Cisárka

vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

10 Aug 2023, 09:43

Oblíbenou místní hruštičkou je Cisárka (snad Císařská letní?). Původně jsem si myslel, že jde o nějaký semenáč - starých stromů drobnoplodých hrušní tu bývalo mnoho, některé dosud stojí. . Majitel stromu (80 let) pravil, že stromek jeli v 50. letech spolu s otcem kupovat někam k Prostějovu. Tak to asi úplně místní náhodná odrůda není.
Plody jsou drobné, stopka silná (do kvasu třeba odstopkovat), dužina spíš sušší, sladká, aromatická. Ochutnal jsem taky destilát z těchto drobných hrušek a musel jsem se mu poklonit.
Cisárky jsou poměrně drobné, typického hruškovitého tvaru
Cisárky jsou poměrně drobné, typického hruškovitého tvaru
Před drcením je třeba plody pracně odstopkovat
Před drcením je třeba plody pracně odstopkovat
Prílohy
Stopky jsou silné a dlouhé
Stopky jsou silné a dlouhé
Neregistrovaný

IP:  168.81

Cisárka

10 Aug 2023, 21:53

Co má pan doktor Vysloužil různých zajímavých odrůd co taky neexistují. Sype je jak králíky z rukávu.
Taky mi dneska začaly padat hodně podobné malé hruštičky. Ale je to Nagevicova. Babička jim říkala Pixalky. Mám přiroubovaných několik větví na staré Madame Verté.
Babička přišla v poledne z JZD, začala dělat bramborové těsto, já zaběhl pro pixalky. Oškrábal "bubáky" a stopky vykusoval, aby uvnitř nezůstalo dřívko ze stopky a pomáhal balit knedlíky. A za chvilku byly vařené. Letos si asi nějaké konečně dám. Dobrota a vzpomínka na zašlý čas. Vysočina 450 m/m JG
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

10 Aug 2023, 22:05

Návštěvník napísal:
10 Aug 2023, 21:53
Co má pan doktor Vysloužil různých zajímavých odrůd co taky neexistují. Sype je jak králíky z rukávu.
Taky mi dneska začaly padat hodně podobné malé hruštičky. Ale je to Nagevicova. Babička jim říkala Pixalky. Mám přiroubovaných několik větví na staré Madame Verté.
Babička přišla v poledne z JZD, začala dělat bramborové těsto, já zaběhl pro pixalky. Oškrábal "bubáky" a stopky vykusoval, aby uvnitř nezůstalo dřívko ze stopky a pomáhal balit knedlíky. A za chvilku byly vařené. Letos si asi nějaké konečně dám. Dobrota a vzpomínka na zašlý čas. Vysočina 450 m/m JG
Zrovna tuto odrůdu já nemám. Jenom jsem pomáhal posbírat hruštičky a poslouchal vzpomínky pamětníka. A ochutnal ten vydařený destilát z nich.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

20 Aug 2023, 10:56

Jednou z drobných hrušek, používaných snad jen na pálení, je Šedůvka. Bývá srovnávaná s Muškatelkou šedou, ale má menší plody a mírně přitrpklou chuť. Destilát si ale její majitelé chválí.
Šedůvka, fotka trochu zkresluje, hruštičky jsou jen 3 cm velké.
Šedůvka, fotka trochu zkresluje, hruštičky jsou jen 3 cm velké.
Luboš Červený

IP:  16.91

Cisárka

29 Nov 2023, 12:48

Cisárka z fotiek mi príde ako odroda Nagevicova. Bežne v minulosti pestovaná.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Cisárka

29 Nov 2023, 15:01

Luboš Červený napísal:
29 Nov 2023, 12:48
Cisárka z fotiek mi príde ako odroda Nagevicova. Bežne v minulosti pestovaná.
Je to možné. Nagevicovu neznám, ale podle obrázků a popisu by to skutečně mohla být ta stejná hruštička. Možná i název Cisárka je zkomolená Piksálka.
Jenom na okraj. Vypálil jsem 100 litrů kvasu, kde tyto hrušky představovaly asi 70% objemu a výsledek poněkud zklamal. Přišlo mi, že malé hruštičky mají nejen dlouhou a tlustou stopku (tu jsem před drcením při zakládání kvasu pracně odstranil), ale i poměrně silnou slupku a velký jádřinec Nenadchla výtěžnost ani chuť pálenky.
Napísať odpoveď