Kaménčitost hrušek

okenkodozahrad

IP:  97.51

Kaménčitost hrušek

22 Sep 2020, 09:06

Vážení, alespoň u nás jsou prakticky všechny hrušky, které se sklízejí a jsou k jídlu (zimní jsou na stromě, nebo nejedlé), nebo ke zpracování, kaménčité (S. Ústí, Hlasivo, Hroby, prostě Táborská pahorkatina). A to i u stromů, odrůd, které tím nikdy netrpěly. Ovocnářství mě učil Ing. Jabůrek a ten o vhodnosti hrušek do určitého místa, polohy hovořil v tom smyslu, že pokud nejsou kaménčité, znamená to, že se do místa hodí, dobře zde vyzrají. Ale letos jsou "s kamínky" i asijské hrušně. A ty je nikdy neměly. Mají je současné i staré odrůdy hrušní. Sušené hrušky chroupají... Bavil jsem se i lidmi z jiných míst, i u nich se objevila. Nejspíše to bude tím velmi chladným květnem, kdy v době tvorby plůdků byly i mrazivé noci. Jak je to u Vás? Mám jednu takovou zkušenost i z Hradeckého kraje a zase v době po odkvětu v lokalitě přimrzalo.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Kaménčitost hrušek

22 Sep 2020, 11:44

mrkněte sem viewtopic.php?f=13&t=658 . Ta hruška měla kaménkovitost už před x lety, ale nebylo to na nich vidět, prostě sem tam byla v hrušce maličká "kostka" . Takhle vypadají letos poprvé. 50m vzdálená konference znetvořená není a měla na jaře stejné podmínky pokud jde o mráz.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
okenkodozahrad

IP:  97.51

Kaménčitost hrušek

22 Sep 2020, 15:21

Ať tak nebo tak, dal bych jí bór.
Napísať odpoveď