hrušeň ohryzaná od hryzců

andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 20:40

Já dnes konečně jednoho ulovil do pasti :D :D
Sice na cca čtvrtý pokus v jedné díře, ale podařilo se.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 21:06

larix napísal:
31 Mar 2023, 17:41
Človeka to naštve (hlavne stratený čas) ale netreba sa nechať znechutiť :-)
Mě to ani neznechutilo ;) , spíš zamrzelo, přesně jak říkáte: ten ztracený čas a pak trochu znepokojilo (že to bude pokračovat). Ten stromek G. Š. totiž, jako jediný ze starých odrůd které jsem zasadil, neměl vůbec zdravé listy, ostatní měly jen trochu strupovitost nebo padlí. Myslel jsem, že mu dám ještě rok šanci s postřiky proti strupovitost atp., jinak že ho nechám přeroubovat. Určitě to v té době ještě nebylo způsobeno hryzci.

Takové věci beru jako osud, stejnou odrůdu už shánět nebudu. Možná ještě vezmu rouby a zkusím použít na roubování za kůru na jedné staré jabloni, kde se vylomila obrovská větev.

Jinak díky této situaci se mi uvolnilo vedle místo pro třešeň Kaštánku na podn. Colt. Nevíte náhodou jak tato podnož chutná/nechutná hryzcům?
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
M.H
Príspevky: 1812
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 21:25

Mi se ta past Super-cat osvědčila akorát na hraboše, hryzec si žere hluboko potichu a příjde se na to až po vichru kdy se strom vyvrátí.
Taková zvláštnost, že po nainstalování pasti do povrchové chodby hraboše vždy první den zaklapne ale naprázdno, až druhý den je úlovek - nevím proč asi první den tlačí před sebou hlínu nebo nevím. Po 25. hraboši cca 2 měsíce natahování pasti jsem to vzdal, nekonečno, ale zábava dobrá s plastovým kočičákem. :thumbup: Třeba v zahradě v zástavbě žádná taková havěť není, no ale místo na stromy taky moc ne. :)
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 21:38

Hraboše díky živým kočkám prakticky nemám. Hryzce bohužel moc neloví, i když i toho občas přinesou.
Past přesně ta zmiňovaná, v povrchové díře. Byl to pořádný macek.
Mě štve, že jsem nedal při výsadbě vše do pletiva.
Hodně mulčuji a říkal jsem si, že na suché zahradě na kopci hryzci nebudou.
Jaký to škaredý omyl... :(
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
M.H
Príspevky: 1812
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 21:42

andre.marek napísal:
31 Mar 2023, 21:38
Hraboše díky živým kočkám prakticky nemám. Hryzce bohužel moc neloví, i když i toho občas přinesou.
Past přesně ta zmiňovaná, v povrchové díře. Byl to pořádný macek.
Mě štve, že jsem nedal při výsadbě vše do pletiva.
Hodně mulčuji a říkal jsem si, že na suché zahradě na kopci hryzci nebudou.
Jaký to škaredý omyl... :(
Tak to není u vody? Většinou jsou hryzci u potoků, hryzec vodní.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 21:53

My jsme taky v extrémně suché lokalitě, na kopci. Když jsem vykopával na přelomu roku ten hrušňový pařez u pole, tak jsem zjistil na severní straně v hloubce asi půl metru tvrdou suchou jílovitou půdu, na kterou nestačil rýč, tak jsem ji doloval krumpáčem.

A asi půl km daleko je jedno z ochranných pásem vodního zdroje - II. stupně - je tam takové propadliště, rostou tam obrovské akáty a už několik let postupně velmi rychle usychají. V létě tam nerostl ani plevel, např. kopřivy, vše uschlo.

Problémem jsou pole vzdálená pár stovek metrů kde pěstují řepku, kukuřici, obilí, cukr. řepu. Tam mají potravy dost, a když o ni přijdou přesunou se do okolí.

Jinak na zahradě nám ty potvory - hraboše, potkany (hryzce nevím) loví taky naše kočka. Jenže se bojí lovit na poli, protože je to moc daleko a např. také kvůli pejskařům, srnkám..
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

hrušeň ohryzaná od hryzců

31 Mar 2023, 23:22

S trvalým pokrytím pole rostlinami se situace hrabošů změní. :(
Pro dotace je potřeba 3% zelený úhor - buď 2 roky lipnicovité, nebo 1 rok medonosná směs. U vodních toků 6 metrů pruh.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

hrušeň ohryzaná od hryzců

01 Apr 2023, 09:07

M.H napísal:
31 Mar 2023, 21:42
Tak to není u vody? Většinou jsou hryzci u potoků, hryzec vodní.
Zahrada je vzdušnou čarou 120 metrů od malého rybníku a potoku - ale cca 25 výškových metrů, navíc přes cestu a ještě další zahradu. V sousedství je louka, kterou obhospodařuji já, mám na ní berličky pro dravce. Tam jsou hraboši, ale tyto opravdu kočky zvládají udržet na uzdě. Navíc hraboší díry jsou hodně jiné, jsou to takové povrchové, často otevřené chodby, hryzec má díru tak 3 - cca 10 cm pod povrchem, podstatně většího průměru.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Gabriela

IP:  39.210

hrušeň ohryzaná od hryzců

01 Apr 2023, 13:59

Jaroslav - Pear Man napísal:
31 Mar 2023, 21:06
larix napísal:
31 Mar 2023, 17:41
Človeka to naštve (hlavne stratený čas) ale netreba sa nechať znechutiť :-)
Mě to ani neznechutilo ;) , spíš zamrzelo, přesně jak říkáte: ten ztracený čas a pak trochu znepokojilo (že to bude pokračovat). Ten stromek G. Š. totiž, jako jediný ze starých odrůd které jsem zasadil, neměl vůbec zdravé listy, ostatní měly jen trochu strupovitost nebo padlí. Myslel jsem, že mu dám ještě rok šanci s postřiky proti strupovitost atp., jinak že ho nechám přeroubovat. Určitě to v té době ještě nebylo způsobeno hryzci.

Takové věci beru jako osud, stejnou odrůdu už shánět nebudu. Možná ještě vezmu rouby a zkusím použít na roubování za kůru na jedné staré jabloni, kde se vylomila obrovská větev.

Jinak díky této situaci se mi uvolnilo vedle místo pro třešeň Kaštánku na podn. Colt. Nevíte náhodou jak tato podnož chutná/nechutná hryzcům?
Vedle ohryzane jabloně mám třešně na Gisele i Coltu a ty se zdaji byt netknute
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

hrušeň ohryzaná od hryzců

01 Apr 2023, 16:52

Gabriela napísal:
01 Apr 2023, 13:59
Jaroslav - Pear Man napísal:
31 Mar 2023, 21:06
larix napísal:
31 Mar 2023, 17:41
Človeka to naštve (hlavne stratený čas) ale netreba sa nechať znechutiť :-)
Mě to ani neznechutilo ;) , spíš zamrzelo, přesně jak říkáte: ten ztracený čas a pak trochu znepokojilo (že to bude pokračovat). Ten stromek G. Š. totiž, jako jediný ze starých odrůd které jsem zasadil, neměl vůbec zdravé listy, ostatní měly jen trochu strupovitost nebo padlí. Myslel jsem, že mu dám ještě rok šanci s postřiky proti strupovitost atp., jinak že ho nechám přeroubovat. Určitě to v té době ještě nebylo způsobeno hryzci.

Takové věci beru jako osud, stejnou odrůdu už shánět nebudu. Možná ještě vezmu rouby a zkusím použít na roubování za kůru na jedné staré jabloni, kde se vylomila obrovská větev.

Jinak díky této situaci se mi uvolnilo vedle místo pro třešeň Kaštánku na podn. Colt. Nevíte náhodou jak tato podnož chutná/nechutná hryzcům?
Vedle ohryzane jabloně mám třešně na Gisele i Coltu a ty se zdaji byt netknute

Nemám-li stromky v koších, jabloně mi hlodavci sežerou spolehlivě. Hrušně berou taky, ale zdaleka ne tak ochotně. Pár vysazených bez koše jim dokonce "utekly". Peckoviny do košů nesázím, ale nějaký ohryz už jsem zažil, spíš asi od hrabošů. Zcela netknuté jsou myrobalány.
Napísať odpoveď