Nojabrskaja (Xenia)

Mimmo
Príspevky: 3109
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Nojabrskaja (Xenia)

27 Dec 2020, 00:19

A jaký tam byl napsaný podpník?
zumi
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Nojabrskaja (Xenia)

27 Dec 2020, 08:03

Nojabrskaja je na podpníku hruška planá,
Novembra na kavkazska.

No pri tomto predajcovi sa mi stalo viackrát, že na eshope bol písaný podpník iný, ako bol potom na predajni.
Pravda je, že toľko druhov ovocných stromov som nevidel predávať nikde a stránky eshopu robia dopredu, tak ktovie kde je chyba, či predajca, alebo dodávateľ.
Kysuce 600 m.n.m
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nojabrskaja (Xenia)

27 Dec 2020, 09:57

Ani ja si nemyslím, že by to bol zámer. Je to len nevedomosť. Napriek tomu - predajňu to nectí. Mal by tam byť niekto, kto zastreší tieto 'odborné' záležitosti.
Takéto lapsusy ale nie sú vôbec zriedkavé, mnohí poznáme rôzne skomoleniny či nepresnosti v názvoch odrôd uvádzaných predajcami. Napríklad teraz som ako posledný stromček zasadil hrušku Hardenpontovu (ako druhý strom tejto odrody, ten prvý už zarodil). Narazil som na ňu náhodou u predajcu v Nových Zámkoch, ktorý dováža stromky z Maďarska (Hardenpontova je veľmi ťažko zohnateľná). Mala krásnu kvalitnú vizitku - čierne písmená na žltom podklade, všetko potrebné uvedené vrátane pôvodu, rastl.pasu aj podpníka. Akurát tam bolo napísané: Prunus domestica - Hardenpont. Neuveril som že je to slivka (hrušku ešte rozoznám, aj keď je bez listov a plodov) a už je zasadená. Len aby to bola Hardenpontova... (to bude jasné až pri prvej úrode). IH
[/quote]

Pyrus nebo Prunus - kdo by to řešil? ;)
U prodejce, o němž je řeč v souvislosti s Novembrou, se mi předloni na jaře stalo, že jsem objednal hrušeň Carolu. Obdržel jsem stromek s patřičnou visačkou (hrušeň Carola) , jenže se nejednalo o hrušeň nýbrž jabloň.
Na obhajobu prodejce musím říci, že když jsem mu zaslal fotografii rozkvétajícího stromku i s cedulkou, omluvil se a poslal zdarma stromek hrušně. Vtírá se však otázka: Což o to, jabloň od hrušně poznáme, ale můžeme věřit v pravost odrůdy?
Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Nojabrskaja (Xenia)

27 Dec 2020, 10:24

Párkrát jsem v eshopu objednal, většinou vše sedělo, Střílky, Prodej stromku, Spomyšl , Klívia, Slovplant. V loňském roce jsem objednal u vyhlášeného prodejce na Slovensku Beni Shogun jeden stromek, přišly v ceně jednoho dva, "tak jsem se tím směrem uklonil". Oba letos zarodily ,byly na podnoži M9, nechal jsem po jablíčku a zklamání, vyklubala se z toho nějaká podzimní odrůda.Stalo se mi to poprvé kdy odrůda neseděla.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Nojabrskaja (Xenia)

27 Dec 2020, 19:54

Což o to, v zahradnictví nebo v e-shopu se to při tom objemu zboží a kvalitě pracovních sil stane a také jsem měl pár záměn, ale co mě znepokojuje víc je fakt, že se záměny několikrát objevily i při objednávce roubů od poměrně renomovaných organizací (VŠÚO Holovousy, Sempra).
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nojabrskaja (Xenia)

27 Dec 2020, 22:43

Mikeš13 napísal:
27 Dec 2020, 19:54
Což o to, v zahradnictví nebo v e-shopu se to při tom objemu zboží a kvalitě pracovních sil stane a také jsem měl pár záměn, ale co mě znepokojuje víc je fakt, že se záměny několikrát objevily i při objednávce roubů od poměrně renomovaných organizací (VŠÚO Holovousy, Sempra).
Ještě víc mě znepokojilo, že ty renomované organizace přestaly malopěstitelům rouby zasílat.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2205
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Nojabrskaja (Xenia)

28 Dec 2020, 15:54

vysloužil napísal:
27 Dec 2020, 22:43
Ještě víc mě znepokojilo, že ty renomované organizace přestaly malopěstitelům rouby zasílat.
:shock: Tak to je pro mě novinka.
Peb
Príspevky: 1929
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Nojabrskaja (Xenia)

12 Feb 2021, 18:45

Novembru mám na podpniku Kaukazská ..zarodila druhým rokom po výsadbe dve hrušky ..chuť výborná
Hrušky to sú veru veľké ..
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Nojabrskaja (Xenia)

17 Feb 2021, 18:43

Vspomněl jsem si na svou předešlou profesi a snad jsem na to přišel. Novembra i Nojabrskaja jsou samozřejmně totožné odrůdy. / Spomyšl nemůže prodávat pod jménem Xenie, ta je právně chráněná. Novembru nakoupili v Polsku. Poláci dělají na semenné podnoži Kawkazská sievka / Kavkazský semenáč /. Mají levnější produkci. / Do 100 Kč za kus /. Spomyšl má rabat řekněme 149 Kč. Novembru nakoupili v české školce. / Ceny do 200 Kč /. Rabat 149,- Kč. Proto rozdílná cena pro zákazníka. Je to samozřejmně moje dedukce. Může být rozdíl ve výpěstcích. Jeden stromek špičák s předčasným obrostem, druhý s pěknou korunkou. Ale původem stromků podle použité podnože jsem si jist.
vysloužil
Príspevky: 4693
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nojabrskaja (Xenia)

21 Feb 2021, 10:03

Liší se nějak ten kavkazský semenáč od našich běžných semenáčů?
Já si za účelem podnoží vysévám jadérka ze staré plané hrušně od lesa. Nejbližší další hrušeň stojí asi kilometr daleko, přesto má plodů dost, pravda, semeníky nejsou vždy plné.
Zajímavé je, že některé semenáčky mají typické trny a drobné lístečky, jiné jsou bez trnů a s většími listy. Intuitivně vybírám ty trnité, předpokládám, že budou planější a tedy vitálnější, ale to bude asi jen dojem.
Napísať odpoveď