Bodruška hrušková

Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Bodruška hrušková

19 Máj 2023, 22:15

PeterS napísal:
19 Máj 2023, 22:02
Pri Košiciach v otvorenej poľnohospodárskej krajine som o bodruške nikdy nepočul, preto som neriešil ani ochranu. Moje pokusy s hruškami na Spiši začala bombardovať hneď druhým rokom a to dosť intenzívne. Darmo, záhrada pod Braniskom prináša svoje výhody aj nevýhody.
Pri bodruške je nejaká ochrana veľmi problematická (priletí - napichne výhonok - znesie doň vajíčko - a odletí). S tým je ťažké niečo účinné robiť... Našťastie (vo väčšine prípadov) nebýva poškodenie rozsiahle a stačí len mechanicky odstránit (odstrihnúť) poškodené výhonky. Väčší strom s tým nemá problém, ale - ako som už písal - poškodenie dôležitých výhonkov potrebných na budovanie korunky mladučkej hrušky dokáže človeka naštvať. H.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Bodruška hrušková

24 Máj 2023, 22:49

Bodruška u nás na velké hrušni každoročně a hodně. Ale napadá vždycky jakoby víc letorostů blízko sebe a jiné části stromu jsou čisté, pak zase jiná větev tím má postižených hodně letorostů a jinde zase nic. Letos jen ta změna, že poprvé to vidím i na dvou malých jabloních. Dalších deset jabloní vypadá OK. (Nevím, jestli je to fakt stejná bodruška jak na hrušni, ale vypadá to prostě tak.)
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Bodruška hrušková

25 Máj 2023, 07:01

Aley napísal:
24 Máj 2023, 22:49
...Letos jen ta změna, že poprvé to vidím i na dvou malých jabloních. Dalších deset jabloní vypadá OK. (Nevím, jestli je to fakt stejná bodruška jak na hrušni, ale vypadá to prostě tak.)
Áno - bodruška môže 'napichávať' aj mladé výhonky jabloní, aj keď výrazne preferuje hrušky (o čom napokon svedčí jej druhové meno).
Okrem hrušiek a jabloní poškodzuje aj hloh a hlohyňu. H.


Screenshot_20230525-065744_Chrome.jpg
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Bodruška hrušková

27 Máj 2023, 03:08

Tak jsem našel bodrušku už na třetí jabloni, opět jen malý rozsah napadení. Ale pokračuje to i na hrušni a tohle mě na tom štve. Že to na té hrušni pokračuje pořád dál a dál. Vlastně mě to nutí k "letnímu řezu". Všechno nabodnuté zvadlé otrhám a za pár dní znovu, pak znovu a ještě znovu a tak dále... Aspoň zatím stále jen na velké staré hrušni, všechny mladé stromky jsou čisté.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Bodruška hrušková

30 Máj 2023, 20:35

Rovněž jsem přesvědčen, že na bodrušku neučínkuje žádná ochrana. Naklade i do čerstvě ošetřených výhonů přesto, že byl použit systémově působící přípravek. / Ošetření Mospilanem proti mšicím, pilatce, obaleči /. Na vzrostlých stromech to nebývá problém. Jinak tomu je v ovocné školce. Tam bodruška dokáže znehodnotit nový výpěstek. Poškozená část pod vpichy se sice odstraní, ale nový výhon už tolik nenaroste a rovněž je narušena architektura korunky. Zajímalo by mne, jak to dělají proferionální školkaři.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Bodruška hrušková

30 Máj 2023, 21:35

Bodruška už zničila většinu výhonů na hrušních - zničí hlavně ty použitelné pro pokračování kosterních větví a to naštve nejvíc. Jabloně jsou každý rok taky napíchané a uvadlé konce.

U broskvoní zase poslední roky obaleč východní napíchá komplet všechny výhony že uvadnou podobně, děje se to i na nových stromečkách opakovaně každý nálet 3-4x uvadlé větvičky, u broskvní naštěstí rychle vyraší náhradní, je to ale rovněž znemožnění založení korunky u stromku - na obaleče východního taky nepůsobí Mospilan, je to nesmrtelný obaleč.

Dotřetice na švestkách už se rozjíždí noční zakracování, nevím jaká je to havěť, na foto Nancyská mirabelka ve výšce 3m celá kosterní větvev má ukousnuté výhony, nic není sežrané, jakoby pro srandu ucvaknuté, takže z metly bude ještě větší metla. Na zahradě v zástavbě to naštěstí není.
Prílohy
Havěť zakracuje slivky
Havěť zakracuje slivky
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Bodruška hrušková

30 Máj 2023, 22:17

Niekedy sa v záhrade len tak zastavím a premýšľam s koľkými vecami vlastne musíme zápasiť a kde by sme boli bez chémie ..teda aspoň väčšina z nás ..z roka na rok sú ataky škodcov väčšie ..ale za to zrejme mozu aj mierne zimy.. máme aj to ,čo pár rokov vzad nebolo ..
Nejako to už len dokopat do tej jesene :)
BB kraj 465 mnm
Matko
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 10:49

Bodruška hrušková

30 Máj 2023, 22:57

Bodruška hrušková aj na mojej hruške sa vyšantila,ták som sa nasral,zmiešal karate zeon a mospilan plus zmačadlo.Tolko mospilanu som dal až bola modrá voda .Postriekal som a odvtedy som ju nevidel.Človeka to náseré , stará za,už by som konečne aj hrušky ochutnal.Mynulí rok my zničila hrušky hrdza hrušková.Nedām šancu žiadnej pliage.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Bodruška hrušková

01 Jún 2023, 23:04

Bodruška sa mi objavila už aj na záhrade pri Košiciach, odniesla si to Karina a vedľajšia jabloň Rajka. Ázijské hrušky bez napadnutia. Bodruška sa tu neukázala čo si pamätám. Na Spiši je to iný príbeh, bodruška hojne napichla aj jabloň Admirál pri Konferencii, napadnutie jablone je ešte radikálnejšie ako hrušky. Holt smola.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Bodruška hrušková

04 Jún 2023, 06:18

O škodlivosti bodrušky hruškové není sporu. A asi, aby pořádně pozlobila, napadne vedle hrušně odrůdy Dar Jubilejnyj i mladý stromek odrůdy jabloně, kterou se mi konečně po pěti létech podařilo pracně sehnat. Na fotkách na hrušni čerstvě po napadení většiny nových letorostů, na jabloni již po ostříhání napadených částí pod nejspodnějším vpichem. Napadené výhony sice obrazí, ale bude nutná korekce a rozhodně nové výhony již budou podstatně kratší.
Prílohy
Po odstranění napadených výhonů bodruškou..JPG
Napadená hrušeň bodruškou..JPG
Napísať odpoveď