Přeroubování hrušně

Rad1

IP:  168.143

Přeroubování hrušně

23 Mar 2023, 21:39

Ahoj, mám starou hrušeň jejíž plody stojí za starou belu, tak než ji zruším, tak bych se chtěl pokusit o její přeroubování a chtěl bych poprosit o radu, jak na to.

Mám vysazených pár dalších hrušní, které jsem ještě neostříhal a chtěl bych jejich předčasný obrost ideálně využít k přeroubování "ze stromu na strom"

Jak na to? Pokusit se za kůru? I když jsou kosterní větve ze "starého dreva" nebo výrazně zmladit a přeroubovat až za rok nový obrost?

Díky
Prílohy
IMG_20230323_151227.jpg
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Přeroubování hrušně

23 Mar 2023, 22:06

Nemám zase tak velké zkušenosti s roubováním, ale já bych vyzkoušel letos za kůru a když to nevyjde, bude se jednat v podstatě o zmlazení a příští rok bude dost mladých výhonů...
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Přeroubování hrušně

24 Mar 2023, 09:11

Strom není velký, takže přeroubování bude pravděpodobně úspěšné.
Přeroubovávat ze stromu na strom není ideální postup. V době roubování (za mízy) bývají jednoleté výhony (rouby) již narašené a jejich ujímavost je horší. Proto je dobré mít nařezané rouby z doby, kdy ještě neraší. U peckovin je to povinnost, hrušeň vám nějaké ty nedostatky možná odpustí. Máte-li čerstvě vysazené stromky, ty raší později, hned je ostříhejte a rouby schovejte do chladna nebo aspoň zapíchněte do země.
Zkuste, jestli se již odlupuje kůra. Hrušně mívají mízu poměrně brzy, i tak bych ale ještě tak týden počkal. Přeroubování za kůru proveďte podle návodu v knížce nebo na webu (seříznutí do kužele, pamatovat na tažné větvičky, pevný úvazek, zavoskování ran, aj.)
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Přeroubování hrušně

24 Mar 2023, 13:29

Mohl bych poprosit o radu ohledně málo plodící hrušně? Momentálně mám z důvodu návratu domů jen jednu velikou hrušeň (Radana, 28 let). Je však zasazena v písečném svahu a velmi málo plodí. Občas ji v suchu trochu zaliju, ale je to složité. Uvažuji, že bych horní část koruny přerouboval nějakou zimní odrůdou, která tvoří hmotu plodů až když přejdou horka a sucha. Přineslo by to lepší výsledky?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Přeroubování hrušně

24 Mar 2023, 15:09

Mimmo napísal:
24 Mar 2023, 13:29
Mohl bych poprosit o radu ohledně málo plodící hrušně? Momentálně mám z důvodu návratu domů jen jednu velikou hrušeň (Radana, 28 let). Je však zasazena v písečném svahu a velmi málo plodí. Občas ji v suchu trochu zaliju, ale je to složité. Uvažuji, že bych horní část koruny přerouboval nějakou zimní odrůdou, která tvoří hmotu plodů až když přejdou horka a sucha. Přineslo by to lepší výsledky?
O výši úrody se nerozhoduje v době tvorby hmoty - po skončení horka - nýbrž po červnovém propadu plůdků. Ale slabá plodnost zřejmě nebude dána jen suchem. Moje Radana plodila taky málo, tak jsem ji z větší části přerouboval. Je to letní hruška, takže těch pár plodů na jídlo stačí.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Přeroubování hrušně

24 Mar 2023, 20:57

Tady se Radana rozjížděla pomaleji a objevovala se i střídavá plodnost. Po pravidelné obnově plodonosného dřeva se dostala do rovnováhy a plodnost se ustálila. Na HS roste docela bujně. Mám na ní ještě přiroubováno kolem 12 jiných odrůd.
Napísať odpoveď