Kumoi

Neregistrovaný

IP:  114.110

Kumoi

02 Sep 2022, 09:27

Kamarád je blíž od jejich hnízda, tak nemají důvod létat dál.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kumoi

02 Sep 2022, 10:47

Ivan Hlavatý napísal:
02 Sep 2022, 09:07
hugovotr napísal:
02 Sep 2022, 06:51
Budu se opakovat, ale já tomu vážně nerozumím. U mě Kumoi dozraje na stromě bez poškození odhadem jen 10-20% úrody. A to jsem letos vyvěsil už tři PET láhve se sirupem.
Nerozumiem tomu ani ja...🤔
Do toho príspevku o zbere Kumoi som to radšej ani nenapísal, pretože by mi to sotva niekto veril. Ale je to fakt - na celom strome nebol jediný hmyzom poškodený, červivý alebo hnilý plod. A to som prakticky nestriekal a žiadne fľaše nevyvesoval...
Avšak u kamaráta pol kilometra vzdušnou čiarou boli plody Kumoi masívne poškodené hmyzom a škorcami (špačkami). IH
To ten ovocnářský Bůh, už zase...
vojtech1

IP:  103.246

Kumoi

07 Okt 2022, 22:10

Pekný večer prajem. Narazil som na toto forum pri hladani samoopelivej hrusky a potreboval by som trochu pomoct prave ohladom nashi kumoi. Hladam totiz do zahrady len jednu hrusku a jedine co som nasiel ako samoopelive boli garden gem a condo lenze to su zakrpatene stromy, ktore maju tak 1,5m az 2m co by v nasej obrovskej zahrade vyzeralo komicky.

Nashi kumoi, ktora vyzera byt snad asi ako jedina samoopeliva by bola perfektnou volbou lenze:

1. vsade kde ju ponukaju je len na podpniku hruska plana a sice mame obrovsku zahradu ale ci uz na internete alebo v literature som sa docital, že ten strom moze dorast do vysky 6M a viac, coz je nepripustne kvoli oberaniu, nie velkosti ako takej. Na jednej stranke som sice nasiel vysku 3-5 metrov ale skor sa obavam ze to bude naozaj obrovsky strom + bude velmi dlhy nastup do rodivosti.

2. Nasiel som jednu stranku, kde pisu, ze ju maju na podpniku dula, tak ako to ma pan hlavaty což by bol ideal kedze by mala MAX 4 metre a rychlejsi nastup do rodivosti ale musel by som to preverit. akurat nechapem preco zrovna pisu ze nie je samoopeliva ked vsade inde sa pise ze je samoopeliva, prinajhorsom ciastocne samoopeliva. Nebodaj podpnik ma nieco docinenia s tym, ci je strom samoopelivy alebo potrebuje opelovaca?

Ak by niekto vedel poradit samoopelivu hrusku, ktora by dosahovala vysku MAX tie 4 metre tak budem vdacny, pripadne ak by niekto realne vedel poradit kde sa da teraz kupit nashi kumoi na podpniku dula.

Ďakujem
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kumoi

08 Okt 2022, 07:37

vojtech1 napísal:
07 Okt 2022, 22:10
Pekný večer prajem. Narazil som na toto forum pri hladani samoopelivej hrusky a potreboval by som trochu pomoct prave ohladom nashi kumoi. Hladam totiz do zahrady len jednu hrusku a jedine co som nasiel ako samoopelive boli garden gem a condo lenze to su zakrpatene stromy, ktore maju tak 1,5m az 2m co by v nasej obrovskej zahrade vyzeralo komicky.

Nashi kumoi, ktora vyzera byt snad asi ako jedina samoopeliva by bola perfektnou volbou lenze:

1. vsade kde ju ponukaju je len na podpniku hruska plana a sice mame obrovsku zahradu ale ci uz na internete alebo v literature som sa docital, že ten strom moze dorast do vysky 6M a viac, coz je nepripustne kvoli oberaniu, nie velkosti ako takej. Na jednej stranke som sice nasiel vysku 3-5 metrov ale skor sa obavam ze to bude naozaj obrovsky strom + bude velmi dlhy nastup do rodivosti.

2. Nasiel som jednu stranku, kde pisu, ze ju maju na podpniku dula, tak ako to ma pan hlavaty což by bol ideal kedze by mala MAX 4 metre a rychlejsi nastup do rodivosti ale musel by som to preverit. akurat nechapem preco zrovna pisu ze nie je samoopeliva ked vsade inde sa pise ze je samoopeliva, prinajhorsom ciastocne samoopeliva. Nebodaj podpnik ma nieco docinenia s tym, ci je strom samoopelivy alebo potrebuje opelovaca?

Ak by niekto vedel poradit samoopelivu hrusku, ktora by dosahovala vysku MAX tie 4 metre tak budem vdacny, pripadne ak by niekto realne vedel poradit kde sa da teraz kupit nashi kumoi na podpniku dula.
Ďakujem
Druh podpníka nemá na (samo)opelivosť žiadny vplyv.

Podľa mňa ázijské hrušky (rovnako ako 'európske') nie sú samoopelivé. Teda aspoň drvivá väčšina (viď foto 1,3). Údaje uvádzané predajcami často nekorešpondujú so skutočnosťou.

Tá posledná veta z textu na foto 1 nemusí byť nevyhnutnou podmienkou. Ja mám v záhrade len jeden strom ázijskej hrušky (Kumoi) a myslím, že v širokom okolí sa žiadna iná ázijka nenachádza. Podľa mňa spoľahlivo funguje opelenie 'európskymi' odrodami hrušiek (Pyrus communis). Kumoi u mňa bohato rodí každý rok, aj keď je v záhrade úplne 'osamelá'.

Na foto 2 je tabuľka vzájomnej opelivosti ('kompatibility') niektorých odrôd ázijských hrušiek.

Text na foto 3 potvrdzuje vyššie napísané - ázijské hrušky okrem niektorých výnimiek nie sú samoopelivé. Údaj, ktorý je tam tiež uvedený - teda že ázijské a európske hrušky sa nehodia na vzájomné opelenie, keďže sa 'časovo míňajú' v kvitnutí, nepovažujem za relevantný. Azijské hrušky síce kvitnú o niečo skôr, ale doba kvitnutia sa prekrýva s včasne kvitnúcimi odrodami európskych hrušiek. Aspoň pre Kumoi to v mojej lokalite určite platí. IH

Screenshot_20221008-072949_Chrome.jpg
Screenshot_20221008-080231_Drive.jpg
Screenshot_20221008-080338_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kumoi

08 Okt 2022, 10:53

První roub asijské hrušky jsem dostal asi před 30 lety, kdy ji nekdo neznal (natož aby pěstoval). Naštěpovaná na hrušni vydatně plodila.
Tehdy se v cizí lteratuře taky psalo, že asijské hrušně nesrůstají s kdouloní a netrpí rzí. Obojí taky není úplně pravda.
vojtech1

IP:  103.246

Kumoi

08 Okt 2022, 22:01

V prvom rade vdaka za vasu odpoved pan hlavaty.

Ohladom toho, ci su nashi samoopelive alebo nie resp ta kumoi som patral tiez nez som pisal prispevok a samozrejme aj v anglictine-z toho celeho mi vyplyva ze udaje su naozaj rozdielne. Ci uz ide o tabulku ktoru ste zdielal alebo foto, kde sa konstatuje ze nashi nie su samoopelive. Ja by som zas mohol zdielat XY stranok, kde sa pise ze su samoopelive ako celok. Taktiez na XY strankach sa pise ze kumoi je self fertile alebo ze napriklad hosui je partially self fertile cize tazko sa dopracovat k presnej odpovedi.

Ohladom toho, ze sa daju opelit europskymi hruskami som sa tiez docital akurat teda by som sa musel spoliehat ak by ta kumoi nebola samopeliva ze mi ju opeli ked tak nejaka vzdialenejsia hruska od nejakeho suseda. Neplanujem totiz sadit ani nahodou 2 hrusky, vsetky stromy totiz sadim stylom jeden strom, samoopelivy, ci uz to je visna, slivka, orech atd, akurat jablone mam 2.

Este by som sa chcel opytat, tu vasu kumoi uz zrejme nejaky ten rok mate neviete nahodou kde by ju mohli predavat na podpniku dula? Ja som nasiel len jednu stranku "zeleny balik" kde ju maju na dule. Mate skusenost s podpnikom hruska plana? Isiel by som aj do nej ale obavam sa velkej vysky stromu.


Vďaka
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kumoi

08 Okt 2022, 22:19

vojtech1 napísal:
08 Okt 2022, 22:01
▪︎...Ohladom toho, ci su nashi samoopelive alebo nie...Ja by som zas mohol zdielat XY stranok, kde sa pise ze su samoopelive ako celok...
▪︎...Mate skusenost s podpnikom hruska plana? Isiel by som aj do nej ale obavam sa velkej vysky stromu...
▪︎Vždy treba pozerať na to, kto to píše.
▪︎S plánkovými podpníkmi mám dobré skúsenosti. V súčasnosti už plánkové resp. semenáčové podpníky pred dulovými preferujem.
Nikto vám dopredu nedokáže presne povedať, aký vysoký bude zasadený strom, nech už je na takom či onakom podpníku. Závisí to od mnohých faktorov, z ktorých viaceré nesúvisia so samotným podpníkom, prípadne len nepriamo. IH
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kumoi

08 Máj 2023, 15:30

Ázijská hruška KUMOI je môj 'najbezprácnejší' strom.
Predjarným rezom som naň vôbec nesiahol - udržiava si sám vzdušnú korunu bez zbytočného zahusťovania a nadmerných prírastkov. Napriek každoročnej veľkej úrode nealternuje - aj v tomto roku bohato zakvitol a teraz po odkvitnutí vidno množstvo vyvíjajúcich sa plôdikov. Prebierka je vlastne pri ňom jediným 'povinným' úkonom (okrem zavlažovania v prípade dlhšieho sucha). Pri postrekoch prichádza 'skrátka' - aj bez nich netrpí chrastavitosťou ani bakteriózami a nechutí ani méram a obaľovačom. H.


20230508_151119.jpg
20230508_150754.jpg
20230508_150835.jpg
20230508_150819.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kumoi

27 Júl 2023, 19:27

KUMOI - jedna z najkvalitnejších ázijských hrušiek. Tento strom je v mojej záhrade výnimočný. Nepotrebuje rez (zimný ani letný - s nožnicami som naň v tomto roku nesiahol, okrem prebierky), zároveň má vysokú plodnosť bez alternácie a výborný zdravotný stav (viď aj predchádzajúci príspevok). Strom Kumoi dosiahol pre záhradkára výnimočný stav - absolútnu rovnováhu medzi rodivosťou a prírastkami, nevyžadujúcu žiadny zásah (teda okrem prebierky) - akoby z knihy podľa dr.Františka Dohnálka, veľkého ovocinárskeho 'guru'. Len sa prosím nepýtajte, ako som to dosiahol. Pretože netuším - je to zásluha stromu, nie moja. Akurát môžem ľutovať, že sa to neudialo pri nejakej 'našej-európskej' hruške. Tie mi chutia predsa len oveľa viac než ázijské...😀
(Na fotkách Kumoi aktuálne). H.


20230727_184408.jpg
20230727_184428.jpg
20230727_184500.jpg
20230727_184416.jpg
20230727_184119.jpg
20230727_184447.jpg
20230727_184245.jpg
20230727_184238.jpg
20230727_184339.jpg
Screenshot_20230727-202559_Google.jpg
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Kumoi

30 Júl 2023, 08:01

Když byly děti malé, říkaly těm s hnědou slupkou likérovky nebo rumovky. Nevím jestli by si podržely to aroma i v pálence. Přidávám svou oblíbenou Man-san-gil. Nemá aroma těch kožovitých, ale je dobrá. Vydrží, pokud jí nesníme i přes Vánoce. Podobně jako ostatní asijské odrůdy nezná slovo červnový propad. Udrží prakticky všechno. Tak se musí probrat, jinak jsou plody jak švestky a lámou stromy.
Prílohy
Man-san-gil.JPG
Napísať odpoveď