic jiného nekřížili). Špatné jablko to není, ale skoro nikdo ho nezná. V tuto dobu ještě (na fotkách) není plně vybarvená
Prílohy
Elektra
Elektra
Elektra
Elektra
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 15:45

vysloužil napísal:
27 Sep 2020, 14:51
Myslel jsem tu Elektru jako dceru Agamemnona. Navedla a přesvědčila svého bratra Oresta k zabití jejich společné matky (možná trochu poprávu, i tak se mi to nelíbí). Orestes pak za to hodně vytrpěl, kdežto Elektra "v tom byla tzv. nevinně".
Málokdo ví, že svoji Elektru mají jablka. Je to východoněmecká odrůda, kříženec nejspíš Coxovy a Oldenburgova (v NDR snad nic jiného nekřížili). Špatné jablko to není, ale skoro nikdo ho nezná. V tuto dobu ještě (na fotkách) není plně vybarvená
'Trochu' odbočujeme - ale čo sa týka tej mytológie, tak s hodnotením Elektry nesúhlasím. Nebyť nej, tak Orestes by neprežil. A ona mu iba umožnila vykonať spravodlivý trest, pretože pohnútky Klytaimnéstry k vražde manžela boli nanajvýš nízke. Samozrejme, je to len mytologický príbeh, ale jeho poslaním je pravdepodobne tlmočiť odkaz, že za vraždu manžela príde trest (aj keď po rokoch), a tiež že vražda matky akokoľvek spravodlivá má za následok utrpenie (peripetie Oresta, kým ho neexkulpoval Apollón). Toto tu ale málokoho zaujíma - vráťme sa k ovociu: Nemci popisujú aj odrodu hrušky ktorú nazývajú Saxonia Elektra, výzorom je veľmi podobná, ale nie som si istý či je to 'naša' Elektra. IH
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 19:20

Máte pravdu pán Hlavatý je aj Saxonia Elektra na nemeckých stránkach.
Screenshot_20200927-191317_Chrome.jpg
Screenshot_20200927-191349_Chrome.jpg
Screenshot_20200927-191514_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2203
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 20:28

Ivan Hlavatý napísal:
27 Sep 2020, 13:54
Čo sa týka mytológie: tých Elektier bolo viac ...
A špatná není ani Carmen Electra :) .
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 20:59

'Trochu' odbočujeme - ale čo sa týka tej mytológie, tak s hodnotením Elektry nesúhlasím. Nebyť nej, tak Orestes by neprežil. A ona mu iba umožnila vykonať spravodlivý trest, pretože pohnútky Klytaimnéstry k vražde manžela boli nanajvýš nízke. Samozrejme, je to len mytologický príbeh, ale jeho poslaním je pravdepodobne tlmočiť odkaz, že za vraždu manžela príde trest (aj keď po rokoch), a tiež že vražda matky akokoľvek spravodlivá má za následok utrpenie (peripetie Oresta, kým ho neexkulpoval Apollón).

Matka Klytaimnéstra dala život čtyřem svým dětem - Orestovi, Elektře, Ifigenii, tu čtvrtou neznám. Pak se zblbla do jiného muže, myslela, že její manžel 10 let ve válce je už mrtvý. Po jeho návratu ho zabili, ano měla být potrestána, možná i hrdelně, ale ne svým synem, kterého k tomu navede jeho sestra. Mám pocit že podobné vzorce chování jsme zažívali v nedávné minulosti, kdy děti udávaly své rodiče. A navádění k vraždě je v naších končinch dodnes populární, někdy i beztrestné. I Richard Strauss ve své opeře vidí Elektru rozporuplně a nakonec ji (na rozdíl od řecké báje) nechá zemřít. Prostě - jak ta postava, tak ta hruška mi k srdci nepřirostly.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 21:15

"Matka Klytaimnéstra ... pak se zblbla do jiného muže, myslela, že její manžel 10 let ve válce je už mrtvý. Po jeho návratu ho zabili."

Pénelopé čakala na Odyssea 20 rokov... IH

(Je to LEN mytológia, aj keď tam niekde sú korene našej civilizácie. Hádam sa zhodneme na tom, že Homérova Illiada je možno doteraz neprekonaným básnickým dielom, aj keď bola napísaná pred tisícročiami. A aj keď ju napísal Grék a ospevuje gréckych hrdinov, každému z nich prisúdil nejakú ľudskú chybu (nikto z nich nie je dokonalý, ani Achilleus či Odysseus). Jednoznačne najkladnejšou postavou Iliady je - paradoxne - Trójan Hektor. IH).
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Elektra hruška.

27 Sep 2020, 23:34

Pénelopé čakala na Odyssea 20 rokov... IH

Ano, čekala. V básni, ovšem.
Kamarádky, co čekaly na svého kluka 2 roky, až se vrátí z vojny, toho dost často litovaly. Vyjma těch, které "čekaly" tzv. po svém. Co oko nevidí, srdce nebolí.
Penelopé bych rozhodně nezáviděl. Když se Odysseus vrátil, byla v menopauze...
Kam jsme se to dostali, od hrušky.... Cenzor by to dávno smazal.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2203
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Elektra hruška.

18 Okt 2021, 20:30

Elektra v konzumní zralosti - kvalitní, aromatická, plody velké. Nemám ji co vytknout.
Prílohy
IMG_1265.JPG
Napísať odpoveď