Co rez hrušňová

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Co rez hrušňová

30 Okt 2022, 16:22

Matko napísal:
30 Okt 2022, 15:43
Ten to rok, som mal dosť napadnuté hrušky,hrdza Hrušková. Napadnuté boli aj samotné konáre. Nechcel som hneť striekať,nebol som si isti či to pomôže. Moj malí výskum ten tok rok,neučinne postreky,Bellis,Topas100ec,Chitopron,Score,Aliette 80wg.Sulka účinná ako Signum ale nemôžem dokázať či pôsobí priamo aj na pletivo?.Ďalej vôbec nepomáha postrek,Močovina,Cupro Tonic,Mydlová voda, sóda karboná ,treba vyskúšať aj bio. Vo Francúzsku je najvedším dodávateľom hrušiek na trh Belgicko a na ich stránkach odoručaju Sercadis .Ja som skombinoval Sercadis spolu Signum výsledok je na samostatných listou bez názvu,biele fľaky,odumieranie hrdzi Hruškovej. Na fotke je Hruška Lukášova po ošetrení, v biednom stave uvidíme až budúci rok.
Váš "malý výskum" bol v podstate zbytočný, vaše 'závery' z neho sú bezvýznamné. Pri hubových chorobách, medzi ktoré patrí aj hrdza hrušková, sa o úspechu či neúspechu rozhoduje podstatne skôr - nie až vtedy, keď sú jasné prejavy choroby. Fungicíd treba aplikovať už pred kvitnutím a potom aj tesne po odkvitnutí. To je podstata boja proti hubovým chorobám. Čakať na lézie a až potom niečo skúšať je chybný postup, to už len 'chytáte zajaca za chvost'. O tom, že pôvodca hrdze hruškovej Gymnosporangium sabinae potrebuje pre svoj biologický cyklus aj druhého hostiteľa - borievky (Juniperus), sa tu už popísalo dosť. Aj o tom, aké opatrenia by z toho mali vyplynúť...
Význam má pri silnom tlaku choroby aj postrek meďou - tzv. 'asanačný' neskoro na jeseň po opade listov, ale hlavne v predjarí, ešte pred vyrašením.
Postupy uvedené vyššie sú zároveň ochranou pred ďalšími hubovými chorobami hrušiek, ako sú chrastavitosť, hnedá a šedá škvrnitosť listov atď. Rovnaký postup je vhodný aj pri jabloniach, tam ide pravdaže najmä o Venturiu inaequalis. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Co rez hrušňová

01 Nov 2022, 07:23

Rozumím, že někdo ze zásady odmítá použít insekticidy na zahradě. Z mého pohledu je to v některých případech při časném ošetření iracionální. / Tím se omlouvám, nikoho se nechci dotknout /. Ale v některých případech není jiné řešení. Tak jako většina pochopila, že do broskvoní je potřeba ochrana proti kadeřavosti, do vlhkých oblastí s výskytem některých druhů jalovců je potřeba ošetřit proti rzi hrušňové. / Oficiálně v ČR proti rzi hrušňové není povolen žádný přípravek, fungují však některé přípravky, povolené proti strupovitosti./ Je pravda, že aby byl postřik účiný, je třeba postříkat před napadením. Já stříkám trochu později, než MUDr. Hlavatý. Poprvé když první odrůdy hrušní ještě nemají otevřený květ. Při vlhkém jaru postřik po 10 ti až 14 ti dnech zopakuji. Osvědčily se mi vedle kontaktních i systemické Zato, Talent, i když ještě není dostatečná listová plocha. Takže většinou v dubnu, maximálně počátkem května. Jalovců mám na zahradě nepočítaně. Do sklizně mám 4 měsíce a více. Jaká případná rezidua v ovoci asi mohou ještě zůstat ? Nemohu tvrdit, že ani na jednom listě nenajdu skvrnu. Ale je to minimálně, takže rez neškodí.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Co rez hrušňová

01 Nov 2022, 10:54

Letos jsem použil před kvetením Bellis a za cca 14 dní Talent. Rez žádná.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Co rez hrušňová

01 Nov 2022, 11:30

Já Champion a rez minimální. Ale z loňska mám napadenou jednu větev ve dřevě. Mám ji odstranit? Nebo stačí zatrit bílou barvou na stromky?
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Co rez hrušňová

01 Nov 2022, 16:34

Mikeš13 napísal:
01 Nov 2022, 10:54
Letos jsem použil před kvetením Bellis a za cca 14 dní Talent. Rez žádná.
Stejný postup, stejné výsledky 😉
Telent bude chybět.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Co rez hrušňová

03 Nov 2022, 18:11

Správný křeček si dělá včas zásoby.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Co rez hrušňová

03 Nov 2022, 20:01

přasličák napísal:
03 Nov 2022, 18:11
Správný křeček si dělá včas zásoby.
Nebo se říká "Voják se stará, voják má". Sic nevoják nějakou zásobu jsem si také udělal a sec sakra s ním budu šetřit.
Používateľov profilový obrázok
Honza z Hané
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 18:16

Co rez hrušňová

23 Sep 2023, 12:19

Přestože jsem letos proti strupovitosti postřik prováděl 2krát, tak Boscova a Merodova jsou napadeny rzí abnormalně. Merodova je napadena i strupovitostí. Je to tak každý rok. Tato stará odrůda trpí snad úplně vším. Navíc roste velmi bujně. Nejspíš ji po sklizni vyklučím...
Prílohy
Merodova
Merodova
Merodova
Merodova
Jirka61

IP:  35.3

Co rez hrušňová

29 Sep 2023, 14:28

Proti loňsku rez hrušňová moc nezlobí.
Samostatná Williamska na semenáči má letos slabé napadení.
Vedle stojící Konference na kdouli jen asi do deseti listů, spíš v horním patře.
Překvapivě Nashi, která by rzí neměla trpět, naroubovaná na hruškojeřábu má asi tři listy infikované. Samotný hruškojeřáb-neboli tatarova hrušeň je zcela čistý. Na obrázcích je rez na nashi. J.
IMG_20230929_141600.jpg
IMG_20230929_141720.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Co rez hrušňová

29 Sep 2023, 17:53

Pokud je napadeno pouze několik listů na stromě, neřeším to. Pro klid je je možno odstranit.
Napísať odpoveď