hrušeň ohryzaná od hryzců

Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

hrušeň ohryzaná od hryzců

03 Apr 2023, 17:25

Ambrož napísal:
03 Apr 2023, 16:54
Mimmo napísal:
03 Apr 2023, 11:29
M.H napísal:
02 Apr 2023, 13:40
Tak třeba letos naštvaly všechny vyžrané pupeny roubu hrušky - 6 pupenů v terminálu stromku přes 2m vysoko. Nebo korunka mladých stromků broskvoní a měruněk, nebo očkovance broskvoní na jaře vyraší jediné očko odrůdy na špičáku 50-80cm vysoko, kolem chránička z králičího pletiva dole uzavřená proti hrabošům aby nevyšplhal po kmínku, nepomáha - to mi připomnělo Mimma jak dával fotky očkovanců s názvem - ,,Očko zase sežral nějaký brouk" :) .
Já jsem nakonec zjistil, kteří brouci mi přímo brutálně vyžírali pupeny a mladé výhony. Byli to krasci, zvláště k. temní. V ČR však byli už vyhubeni, takže se mi to už asi nestane. Na druhou stranu je to škoda. Kdyby v rozumném množství ožírali myrobalány u cesty, nikomu by nevadili. Ale to byla místy invaze. Někdy jsem jen na své zahradě vysbíral i dvacet brouků za den na mladých stromcích.
...Ty nezhojené jizvy na větvičkách, s největší pravděpodbností, způsobil, největší škůdce žijící na Zemi. Jsou nejspíše způsobeny broky, když u vás pomatenci v zelených uniformách a zelených kloboučích se štětkou kamzičích chlupů, pořádali poslední leč. Tak se musíte v tomto případě, obrátit na místní myslivecké sdružení...
Pán Ambrož, veľmi zaujímavá hypotéza.
Tie Mimmove fotky sú myslím z Bulharska. Ale možno aj tam "řádí" 'pomätenci s kamzíčími chlpmi' a veselo strieľajú v intravilánoch.
Tak ako je to bežné v Čechách... H.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

hrušeň ohryzaná od hryzců

03 Apr 2023, 18:35

Hawkeye napísal:
03 Apr 2023, 17:25
Pán Ambrož, veľmi zaujímavá hypotéza.
Tie Mimmove fotky sú myslím z Bulharska. Ale možno aj tam "řádí" 'pomätenci s kamzíčími chlpmi' a veselo strieľajú v intravilánoch.
Tak ako je to bežné v Čechách... H.
Asi to je jinak. Nejsem sice krascolog, ale nejméně stokrát jsem viděl, jak mi oba druhy krasců (ještě k. hnědý) vykousávají pupen až do tvrdého dřeva. Nikdy jsem tam neviděl v okruhu pěti kilometrů žádnou střelnou zbraň. Všichni "zastřelení" toulaví psi, kočky, jezevci apod. tam byli v noci zasaženi nárazníkem náklaďáku. Vykousané rány na mladých mandloních, meruňkách, broskvoních se špatně vyhojily a musel jsem často ustřihnout celou větvičku. Tito krasci údajně nebyli za mého života viděni v ČR. Jednoho jsem však kdysi viděl na Slovensku. Možná se někde časem objeví. Já však peckoviny natírám vápnem a to oni nemusejí. (Larvy zřejmě opravdu nežerou kořeny natřených stromů). Pro ty, kteří krascům fandí, přikládám několik snímků ze své BG zahrady.

Viz také info na:
chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/zan ... zni-mo.pdf
Prílohy
Brouk 1225.jpg
Brouk 1299.jpg
Brouk 9894.jpg
Brouk 2123.jpg
Tenhle jezevec se neopaluje ani nebyl zastřelen
Tenhle jezevec se neopaluje ani nebyl zastřelen
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Máj 2023, 20:46

Hodně zajímavá diskuze. Ty fotky požerků od brouků... mám letos přesně takovou díru do půl větvičky na mladé broskvoni. A hloupě jsem se domníval, že jsem si to tam nějak poškodil... ach taková naivita, no je to okousané přesně jak na těchto fotkách. (Vypadá to jak nakousnuté zboku, ale pro ten hmyz to asi byla záležitost víc než jednoho kousnutí.)

Letos mě taky trápí poničené malé hrušně. Na jedné mi většinu pupenů sežrala nějaká housenka, asi od motýla. Tmavě hnědá, z dálky k nerozeznání od větvičky. A fakt asi jediná housenka spořádala většinu rašících pupenů na malé hrušni druhé jaro po výsadbě, teď mi tam raší nové hned vedle těch sežraných. Dřevo je neporušené, takže raší to znovu, jen je celý strom teď o měsíc opožděný. (A dal jsem teď lepidlo kolem kmínku, ať tam už housenky nelezou.)

A druhá malá hušeň měla nahoře naočkovanou odrůdu - bral jsem ze staré hrušně, kterou chci rozmnožit ("okopírovat") a nejde z ní brát rouby, protože má chorobně tenké větvičky a nic se mi nikdy neujalo. Ta očka se ujala velmi hezky, ale jakmile to vyrašilo, přes noc najednou byla půlka toho rašícího očka pryč. Zbylý asi 1 cm dlouhý kus pak dál nerostl a uvadnul. Několik týdnů jsem napjatě čekal, jestli to naočkované vyhodí druhý pupen hned vedle. A ano, teď se tam objevila zelená tečka. Ale trvalo to. Takže přemýšlím, jak to ochránit. Kdo to sežral, nevím, výše v diskuzi byla zmínka o petkách... v tomto případě bych možná i mohl nasadit petku na špičku toho stromku... Akorát nevím, jak ji pak sundám, až to v ní vyroste... Možná když bych ji nastřihnul už předem...
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

hrušeň ohryzaná od hryzců

02 Máj 2023, 21:02

A co třeba dát přes to volně kousek bílé netkanky (jakoby sáček) a ovázat to u větvičky provázkem, aby pod to nic nevlezlo ;)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

hrušeň ohryzaná od hryzců

03 Máj 2023, 15:44

Aley napísal:
02 Máj 2023, 20:46
Hodně zajímavá diskuze. Ty fotky požerků od brouků... mám letos přesně takovou díru do půl větvičky na mladé broskvoni. A hloupě jsem se domníval, že jsem si to tam nějak poškodil... ach taková naivita, no je to okousané přesně jak na těchto fotkách. (Vypadá to jak nakousnuté zboku, ale pro ten hmyz to asi byla záležitost víc než jednoho kousnutí.)

Letos mě taky trápí poničené malé hrušně. Na jedné mi většinu pupenů sežrala nějaká housenka, asi od motýla. Tmavě hnědá, z dálky k nerozeznání od větvičky. A fakt asi jediná housenka spořádala většinu rašících pupenů na malé hrušni druhé jaro po výsadbě, teď mi tam raší nové hned vedle těch sežraných. Dřevo je neporušené, takže raší to znovu, jen je celý strom teď o měsíc opožděný. (A dal jsem teď lepidlo kolem kmínku, ať tam už housenky nelezou.)

A druhá malá hušeň měla nahoře naočkovanou odrůdu - bral jsem ze staré hrušně, kterou chci rozmnožit ("okopírovat") a nejde z ní brát rouby, protože má chorobně tenké větvičky a nic se mi nikdy neujalo. Ta očka se ujala velmi hezky, ale jakmile to vyrašilo, přes noc najednou byla půlka toho rašícího očka pryč. Zbylý asi 1 cm dlouhý kus pak dál nerostl a uvadnul. Několik týdnů jsem napjatě čekal, jestli to naočkované vyhodí druhý pupen hned vedle. A ano, teď se tam objevila zelená tečka. Ale trvalo to. Takže přemýšlím, jak to ochránit. Kdo to sežral, nevím, výše v diskuzi byla zmínka o petkách... v tomto případě bych možná i mohl nasadit petku na špičku toho stromku... Akorát nevím, jak ji pak sundám, až to v ní vyroste... Možná když bych ji nastřihnul už předem...
Mně malé roubovance ožírají přes noc slimáci. Gázový sáček částečně pomáhá.
Napísať odpoveď