Krásny hruškový sad.

Vyhlídka

IP:  81.144

Krásny hruškový sad.

08 Feb 2024, 18:57

S velkým zděšením jsem při prohlížení mého fotoarchivu zjistil, že už je to deset let od výsadby 6 ks hrušní. Zakoupen 1 strom na kdouloni a 5 stromů na semenáči hruškovém. Dvě na semenáči uhynuly, jedna vlivem přesazení. Nejvzrustnější je hruška na kdouloni, ostatní jsou v porovnání s ní poloviční a menší. Má někdo nápad čím by to mohlo být? Přitom máme na zahradě statnou starou hrušku, do které už ani na vrchol nedostříknu motorovým rosičem. Při tom přesazování jedné z hrušek bágrem, neměla téměř žádné kořeny. Za těch deset let, i kdyby byla opožděná plodnost to už přece by měly být velké stromy, že by to bylo i na kvas... Hrušky sice plodí, ale nerostou. Na povidla a zavaření moc a na kvas zase málo. Z jednoho stromu začaly vyrůstat odkopky. Oddělil jsem je, tři ujaté zaštěpované vysadil a růst také mizerný.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Krásny hruškový sad.

09 Feb 2024, 09:20

Vyhlídka napísal:
08 Feb 2024, 18:57
S velkým zděšením jsem při prohlížení mého fotoarchivu zjistil, že už je to deset let od výsadby 6 ks hrušní. Zakoupen 1 strom na kdouloni a 5 stromů na semenáči hruškovém. Dvě na semenáči uhynuly, jedna vlivem přesazení. Nejvzrustnější je hruška na kdouloni, ostatní jsou v porovnání s ní poloviční a menší. Má někdo nápad čím by to mohlo být? Přitom máme na zahradě statnou starou hrušku, do které už ani na vrchol nedostříknu motorovým rosičem. Při tom přesazování jedné z hrušek bágrem, neměla téměř žádné kořeny. Za těch deset let, i kdyby byla opožděná plodnost to už přece by měly být velké stromy, že by to bylo i na kvas... Hrušky sice plodí, ale nerostou. Na povidla a zavaření moc a na kvas zase málo. Z jednoho stromu začaly vyrůstat odkopky. Oddělil jsem je, tři ujaté zaštěpované vysadil a růst také mizerný.
Nejspíš se Vám popletly cedulky nebo to neměli správně napsané v prodejně. Druhou možností je, že na kdouli byla naštěpovaná bujně rostoucí odrůda a na semenáčích nějaká zakrslá (např. Karina).
Jinak je totiž rozdíl v intenzitě růst semenáče a kdouloně (jakékoli) výrazný, ovšem ve prospěch semenáče.
Vyhlídka

IP:  81.144

Krásny hruškový sad.

10 Feb 2024, 16:53

Od minulého roku mám vyseté vlastní semenáčky. Z předkovidového výsevu z památné plané hrušně rostoucí nad Dobroticemi u Holešova nic nevyklíčilo. Loni jsem se to snažil napravit aspon výsevem odrůd Clappova máslovka a Muškatelka turecká. Něco vylezlo, ale vzrůstnost dost rozdílná. Pokud se toho dočkám, třeba ještě něco zaočkuju, letos to bohužel nepůjde.
Třeba u odrůdy Thiriotova máslovka se od mládí projevuje praskání kůry, až později jsem zjistil, že se může jednat o virovou chorobu, příznak dubová kůra. Kaménčivost ale plody nemají. Otázkou je jestli nejsou nakažené všechny a proto i hůře rostou?
Napísať odpoveď