Napoleonova máslovka

peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

01 Jan 2022, 08:55

Rovnaká skúsenosť. Viacodrodové stromy sú veľká výzva čo sa týka rezu. Hlavne odrody typu Techobuzická, ktoré majú úplne iný rast ako väčšina pestovaných odrôd.
Moja Oullinská rastie veľmi bujne (približne rovnako ako Ontário a Wazonova). Po plodovej stránke je s Ontáriom v podstate totožná. Výrazný rozdiel vidím iba v dreve.
A ešte som zabudol na Opál, ktorý mal iba 2 úrody, potom sa mi zlomil stromček v mieste vrúblovania. Kvalitatívne bol v prvých úrodach na úrovni Oullinskej.
Ale späť k hruškám. Krassanskú viem zohnať iba na podpníku dula. Chcem si ju prevrúblovať na plánku vo výške polokmeňa. Plánka má ale tŕne. Trvá dlho kým sa stratia, alebo je lepšie vrúblovať pri zemi či použiť kmeňotvornú odrodu?
Máme doma 6 mesačné šteniatko, takže tŕne by mi nejaký čas nevadili...
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Napoleonova máslovka

01 Jan 2022, 14:44

peter_z_tt napísal:
01 Jan 2022, 08:55
Rovnaká skúsenosť. Viacodrodové stromy sú veľká výzva čo sa týka rezu. Hlavne odrody typu Techobuzická, ktoré majú úplne iný rast ako väčšina pestovaných odrôd.
Moja Oullinská rastie veľmi bujne (približne rovnako ako Ontário a Wazonova). Po plodovej stránke je s Ontáriom v podstate totožná. Výrazný rozdiel vidím iba v dreve.
A ešte som zabudol na Opál, ktorý mal iba 2 úrody, potom sa mi zlomil stromček v mieste vrúblovania. Kvalitatívne bol v prvých úrodach na úrovni Oullinskej.
Ale späť k hruškám. Krassanskú viem zohnať iba na podpníku dula. Chcem si ju prevrúblovať na plánku vo výške polokmeňa. Plánka má ale tŕne. Trvá dlho kým sa stratia, alebo je lepšie vrúblovať pri zemi či použiť kmeňotvornú odrodu?
Máme doma 6 mesačné šteniatko, takže tŕne by mi nejaký čas nevadili...
Obávám se - a hodně o tom psal ing. Fidla na starém fóru - že mnoho inzerovaných Oulinských je ve skutečnosti Ontario. Plodově jsou si skutečně podobné a Ontario, díky podstatně lepší vitalitě se snadněji množí i lépe prosperuje. Za sebe ale musím říci, že rozdíl v růstu je markantní. Oulinská roste slaběji, rychleji stárne a zastavuje růst. Ontario roste stejně bujně jako Wazonova. Rozdíl v plodech (O. x O.) je rozpoznatelný až když je máte vedle sebe. Přeci jen je Oulinská víc doranžova a její meruňková vůně je výraznější. Taky o pár dní dřív zraje. Ontario naproti tomu (aspoň se mi zdá) míň trpí hnitím na stromě a slupka jde líp sloupnout. Ale rozdíly jsou skutečně nevýznamné.
Opál bych mezi renklódy ani neřadil. Má sice kulaté plody, ale dužina vypadá i chutná víc jako pološvestka. Při velké úrodě jsou plody menší než u všech renklód.
Planá hrušeň nemá trny jako šípek. Jsou to trnovité výhony s pupeny, podobně jako třeba myrobalán. Když odstraníte vlky rostoucí na kmínku, žádné trny tam nezbudou.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

01 Jan 2022, 15:35

Ja vidím rozdiel hlavne v letorastoch. Oullinská má letorasty vyslovene hrubé ako prst a hnedé. Ontário má letorasty zelené a o dosť tenšie. Minimálne z tohto dôvodu si myslím, že ide o 2 rozdielne odrody, či už jedna z nich je alebo nie je Oullinská. Oullinská, teda ak je to ona je viac sladká a voňavejšia a má veľmi dlhé obdobie zrelosti (3 týždne). Ak by sa pomiešali, tak by som ich asi nevedel odlíšiť. S Ontáriom mám ale málo skúseností.
Tŕne na kmeni presne ako má myrobalán by mi minimálne prvý rok vyhovovali...
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

05 Aug 2022, 19:32

Ďalšia sezóna tejto odrody. Predbežne to vyzerá tak, že plody budú asi všetky červivé. :D
Prílohy
IMG_20220805_185500.jpg
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

02 Sep 2022, 14:22

Táto tajomná odroda sa pomaly začína vyfarbovať do žltej. Minulý rok mala mierne múčnatú dužinu. Myslím si, že by to mohol byť dôsledok neskorej oberačky.
Tento rok je to asi jediná odroda ktorá odolala slnku a nemá červené líčko.
Škoda, že ju asi nikto okrem mňa nepestuje...
Prílohy
IMG_20220902_141123.jpg
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

15 Sep 2022, 16:24

Dnešný vietor z väčšej časti začal oberačku tejto málo známej odrody. Jeden červivý plod bol už žltý. Dužina dokonale máslovitá, sladká, hrušková. Najchutnejšia hruška to však isto nebola. Uvidím, čo ukáže o pár dní.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

24 Sep 2022, 14:48

Prvá žltá hruška bola dnes na ochutnanie. Dužina dokonale máslovitá, chuť pomerne dobrá. Úroveň boscovej jednoznačne nedosahuje. Zatiaľ určite nemôžem potvrdiť, že ide o najchutnejšiu hrušku.
Niektoré plody sú ešte zelené na strome, tie budú možno chutnejšie. :)
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

11 Dec 2022, 14:10

Dnes dojedená posledná Napoleonova máslovka. Chuť excelentná, konzistencia dužiny je asi najlepšia akú som kedy jedol. Doslova sa rozplýva na jazyku ako maslo.
Kúzlo odrody bude spočívať v správnom načasovaní oberačky. Boli plody dobré a plody exkluzívne.
Veľká škoda, že ju tu okrem mňa asi nikto nepestuje.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Napoleonova máslovka

11 Dec 2022, 19:19

peter_z_tt napísal:
11 Dec 2022, 14:10
Dnes dojedená posledná Napoleonova máslovka. Chuť excelentná, konzistencia dužiny je asi najlepšia akú som kedy jedol. Doslova sa rozplýva na jazyku ako maslo.
Kúzlo odrody bude spočívať v správnom načasovaní oberačky. Boli plody dobré a plody exkluzívne.
Veľká škoda, že ju tu okrem mňa asi nikto nepestuje.
To Vám vydržela od sklizně v polovině septembra až do dneška? Mně už všecny zimní hrušky přezrály, včetně Lucasovy i Madame Verté. Drží jenom Bohemica a Hardenpontova, ale i ty stěží přežijí Vánoce.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Napoleonova máslovka

11 Dec 2022, 19:30

Niektoré som oberal v polke septembra, niektoré neskôr, až v druhej polovici októbra.
Hrušky (a aj jablká) skladujeme vonku na terase, neskôr v záhradnom domčeku. Až do mrazov (v tomto roku až do dnes), potom ich presúvam do špajze, keďže nemám pivnicu. Tam väčšinou dozrejú a zvädnú. Posledné týždne bolo zamračené a tesne nad nulou, asi kvôli tomu vydržala tak dlho. Táto odroda dozrievala veľmi rozdielne.
Esperenova bergamotka a Jean d'arc ešte len začínajú dozrievať.
Napísať odpoveď