Hrušky v sezóne 2023

Hawkeye
Príspevky: 2413
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Hrušky v sezóne 2023

15 Dec 2023, 21:07

Peb napísal:
15 Dec 2023, 20:01
... Radosť mi urobila aj obyčajná konferencia
Tento rok pekne plody ...
Áno, Konferenciu berieme ako "obyčajnú"...😀
Možno preto, že nebýva zdrojom nejakých problémov, nevyžaduje žiadnu mimoriadnu starostlivosť, a pritom vždy spoľahlivo zarodí kvalitné plody. Taká Popoluška, ktorá je ale v skutočnosti Princeznou.
Nie je náhoda, že Konferencia je aj po predlhých rokoch od svojho vzniku jednou z odrôd dominujúcich svetovému trhu s hruškami a podľa všetkého ešte dlho bude jednou z najpestovanejších odrôd. Pretože ak zoberieme do úvahy také parametre, ako je každoročná vysoká rodivosť, odolnosť chorobám, veľmi dobrá chuť, plastickosť/prispôsobivosť aj nie ideálnym podmienkam, a predovšetkým spoľahlivosť - zrazu uvidíme tú "obyčajnú" Konferenciu v úplne inom svetle. Ako neobyčajnú a výnimočnú hrušku, ktorá si zaslúži nielen miesto v hobíckej záhrade, ale aj veľký rešpekt a uznanie. Pestovatelia z vyšších a drsnejších lokalít vedia o čom hovorím. Tam, kde Boscova či Hardenpontova dávno končia, Konferencia iba zľahka začína ... H.
Peb
Príspevky: 1985
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Hrušky v sezóne 2023

15 Dec 2023, 22:48

U nás je táto Hruška obľúbená ...a ako píšete je obyčajná a zároveň neobyčajna ,možno ja sám som použil zlý výraz ..obyčajná ..keď záhradkár počuje slovo konferencia , predstaví si asi základ každej záhrady ..
po ostatne roky dosť zdrobnovala plody ...pri tohtoročnej zavlahe a prebierke sa mi podarilo dopestovať väčšie krajšie plody ..na záhrade mám asi 3 stromy ..nevenoval som im predtým nejak pozornosť ..ale trochu jej potrebujú, najmä tu veľkosť plodov v horšej pôde, polohe po prebierke a zavlahe bolo poznať..
BB kraj 465 mnm
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hrušky v sezóne 2023

16 Dec 2023, 08:15

Souhlasím. Konference , ač letitá odrůda, i u mne stále má své místo. Je to celosvětově nejpěstovanější odrůda a to jak v komerčních výsadbách, tak v zahrádkách amatétů. Má neobvykle mnoho kladných vlastností. Pro mne zejména nenáročnost na prostředí, vysokou a pravidelnou plodnost i velikost plodů. Chuťově asi není nej, ale neurazí.
V minulosti jsem dostal od Milana Fialy rovněž letitou odrůdu Schweizer Hose. Reklamu u prodejců má celkem slušnou, hlavně že je to rarita. Po mých pětiletých zkušenostech s plodnosti mohu potvrdit pouze tu raritu. Má opravdu neobvykle zbarvení, žlutozelené pruhování, připomínající kalhoty papežské švýcarské gardy. Pokud bych měl srovnávat s popisem ze Spomyšle. Tam se uvádí středně velké plody. A to je v nabídce na semenné podnoži. U mne bez probírky velikost vlašských ořechů. Po velmi důkladné probírce na kdouloni největší plody mají kolem 120 gramů. Spomyšl udává sklizňovou zralost v polovině září. U mne koncem října. Degustovaná dužnina dnes je všechno jiné, než máslovitá. Sice šťavnatá, ale tvrdá, velmi hrubá s trpkou příchutí. Takže počkám. Po zkušenostech z minulých let ji ani neobírám a nechávám ji na stromě pro ptáky. Letos plody počátkem listopadu opadly a posléze napadl sníh. Přede dvěmi dny sníh roztál a polovina plodů nebyla poškozena, ani nahnilá. Ptáci ani hraboši si ji nevšímají. Asi nejen já máme mlsný jazýček. Uvítám, jestli se někdo podělí i o kladné hodnocení této odrůdy. Třeba dělám něco špatně.
Prílohy
122. Schweizer Hose..JPG
123. Schweizer Hose..JPG
124. Schweizer Hose..JPG
125. Schweizer Hose..JPG
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrušky v sezóne 2023

16 Dec 2023, 09:52

Konference má neobvykle mnoho kladných vlastností. Pro mne zejména nenáročnost na prostředí, vysokou a pravidelnou plodnost i velikost plodů. Chuťově asi není nej, ale neurazí.

Já u nás mohu prohodit dvě vlastnosti Konference. Velikostně není nej, ale neurazí. Chuť řadím spolu s plodností a nenáročností k přednostem odrůdy. Další je velmi dlouhá sklizňová zralost. Plody dřív utržené změknou a zesládnou, ty ponechané na stromě vydrží déle. O něco větší, ale vzhledem a chutí velmi podobná je slovenská Ivana (Konference x Boscova)
Do švýcarských kalhot se rozhodně pouštět nehodlám.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrušky v sezóne 2023

16 Dec 2023, 10:20

přasličák napísal:
16 Dec 2023, 08:15
Spomyšl udává sklizňovou zralost v polovině září. U mne koncem října. Degustovaná dužnina dnes je všechno jiné, než máslovitá. Sice šťavnatá, ale tvrdá, velmi hrubá s trpkou příchutí. Takže počkám. Po zkušenostech z minulých let ji ani neobírám a nechávám ji na stromě pro ptáky.
Nemůže být chyba tady - v pozdním zrání, že by byla kvalitnější jen v teplých oblastech kde uzraje skutečně v polovině září ? I když Spomyšl má nebo aspoň měl dost popisů u některých odrůd chybných. Co je horší jsou záměny, tak aspoň máte jistě pravou odrůdu. :thumbup:
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrušky v sezóne 2023

16 Dec 2023, 10:33

M.H napísal:
16 Dec 2023, 10:20
přasličák napísal:
16 Dec 2023, 08:15
Spomyšl udává sklizňovou zralost v polovině září. U mne koncem října. Degustovaná dužnina dnes je všechno jiné, než máslovitá. Sice šťavnatá, ale tvrdá, velmi hrubá s trpkou příchutí. Takže počkám. Po zkušenostech z minulých let ji ani neobírám a nechávám ji na stromě pro ptáky.
Nemůže být chyba tady - v pozdním zrání, že by byla kvalitnější jen v teplých oblastech kde uzraje skutečně v polovině září ? I když Spomyšl má nebo aspoň měl dost popisů u některých odrůd chybných. Co je horší jsou záměny, tak aspoň máte jistě pravou odrůdu. :thumbup:
Prodejci sadby, jako Spomyšl či Jukka ovoce netestují, troufám si říci, že jablka a hrušky ze stromků, co prodávají, ani neviděli. Prostě opíšou to, co o nich napíše šlechtitel nebo jiný - obvykle zahraniční - prodejce. Čím exotičtější je země, ze které opisují, tím odlišnější vlastnosti lze čekat u nás.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrušky v sezóne 2023

16 Dec 2023, 11:05

vysloužil napísal:
16 Dec 2023, 10:33
M.H napísal:
16 Dec 2023, 10:20
přasličák napísal:
16 Dec 2023, 08:15
Spomyšl udává sklizňovou zralost v polovině září. U mne koncem října. Degustovaná dužnina dnes je všechno jiné, než máslovitá. Sice šťavnatá, ale tvrdá, velmi hrubá s trpkou příchutí. Takže počkám. Po zkušenostech z minulých let ji ani neobírám a nechávám ji na stromě pro ptáky.
Nemůže být chyba tady - v pozdním zrání, že by byla kvalitnější jen v teplých oblastech kde uzraje skutečně v polovině září ? I když Spomyšl má nebo aspoň měl dost popisů u některých odrůd chybných. Co je horší jsou záměny, tak aspoň máte jistě pravou odrůdu. :thumbup:
Prodejci sadby, jako Spomyšl či Jukka ovoce netestují, troufám si říci, že jablka a hrušky ze stromků, co prodávají, ani neviděli. Prostě opíšou to, co o nich napíše šlechtitel nebo jiný - obvykle zahraniční - prodejce. Čím exotičtější je země, ze které opisují, tím odlišnější vlastnosti lze čekat u nás.
Zrovna Spomyšl šel ještě dál, a nabízí odrůdy natolix exotické, že se nedají dohledat ani nikde na webu, nezbývá než věřit skromnému popisu. Např. v prodeji byly meruňky Paroly, Paroy, Tahiti .... no na Tahiti žádné meruňky nerostou, to je tropický ostrov. :) Bělomasá nektarinka Orlando, letos mají zase meruňku Lazeránská - pěkný popis, ale opět celý Google mlčí, o odrůdě ani čárka. Nezbyde než se přesvědčit.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrušky v sezóne 2023

16 Dec 2023, 17:15

Meruňky z ostrova Tahiti bych se tolik nebál. Myslím, že ani na Merkuru nerostou jablka toho jména... :idea:
Ale že se prodávají odrůdy, které nezná ani gůgl, to už je síla. Možná to bude jen zkomolený název.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrušky v sezóne 2023

16 Dec 2023, 19:14

vysloužil napísal:
16 Dec 2023, 17:15
Meruňky z ostrova Tahiti bych se tolik nebál. Myslím, že ani na Merkuru nerostou jablka toho jména... :idea:
Ale že se prodávají odrůdy, které nezná ani gůgl, to už je síla. Možná to bude jen zkomolený název.
:D :thumbup:

Zkoušel jsem upravovat názvy a nic jsem o těchto odrůdách nenašel. Ty záhadné odrůdy jsou jsem si všiml jen u meruněk a broskví/nektarinky. Jabka a hrušky tak tajemné nejsou. Možná se jedná o reklamní trik, mít doma Tahiti nikdo neodolá.
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Hrušky v sezóne 2023

29 Dec 2023, 13:09

Posledné zvyšky hrušiek sa dnes upečú. Jediná odroda, ktorá nestihla v tomto roku dozrieť je Esperenova bergamotka. Dozrel zatiaľ iba jeden plod. Asi vďaka rekordne teplej jeseni predviedol doteraz nevídanú kvalitu. Na termíne dozrievania sa to neprejavilo. Extra porcia cukru oproti minulýmrokom, inak originálna chuť starej odrody. Jedným dychom ale treba dodať, že aj keď je to výborná prvotriedna hruška na tie úplne najlepšie nemá. Skladujem ju vonku a v záhradnom domčeku. V dobrej pivnici by som odhadol skladovatelnosť minimálne do marca.
Prílohy
20231229_125655.jpg
Napísať odpoveď