Delices d'Hardenpont

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Delices d'Hardenpont

28 Okt 2020, 18:22

Dr.Vysloužil napísal: "Každopádně je z toho jasné, že tuto odrůdu přeroubuju a dál zkoušet nemá smysl".

Z prvej úrody Hardenpontovej usudzujem, že u mňa dozrievať bude, ale je to naozaj veľmi neskorá zimná odroda. Z prvých 4 plodov som 2 obral a 2 ešte nechal na strome - s cieľom vytitrovať optimálny termín zberu so zameraním sa na 'shelf-life' a predovšetkým chuťovú kvalitu.
Miloš, u Teba to asi fakt nemá zmysel s Hardenpontkou skúšať, vyzerá to že jej nároky na teplo, slnko a kvalitu pôdy sú vysoké a patrí len do najteplejších polôh v ČR a SR. Na chuť tejto vizuálne vyslovene škaredej hrušky som veľmi zvedavý. Nesadil som ju ale preto, aby bodovala na výstavách. Prvoúroda Abate Fetel chuťovo doslova nadchla, kiež by to tak bolo aj u Hardenpontovej. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Delices d'Hardenpont

01 Nov 2020, 18:44

Tento rok prvá miniúroda Hardenpontovej - 4 plody. Keďže s toto odrodou nemám zatiaľ žiadne skúsenosti, 2 plody som už obral, ďalšie 2 som ponechal na strome (foto). Ponechané plody nejavia zatiaľ žiadne známky žltnutia (na rozdiel od listov). Potešiteľné je, že pevne držia na strome, aj keď už zažili zopár víchric. Takýmto postupom 'sekvenčného' zberu by som sa chcel dopracovať k poznatkom o najoptimálnejšom termíne oberania plodov. Tak či tak ale zrejme z jednej sezóny veľmi nezmúdriem, bude to chcieť viac rokov skúseností, kým sa s 'Hardenpontkou' navzájom oťukáme. Tak ako je to v podstate pri každej pre záhradkára novej odrode (H. je nová iba pre mňa, inak je to už poriadne stará hrušková 'korytnačka' - ale takou je aj Boscova, Abate Fetel, Williamsova, Konferencia či Lucasova - a aké sú to chuťovky...). IH
IMG_20201101_182225.png
IMG_20201101_182143.png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Delices d'Hardenpont

06 Nov 2020, 15:39

HARDENPONTOVA - veľmi neskorá zimná hruška. Už som to zmieňoval - keďže je to prvoúroda a iba 4 plody, oberám ich postupne (vzhľadom na absenciu skúseností s touto odrodou). Dva plody som obral pred 10 dňami, tretí dnes (foto) a 4. odtrhnem zrejme až o 2-3 týždne. Dnes obratý plod je ešte celkom zelený a tvrdý, uvidím ako sa bude správať na skládke.
Čo sa týka výzoru plodov Hardenpontovej - vedel som už dopredu, že to nebudú žiadne hruškové 'manekýnky', ale skutočnosť tieto očakávania ešte prekonáva. Hardenpontova je vyslovene nepekná hruška - asymetrická a 'bruchatá' - viď fotky. Zostáva dúfať, že po zahryznutí do dozretej hrušky sa táto zázračne premení - ako Popoluška na princeznú, alebo ako škaredé káčatko na krásnu labuť. IH
IMG_20201106_151944.png
IMG_20201106_152019.png
IMG_20201106_151924.png
peter_z_tt

IP:  176.68

Delices d'Hardenpont

06 Nov 2020, 18:24

Hardenpontova prišla dnes poštou. Prevrúblujem ňou dekanku robertovu ktorá spolu s generálom leckerckom dozrela v polke augusta. Tretia zámena. Asi mi nie je súdená,štvrtý krát to skúšať nebudem.
Teším sa na Vaše referencie o chuti tejto odrody. Dúfam, že bude tak kvalitná ako je jej popis v staršej literatúre. V dobe klimatickej zmeny by to mohla byť perspektívna odroda do najteplejších oblastí.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Delices d'Hardenpont

07 Nov 2020, 17:58

peter_z_tt napísal:
06 Nov 2020, 18:24
Teším sa na Vaše referencie o chuti tejto odrody. Dúfam, že bude tak kvalitná ako je jej popis v staršej literatúre. V dobe klimatickej zmeny by to mohla byť perspektívna odroda do najteplejších oblastí.
Pridávam (na foto) farbistý popis Hardenpontovej od Říhu. Aký to kontrast v porovnaní so suchým jazykom moderných pomológií... IH
IMG_20201107_174935.png
IMG_20201107_174958.png
IMG_20201107_175032.png
IMG_20201107_175055.png
IMG_20201107_175118.png
IMG_20201107_175153.png
IMG_20201107_175232.png
PeterV
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Nov 2020, 11:34

Delices d'Hardenpont

11 Nov 2020, 12:06

Prvý dozretý plod Hardenpontovej z tohoročnej úrody je výborný(poloha Trnavsko), presne ako uvádza Říha. Keď som pred mesiacom otestoval jeden červivý zelený plod už vtedy bola chuť plodu fajnová. Ale tento rok je zatiaľ zo "zimných" hrušiek najlepší General Leclerc, len škoda, že dozrel koncom septembra.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Delices d'Hardenpont

11 Nov 2020, 12:23

PeterV napísal:
11 Nov 2020, 12:06
Prvý dozretý plod Hardenpontovej z tohoročnej úrody je výborný(poloha Trnavsko), presne ako uvádza Říha. Keď som pred mesiacom otestoval jeden červivý zelený plod už vtedy bola chuť plodu fajnová. Ale tento rok je zatiaľ zo "zimných" hrušiek najlepší General Leclerc, len škoda, že dozrel koncom septembra.
To fakt už máte dozretú Hardenpontovu ??? Nechce sa mi to ani veriť - moje plody ešte úplne zelené a tuhé ako kameň.
General LeClerc je u mňa tiež skôr jesenná odroda. A taktiež súhlas - tento rok chuťová jednotka spomedzi hrušiek (dokonca prekonal aj Boscovu a Abate Fetel, a to je už čo povedať...).
Ďalšiu chuťovku Nojabrskaju mám už obratú, ale ešte musí dozrieť. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Delices d'Hardenpont

11 Nov 2020, 14:13

Já mám drobné kulovité plody Hardenpontové (roub darovaný dr. Hlavatým) ještě na stromě v kamenné konzistenci. Pochybuji, že dosáhnou jedlého stavu, u mě nejspíš nepěstovatelná. Zato příbuzná odrůda Harbo (Hardenpontova x Boscova) letos přinesla velké plody - při sklizni tvrdé, ale chuťově přijatelné.
PeterV
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 11 Nov 2020, 11:34

Delices d'Hardenpont

11 Nov 2020, 17:28

Ivan Hlavatý napísal:
11 Nov 2020, 12:23
PeterV napísal:
11 Nov 2020, 12:06
Prvý dozretý plod Hardenpontovej z tohoročnej úrody je výborný(poloha Trnavsko), presne ako uvádza Říha. Keď som pred mesiacom otestoval jeden červivý zelený plod už vtedy bola chuť plodu fajnová. Ale tento rok je zatiaľ zo "zimných" hrušiek najlepší General Leclerc, len škoda, že dozrel koncom septembra.
To fakt už máte dozretú Hardenpontovu ??? Nechce sa mi to ani veriť - moje plody ešte úplne zelené a tuhé ako kameň.
General LeClerc je u mňa tiež skôr jesenná odroda. A taktiež súhlas - tento rok chuťová jednotka spomedzi hrušiek (dokonca prekonal aj Boscovu a Abate Fetel, a to je už čo povedať...).
Ďalšiu chuťovku Nojabrskaju mám už obratú, ale ešte musí dozrieť. IH
Áno ten prvý dozretý plod bol trochu červivý, zožltnutý, takéto plody "dozrejú" skoršie ako ostatné - tie som obral minulý týždeň.
No asi tak obral, v noci trochu fúkalo a ráno bola polovička plodov pod stromom, tak som obral aj ostatné. Včera som sa na ne bol pozrieť v pivnici a jeden plod bol odspodu trochu nahnitý, žltej farby a tá nezhnitá časť bola perfektná. A v bednične daľšie dva plody Hardenpontovej začali žltnúť. Ostatné sú zatiaľ zelené a tvrdé. Asi tak.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Delices d'Hardenpont

26 Dec 2020, 17:29

Prvá ochutnávka panenskej úrody hrušky Hardenpontovej.
Z tých niekoľkých plodov prvej úrody som jeden pred pár dňami už degustoval. Plody Hardenpontovej vizuálne - jemne povedané - neoslňujú. Skôr je to taká menšia hrôza - neforemná bachratá hruška pri oberaní nevábnej zelenej farby bez lesku. Jeden z plodov zožltol a zmäkol, ten som teda skonzumoval (ostatné sú ešte zelené a tuhé). Ak je výzor Hardenpontovej podpriemerný, tak čo sa týka chuti, to je už úplne iná - a diametrálne odlišná - pesnička. Dužina je biela, veľmi jemná, doslova 'maslovitá', ale pritom nie kašovitá. Šťavnatosť mimoriadna, prekvapujúca. Chuť extrémne vynikajúca - očakával som v kútiku duše vysokú kvalitu, ale skutočnosť prekonala aj najoptimistickejšie očakávania. Doslova ohňostroj tradičnej 'starohruškovej' chuti, tak odlišnej od prázdnej fádnosti napr. Dicolorky. Sladkosť aj korenistosť v jednom, a popri tom ťažko definovateľná skvelá aróma, ktorú je len ťažko presne popísať. Asi najbližšie má k aróme vareného vína, s klinčekmi a škoricou v pozadí. Ale len jemne a decentne, a nie úplne presne (inak to ale popísať neviem). Každopádne sa Hardenpontova zaradila k chuťovým špičkám a bezpochyby hrá tú istú ligu ako Boscova, Abate Fetel, General LeClerc, Nojabrskaja, Harow Delight či Williamsova (samozrejme, treba chápať v kontexte podmienok mojej záhrady). Určovať poradie v tabuľke tejto ligy radšej nebudem, napokon všetky uvedené odrody sú navzájom chuťovo odlišné a špecifické. Isté ale je, že Hardenpontova by sa v tejto pomyselnej tabuľke neplantala niekde na konci, skôr naopak. A ešte jeden dôležitý poznatok po prvej úrode - Hardenpontku treba oberať čo najneskôr, u mňa je to až v druhej polovici či koncom novembra, takmer až pri začatí opadu listov. Z toho je zároveň zrejmé, že táto odroda bude v požadovanej kvalite pestovateľná len v najlepších hruškárskych oblastiach. IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 26 Dec 2020, 17:54, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď