Nojabrskaja (Xenia)

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nojabrskaja (Xenia)

22 Nov 2020, 14:31

NOJABRSKAJA - plody na vrchole konzumnej zrelosti (niektoré už za ním) - na fotkách je posledná asi štvrtina úrody, aktuálny stav. Už som to tu písal - Nojabrskaja je v mojich podmienkach verná svojmu menu, v pivnici vydrží maximálne do konca novembra. Chuťovo jedna z najkvalitnejších hrušiek - to som tu už tiež písal, ale opakujem to, pretože je to číra pravda. IH
IMG_20201122_141641.png
IMG_20201122_141554.png
andre.marek
Príspevky: 642
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Nojabrskaja (Xenia)

22 Nov 2020, 15:07

Jsem na ni zvědavý. Také jsem jednu vysadil. Mám hrozně rád hrušky.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
zumi
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Nojabrskaja (Xenia)

18 Dec 2020, 15:10

Má niekto skúsenosti s pestovaním tejto hrušky vo vyšších polohách?
Stihne dozrieť? Miro Z.

Kysuce 600 m.n.m
Kysuce 600 m.n.m
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nojabrskaja (Xenia)

18 Dec 2020, 15:20

Dozrát stihne. Její chuť ale nemusí být jako z nejlepších poloh.
zumi
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Nojabrskaja (Xenia)

18 Dec 2020, 17:57

Majú ju jednom známom záhradníctve, kde chodím, keďže kúsok odtiaľ pracujem, no majú tam Nojabrskaja a druhú pod názvom Novembra. Nieje to jedná a tá istá odroda? Miro Z.
Prílohy
Screenshot_20201218_170709_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20201218_170722_com.android.chrome.jpg
Kysuce 600 m.n.m
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Nojabrskaja (Xenia)

18 Dec 2020, 20:36

Mělo by to být to samé - Nojabrskaja=Novembra=Xenia=Oksana.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nojabrskaja (Xenia)

23 Dec 2020, 17:17

To by mě zajímalo,proč je jedna o stovku dražší než druhá.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nojabrskaja (Xenia)

26 Dec 2020, 19:41

zumi napísal:
18 Dec 2020, 17:57
Majú ju jednom známom záhradníctve, kde chodím, keďže kúsok odtiaľ pracujem, no majú tam Nojabrskaja a druhú pod názvom Novembra. Nie je to jedná a tá istá odroda? Miro Z.
Nojabrskaja je originálny, pôvodný názov tejto odrody (vznikla skrížením odrôd Viennská(=Triomphe de Vienne) a Decana Nicolae Krier. Používajú sa aj synonymá Xenia či Oksana (podľa jej šľachtiteľky s moldavského Kišiňova - Ksenie Dušutinovej). Názov Novembra je zrejme iba prekladom originálneho názvu. Osobne preferujem a používam pôvodný názov - NOJABRSKAJA.
Perlička: v záhradkárstve kde dosť často nakupujem som pred rokmi (keď sa Nojabrskaja dostávala na náš trh) zaregistroval, že túto hrušku predávajú pod názvom Nova Brskaja. Nie je to vtip. Obsluhu som slušne upozornil, že správne je 'Nojabrskaja' a že okrem prznenia mena hrušky navodzujú dojem, že ide o skorú ('brskaju') odrodu. Ihneď sľúbili, že to okamžite napravia. Keď som tam prišiel o 2 týždne znovu nakupovať, tak na štítkoch sa stále skvel názov odrody - 'Nova Brskaja'...😂. A že tam nebol pôvod stromkov a typ podpníka, už ani nemá cenu dodávať.
Osobne ma veľmi nepríjemne prekvapuje, že Vami uvádzané 'známe' záhradkárstvo vyrobí takýto lapsus. Obzvlášť ak sú tam uvedené aj rozdielne ceny (zrejme v dôsledku nákupu u rôznych dodávateľov, s čím zrejme súvisia aj rozdielne názvy). Pre skúseného záhradkára jednoznačne faktor degradujúci vizitku záhradkárstva. Ale drvivá väčšina kupujúcich to vôbec nezaregistruje...
Všetko uvedené nič nemení na fakte, že Nojabrskaja patrí k absolútne najkvalitnejším odrodám hrušiek. IH
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nojabrskaja (Xenia)

26 Dec 2020, 21:30

Několikrát jsem s tou prodejnou komunikoval a troufám si říci, že to v jejich případě nebude záměr. Nejspíš prostě nakoupili pod jinými názvy.
Samozřejmě to prodejnu nešlechtí, na druhé straně - že prodejci veškerému sortimentu nerozumí, to není v dnešních e-shopech výjimkou. Přitom to může být jinak poctivý a seriózní obchod.
U hrušek se to stává asi nejčastěji. Mnoho lidí si koupilo odrůdy nesoucí název v zemi, ze které byla sadba dovezena. A netušili, že Faworytku či Komisowku pěstují pod jinými jmény.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Nojabrskaja (Xenia)

26 Dec 2020, 23:14

vysloužil napísal:
26 Dec 2020, 21:30
Několikrát jsem s tou prodejnou komunikoval a troufám si říci, že to v jejich případě nebude záměr. Nejspíš prostě nakoupili pod jinými názvy.
Samozřejmě to prodejnu nešlechtí, na druhé straně - že prodejci veškerému sortimentu nerozumí, to není v dnešních e-shopech výjimkou. Přitom to může být jinak poctivý a seriózní obchod.
U hrušek se to stává asi nejčastěji. Mnoho lidí si koupilo odrůdy nesoucí název v zemi, ze které byla sadba dovezena. A netušili, že Faworytku či Komisowku pěstují pod jinými jmény.
Ani ja si nemyslím, že by to bol zámer. Je to len nevedomosť. Napriek tomu - predajňu to nectí. Mal by tam byť niekto, kto zastreší tieto 'odborné' záležitosti.
Takéto lapsusy ale nie sú vôbec zriedkavé, mnohí poznáme rôzne skomoleniny či nepresnosti v názvoch odrôd uvádzaných predajcami. Napríklad teraz som ako posledný stromček zasadil hrušku Hardenpontovu (ako druhý strom tejto odrody, ten prvý už zarodil). Narazil som na ňu náhodou u predajcu v Nových Zámkoch, ktorý dováža stromky z Maďarska (Hardenpontova je veľmi ťažko zohnateľná). Mala krásnu kvalitnú vizitku - čierne písmená na žltom podklade, všetko potrebné uvedené vrátane pôvodu, rastl.pasu aj podpníka. Akurát tam bolo napísané: Prunus domestica - Hardenpont. Neuveril som že je to slivka (hrušku ešte rozoznám, aj keď je bez listov a plodov) a už je zasadená. Len aby to bola Hardenpontova... (to bude jasné až pri prvej úrode). IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 27 Dec 2020, 08:30, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď