hrušeň ohryzaná od hryzců

Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

hrušeň ohryzaná od hryzců

01 Apr 2023, 17:43

Moc děkuji všem za odpovědi a zkušenosti. Kaštánku budu sázet až na podzim, teď už je pozdě a nechci kupovat nekvalitní výpěstek, který někde zbyl.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
M.H
Príspevky: 1811
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

hrušeň ohryzaná od hryzců

01 Apr 2023, 19:08

Hryzec mi žere jen jabloně. Hrušně zatím čekám kdy padne. Kolik odhadujete průměr kmene kdy strom už utekl? Proti sncnům zajícům se uvádí kmen přes 8cm, to už stromy plodí, a hryzec?

Hraboši mi sežrali zatím jen vše od země nahoru, kořeny možná taky ale strom to nezahubí jen špatně kotví z povrchových chodeb. Největší škoda z hrabošů jsou ohryzané kmínky stromů - během jediného týdne nepřítomnosti zlikviduje stromek - uschne když chránička nedoléhá ke kmeni. Ožírají i révu i peckoviny - broskvoně, meruňky, višně, ožraly i ořešák. Nežerou kmínky třešní ani myrobalánů. Taky školku dokáží sežrat všechny nové přírustky stromečků.

Čím dál více se rozmáhá žír až úplný holožír už v tuto dobu a pokračuje to dál, přes noc náletem asi nějakých brouků - nevíte o co se jedná? Rouby na podnožích během jedné noci mají sežrané narašené pupeny, sem tam některý pupen zůstane jen ožraný zpoloviny takže vyroste znova, jabloně, hrušně, broskvoně, meruňky ... teď už mi sežrali i roub meruňky u domu v zástavbě, což se ještě nestalo. Taky stromky se zapěstovanou korunkou střihnete na několik pupenů a nezbyde po žíru ani jeden. Roub se dá obalit do mušího síta, po vyrašení 2cm lístků se síťka odstraní, malý stromek se ale obalovat nedá. Nefunguje ani vysoká koncentrace mospilanu, ani postřik mědí broskvoní ... všechno ti neznámí létající brouci přes noc sežerou jak kobylky. Mám podezření že žerou i bylinné výhony, zakrátí v létě 50cm nové zelené výhony třeba v polovině a to i opakovaně - čistě ukousnuté nejčastěji švestky ale i jiné druhy. Co to může být za nálety?
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

hrušeň ohryzaná od hryzců

01 Apr 2023, 20:55

M.H napísal:
01 Apr 2023, 19:08
... Kolik odhadujete průměr kmene kdy strom už utekl? Proti srncům, zajícům se uvádí kmen přes 8cm, to už stromy plodí, a hryzec? ...
Tím se nedá řídit. Srnci nám zlikvidovali 2 jabloně o průměru 12 cm a viděl jsem od nich poškozený strom odr. Grávštýnské s průměrem kmene kolem 20 cm, bohužel chutnal i zajícům.
okus1.png
okus2.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
larix
Príspevky: 1123
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Apr 2023, 10:31

Pán M.H., okrem spomenutých možností pridám ešte dve, ktoré môžu spôsobovať miznutie púčikov - jednak niektoré druhy ryšaviek (myšic) dokážu celkom šikovne loziť po drevinách a púčiky sú pre ne vítaným spestrením jedálnička. Ďalšou možnosťou sú vtáky, pre ktoré sú puky významnou zložkou potravy, napríklad hýle (už to tu niekde dávnejšie bolo spomenuté). Tieto možnosti mi napadli, keďže píšete, že ani silná ochrana Mospilanom nemá efekt.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
M.H
Príspevky: 1811
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Apr 2023, 13:40

Tak třeba letos naštvaly všechny vyžrané pupeny roubu hrušky - 6 pupenů v terminálu stromku přes 2m vysoko. Nebo korunka mladých stromků broskvoní a měruněk, nebo očkovance broskvoní na jaře vyraší jediné očko odrůdy na špičáku 50-80cm vysoko, kolem chránička z králičího pletiva dole uzavřená proti hrabošům aby nevyšplhal po kmínku, nepomáha - to mi připomnělo Mimma jak dával fotky očkovanců s názvem - ,,Očko zase sežral nějaký brouk" :) .

V létě trochu jiný žír - nejvíc švestky naposled bujně rostoucí Presenta všechny zelené výhony zakrácené na polovinu ve výšce 2-3 metry, jako kdyby někdo přišel s nůžkama, možná je to ta samá havěť. Nějak se to stupňuje už je to až u domu tam zatím krytky nedávám, jinak v druhé zahradě na každé nalité očko nebo roub na jaře musím nasadit krytku z mušího síta dokud nevyraší pupeny s 2cm listy, pak už ta havěť nejeví zájem. Stromky s větší korunkou mají pupeny na počátu rašení ožírané taky, ale při tom počtu pupenů nesežerou všechny. U očkovanců nebo roubů s 5 očkama je po vyžrání až do dřeva konec a rok ztracen. Určitě je to něco létajícího v noci, králičí pletivo to projde - zkoušeno vícekrát. V druhé zahradě jsou v okolí vrby, možná z nich?
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Apr 2023, 18:32

V noci by to mohla být myšice temnopásá, ale ta je podle mapy rozšíření až za Českou Lípou.
Běhá, skáče, umí plavat a žere zelené. Ale žere i larvy, žížaly a pavouky. Nedala by se na něco chytit?
M.H
Príspevky: 1811
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Apr 2023, 20:33

Tak vysoko že by vylezla i na terminál? pupeny jsou vyžrané něčím drobným, kolem je dřevo nepoškozené, obaloval jsem i rouby pokusně králičím pletivem a přes noc vyžrané.. zkusím nafotit.

Jinak poškozené kmeny od srnců jsem víc jak 8cm v průměru neviděl, maximálně nějaký náznak trhliny od parohů. Překvapuje mě jak v krajině vyroste jabloň z jadérka, dnes 20 leté stromy jeden 40 let cca, kdybych kolem vysadil cokoliv tak jednak ani nevyroste a když už tak srnci zajíci hraboši bez chráničky zničí na 100%, hryzec si těch stromů za celé roky taky nevšiml. Nejsou to stromy u sebe ale náhodně po krajině vedle náletu, asi z ohryzku nebo nějaký pták vyhodil jadérka.
lipoti
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26 Mar 2023, 13:25
Bydlisko: Poberouní 280 m.n.m.

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Apr 2023, 21:26

Jaroslav - Pear Man napísal:
31 Mar 2023, 21:06
larix napísal:
31 Mar 2023, 17:41
Človeka to naštve (hlavne stratený čas) ale netreba sa nechať znechutiť :-)
Jinak díky této situaci se mi uvolnilo vedle místo pro třešeň Kaštánku na podn. Colt. Nevíte náhodou jak tato podnož chutná/nechutná hryzcům?
Vedle ohryzané hrušky se nám kromě jabloní kývá i třešeň na Gisele a Švestka na St. Julien - naším hryzcům tedy podle všeho chutnají i tyto podnože.

Zatím to vypadá, že by proti hryzcům mohly zabírat petky kinklající se ve větru na kovových tyčích. Sice na zahradě řádí dál, ale nikoliv tam, kam jsem zapíchal petky. Nyní se pustily do růží. Takže sháním další petky a doufám, že si na to ťukání nenavyknou. Mně se to na zahradě poslouchá docela příjemně, ale za bouřky mě to budilo.

Ad vykousané pupeny a myšice - kočka nám tu před pár dny nějakou ulovila a pár pupenů tu vykousaných bylo, takže by to mohlo souviset.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Apr 2023, 22:34

Dobrý nápad s těmi petkami :thumbup: , mám jich náhodou plno, hryzci nemají rádi hluk. Stromky které mám na jiném poli u polní cesty zatím nejsou podežrané a to navzdory polím na druhé straně cesty, kde pěstují zemědělci tu řepku, kukuřici, řepu, obilí apod.. Pár metrů od cesty, kde občas projede auto mám v řadě dokonce 2 jabloně na M26: Angold - cca 6 let a Najdared - 2,5 roku - ten ale budu na podzim zpravokořeňovat, protože málo roste. Hlavně tam ale běhají psi, kteří často vyhrabávají díry pod starým stromem asi Blenheimské renety a 14 mladými stromky. Nevím, zda ty psy hledají myši, myšice, hraboše, krtky nebo dokonce hryzce, trochu mě s tím štvou, protože mi níčí také mulč z posekané trávy (asi tam lezou myši). Hlavní problém jsou ale zloději. Minulý rok mi ukradli asi 30 jablek odr. Angold, dokonce měsíc před doporučenou sklizní a taky asi 10 hrušek Dicolor, samozřejmě těch nejhezčích - nejčervenějších, též úplně tvrdých začátkem září. Zajímavé, že o Čačanskou lepotici, kde bylo 25 kg neměli zájem vůbec (narozdíl od minulých let, jednou jsem tam načapal nějakou ženskou s taškou jak je trhala, tak jsem na ní zdálky zavolal a ona utekla). Budu to prostě muset nějak oplotit, asi dřevěnými kůly a pletivem. Jenom, aby se tam pak zase ty potvory hryzci nezabydleli...
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Mimmo
Príspevky: 3120
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

hrušeň ohryzaná od hryzců

03 Apr 2023, 11:29

M.H napísal:
02 Apr 2023, 13:40
Tak třeba letos naštvaly všechny vyžrané pupeny roubu hrušky - 6 pupenů v terminálu stromku přes 2m vysoko. Nebo korunka mladých stromků broskvoní a měruněk, nebo očkovance broskvoní na jaře vyraší jediné očko odrůdy na špičáku 50-80cm vysoko, kolem chránička z králičího pletiva dole uzavřená proti hrabošům aby nevyšplhal po kmínku, nepomáha - to mi připomnělo Mimma jak dával fotky očkovanců s názvem - ,,Očko zase sežral nějaký brouk" :) .
Já jsem nakonec zjistil, kteří brouci mi přímo brutálně vyžírali pupeny a mladé výhony. Byli to krasci, zvláště k. temní. V ČR však byli už vyhubeni, takže se mi to už asi nestane. Na druhou stranu je to škoda. Kdyby v rozumném množství ožírali myrobalány u cesty, nikomu by nevadili. Ale to byla místy invaze. Někdy jsem jen na své zahradě vysbíral i dvacet brouků za den na mladých stromcích.
Prílohy
Krasec temný
Krasec temný
Požerky 1
Požerky 1
Požerky 2
Požerky 2
Požerky 3
Požerky 3
Napísať odpoveď