Cisárka

vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

Príspevok 10 Aug 2023, 09:43

Oblíbenou místní hruštičkou je Cisárka (snad Císařská letní?). Původně jsem si myslel, že jde o nějaký semenáč - starých stromů drobnoplodých hrušní tu bývalo mnoho, některé dosud stojí. . Majitel stromu (80 let) pravil, že stromek jeli v 50. letech spolu s otcem kupovat někam k Prostějovu. Tak to asi úplně místní náhodná odrůda není.
Plody jsou drobné, stopka silná (do kvasu třeba odstopkovat), dužina spíš sušší, sladká, aromatická. Ochutnal jsem taky destilát z těchto drobných hrušek a musel jsem se mu poklonit.
IMG_0300[1].[attachment=1]IMG_0298[1].JPG
IMG_0297[1].JPG
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Cisárka

Príspevok 10 Aug 2023, 21:53

Co má pan doktor Vysloužil různých zajímavých odrůd co taky neexistují. Sype je jak králíky z rukávu.
Taky mi dneska začaly padat hodně podobné malé hruštičky. Ale je to Nagevicova. Babička jim říkala Pixalky. Mám přiroubovaných několik větví na staré Madame Verté.
Babička přišla v poledne z JZD, začala dělat bramborové těsto, já zaběhl pro pixalky. Oškrábal "bubáky" a stopky vykusoval, aby uvnitř nezůstalo dřívko ze stopky a pomáhal balit knedlíky. A za chvilku byly vařené. Letos si asi nějaké konečně dám. Dobrota a vzpomínka na zašlý čas. Vysočina 450 m/m JG
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

Príspevok 10 Aug 2023, 22:05

Návštěvník napísal:
10 Aug 2023, 21:53
Co má pan doktor Vysloužil různých zajímavých odrůd co taky neexistují. Sype je jak králíky z rukávu.
Taky mi dneska začaly padat hodně podobné malé hruštičky. Ale je to Nagevicova. Babička jim říkala Pixalky. Mám přiroubovaných několik větví na staré Madame Verté.
Babička přišla v poledne z JZD, začala dělat bramborové těsto, já zaběhl pro pixalky. Oškrábal "bubáky" a stopky vykusoval, aby uvnitř nezůstalo dřívko ze stopky a pomáhal balit knedlíky. A za chvilku byly vařené. Letos si asi nějaké konečně dám. Dobrota a vzpomínka na zašlý čas. Vysočina 450 m/m JG
Zrovna tuto odrůdu já nemám. Jenom jsem pomáhal posbírat hruštičky a poslouchal vzpomínky pamětníka. A ochutnal ten vydařený destilát z nich.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

Príspevok 20 Aug 2023, 10:56

Jednou z drobných hrušek, používaných snad jen na pálení, je Šedůvka. Bývá srovnávaná s Muškatelkou šedou, ale má menší plody a mírně přitrpklou chuť. Destilát si ale její majitelé chválí.
IMG_0328[1].JPG
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Luboš Červený

IP:  16.91

Cisárka

Príspevok 29 Nov 2023, 12:48

Cisárka z fotiek mi príde ako odroda Nagevicova. Bežne v minulosti pestovaná.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

Príspevok 29 Nov 2023, 15:01

Luboš Červený napísal:
29 Nov 2023, 12:48
Cisárka z fotiek mi príde ako odroda Nagevicova. Bežne v minulosti pestovaná.
Je to možné. Nagevicovu neznám, ale podle obrázků a popisu by to skutečně mohla být ta stejná hruštička. Možná i název Cisárka je zkomolená Piksálka.
Jenom na okraj. Vypálil jsem 100 litrů kvasu, kde tyto hrušky představovaly asi 70% objemu a výsledek poněkud zklamal. Přišlo mi, že malé hruštičky mají nejen dlouhou a tlustou stopku (tu jsem před drcením při zakládání kvasu pracně odstranil), ale i poměrně silnou slupku a velký jádřinec Nenadchla výtěžnost ani chuť pálenky.