Nojabrskaja

Neregistrovaný

IP:  165.218

Nojabrskaja

23 Sep 2020, 20:30

Plánujem vysadiť pár hrušiek, na Nojabrskaju som čítal veľkú chválu. Predovšetkým príspevky Pána Hlavatého boli pre mňa veľkým prínosom vďaka komplexnému hodnoteneniu tejto odrody, úprimná vďaka.
Avšak mám iné klimatické podmienky, okolo 500 m.n.m., rozbor pôdy nepoznám.
Chcel by som sa preto opýtať na názor pestovateľov, dozreje spoľahlivo Nojabrskaja v mojej oblasti alebo vybrať iné odrody? Čo sa týka podpníku zrejme by som volil hrušku planú, pre dulu si myslím, že n.m. nieje ideálna, strom bude v zatrávnenej oblasti a pod.. Rád si však nechám poradiť od ,,ostrieľaných" ovocinárov, pretože som začiatočník. Čo sa týka využitia plodov, predovšetkým priamy konzum, zaváranie a v prípade nadúrody kvas.
Čo sa týka iných nosných odrôd, ktoré by ste na základe skúseností odporučili? Narazil som na tomto fóre na taktiež zaujímavú odrodu a tou je Vienská, avšak tam by som zrejme musel zháňať vrúble.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nojabrskaja

23 Sep 2020, 20:56

Neregistrovaný napísal:
23 Sep 2020, 20:30
Plánujem vysadiť pár hrušiek, na Nojabrskaju som čítal veľkú chválu. Predovšetkým príspevky Pána Hlavatého boli pre mňa veľkým prínosom vďaka komplexnému hodnoteneniu tejto odrody, úprimná vďaka.
Avšak mám iné klimatické podmienky, okolo 500 m.n.m., rozbor pôdy nepoznám.
Chcel by som sa preto opýtať na názor pestovateľov, dozreje spoľahlivo Nojabrskaja v mojej oblasti alebo vybrať iné odrody? Čo sa týka podpníku zrejme by som volil hrušku planú, pre dulu si myslím, že n.m. nie je ideálna, strom bude v zatrávnenej oblasti a pod.. Rád si však nechám poradiť od ,,ostrieľaných" ovocinárov, pretože som začiatočník. Čo sa týka využitia plodov, predovšetkým priamy konzum, zaváranie a v prípade nadúrody kvas.
Čo sa týka iných nosných odrôd, ktoré by ste na základe skúseností odporučili? Narazil som na tomto fóre na taktiež zaujímavú odrodu a tou je Vienská, avšak tam by som zrejme musel zháňať vrúble.
Nojabrskaja je super kvalitná odroda - pridávam ešte dôležitý dovetok: u mňa. Teda v n.m.výške okolo 120 m n.m. To je oproti Vám veľký rozdiel. Či dozreje u Vás do rovnakej kvality - to neviem. A ťažko Vám to tu niekto s istotou dopredu povie. Jedinou možnosťou je vyskúšať to.
Viennská sa už prakticky nepredáva (ktovie prečo ?) - ja ju nemám, tu na fóre bolo pár príspevkov od záhradkárov ktorí ju majú.
Ak by Ste chceli vsadiť na istotu, tak by som Vám odporučil odrodu Konferencia, ktorá je kvalitná a aj v horších podmienkach zvykne dať pekné a chutné plody. Podobne Avranšská (Gute Luise) a Hardyho maslovka, Solanka, Thirriotova, Blanka...
Určite uprednostnite ako podpník hruškový semenáč, na duli by to asi u Vás bol problém. Cennejšie rady ako ja Vám poskytnú pestovatelia z podobných polôh - dr.Vysloužil, Jiří II... IH
TomNr
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Nojabrskaja

24 Sep 2020, 18:34

mlada nojabrskaja, prva uroda mozno o rok, dva
Prílohy
IMG_20200924_183124.jpg
Napísať odpoveď