Hrušky 2022

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

22 Aug 2022, 14:15

Neregistrovaný napísal:
22 Aug 2022, 13:34
Dobrý den,
kdy sklízíte letní hrušky? Na zahradě (Rokycansko, asi 420 mnm) zbyly dva stromy hrušek, na kterých asi od výsadby nic nebylo a hodně trpěly rzí hrušňovou, ale letos po postřiku fungicidem před rozkvětem a po odkvětu byla velká násada plodů. Myslím že odrůdy jsou clappova a williamsova červená. Různě jsem hledal, kdy sklízet letní hrušky a uvádí se, že je vhodné sklízet přibližně týden před dosažením zralosti. U clappovy jsem sklízel už na začátku srpna a teď dojídáme poslední kusy. Asi týden trvalo, než hrušky začaly měknout. Nepřišlo mi, že by plody byly podtržené. Teď přemýšlím, kdy sklidit williamsovu, taky už teď (třeba podle https://www.fytos.cz/wp-content/uploads ... roviny.pdf), aby se prodloužila skladovatelnost, nebo ještě počkat?
Díky za radu JA
Najvhodnejší čas na oberanie letných hrušiek si musí každý určiť sám. Nedá sa spoliehať na nejaké tabuľky, ani rigídne preberať odporúčania iných záhradkárov, hoci aj z regionálne podobných lokalít. Prísne vzaté, neexistujú dve úplne rovnaké záhrady, takisto ako neexistujú dva úplne rovnaké stromy. Niekedy môže byť zberové optimum rôzne dokonca aj pri dvoch stromoch z jednej záhrady, ktoré sú tej istej odrody, toho istého tvaru a na rovnakom podpníku.
Ale aby som vám poradil aspoň dačo: nespravíte chybu, ak Clappovu alebo Williamsovu oberiete o pár dní skôr - keď je dužina ešte tvrdá a plody nie sú úplne dokonale vyfarbené (viď plody Clappovej na fotke v dnešnom príspevku Jardu UH). Týmto postupom získate dlhšiu skladovateľnosť plodov, keďže tie konzumne dozrievajú až na skládke a väčšinou postupne. Takisto plody, ktoré chceme zavárať, treba obrať ešte pred ich zmäknutím. Skladovateľnosť ale pri letných odrodách v bežnej pivnici nie je dlhá. Pravda, hrušky nie je zasa vhodné obrať príliš skoro - to by sa negatívne odrazilo na kvalite ich chuti. Druhou možnosťou je ponechať plody na strome až do ich úplnej konzumnej zrelosti, teda keď sú už celkom zrelostne vyfarbené, rozvoniavajú a ich dužina zmäkne. Získate tým ich o niečo vyššie chuťové kvality. Je to ale na úkor skladovateľnosti - takéto plody treba rýchlo skonzumovať. Nevýhodou tohto postupu môže byť znehodnotenie časti úrody - najmä hmyzom a vtákmi, následnou hnilobou alebo padaním zrelých plodov na zem. Tento postup je vhodný vtedy, ak je úroda menšia a hrušky plánujeme okamžite skonzumovať. Treťou možnosťou je kombinovať oba postupy - teda časť úrody obrať trochu skôr a nechať postupne dozrievať v pivnici, časť úrody ponechať na strome až do úplného dozretia a konzumovať priamo zo stromu.
Optimálne termíny si ale väčšinou musí "vytitrovať" každý sám. Rokmi skúseností to príde automaticky a potom na nejaké tabuľky ani nepomyslíte. IH
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Hrušky 2022

22 Aug 2022, 15:20

Letní hrušky neuskladňuji, max nechám tak týden dojít ve sklepě. Odrůd mám více, které postupně dozrávají. Clappovu zelenou jsem otrhal na zavaření, myslím,že to byl ideální čas. Clappova červená je ještě dost tvrdá, část se taky ještě zavaří. Williemska má taky čas. Nejraději mám, když utrhnu téměř zralou, ještě zelenou, nechám mírně změknout a zežloutnout (jadýrka začínají hnědnout), ne však hnědnout od jadřince. Ztráty způsobené hmyzáky jsou, už teď si pochutnávají na Boscově a Dicoloru. Včera, když jsem obíral, tak mně sršni málem sežrali. Napadené plody vykrojím a protáhnu odšťavňovačem, přidám i nějaké spadlé jablko. Včera 5l moštu do mrazáku. Co se nestihne zpracovat jde do bečky.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

26 Aug 2022, 11:05

Odroda hrušky HARDYHO patrí medzi staré odrody, ktoré o čo menej vynikajú výzorom, o to viac presviedčajú svojou chuťou. A to je pri ovocí to podstatné.
S Hardyho sa moje záhradkárske cesty nadlho rozišli, ale na jej skvelú chuť som nikdy nezabudol. A tak nastal čas na opätovné stretnutie. Mladý stromček Hardyho má teraz prvú úrodu (foto). Hruštičky ma prekvapujú svojou aktuálnou veľkosťou. Výzorom potvrdzujú svoj status 'šedej myšky', ale na tému "krása hrušiek versus ich chuť" vieme svoje...
Na poslednej fotke je ešte 'škaredší' General LeClerc (a tiež rovnako chuťovo skvelý). IH

20220825_191744.jpg
20220825_191715.jpg
20220825_191714.jpg
20220825_191707.jpg
20220825_191657.jpg
20220825_191800.jpg
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

Hrušky 2022

03 Sep 2022, 01:31

Ivan Hlavatý napísal:
22 Aug 2022, 14:15
Neregistrovaný napísal:
22 Aug 2022, 13:34
Dobrý den,
kdy sklízíte letní hrušky? Na zahradě (Rokycansko, asi 420 mnm) zbyly dva stromy hrušek, na kterých asi od výsadby nic nebylo a hodně trpěly rzí hrušňovou, ale letos po postřiku fungicidem před rozkvětem a po odkvětu byla velká násada plodů. Myslím že odrůdy jsou clappova a williamsova červená. Různě jsem hledal, kdy sklízet letní hrušky a uvádí se, že je vhodné sklízet přibližně týden před dosažením zralosti. U clappovy jsem sklízel už na začátku srpna a teď dojídáme poslední kusy. Asi týden trvalo, než hrušky začaly měknout. Nepřišlo mi, že by plody byly podtržené. Teď přemýšlím, kdy sklidit williamsovu, taky už teď (třeba podle https://www.fytos.cz/wp-content/uploads ... roviny.pdf), aby se prodloužila skladovatelnost, nebo ještě počkat?
Díky za radu JA
Najvhodnejší čas na oberanie letných hrušiek si musí každý určiť sám. Nedá sa spoliehať na nejaké tabuľky, ani rigídne preberať odporúčania iných záhradkárov, hoci aj z regionálne podobných lokalít. Prísne vzaté, neexistujú dve úplne rovnaké záhrady, takisto ako neexistujú dva úplne rovnaké stromy. Niekedy môže byť zberové optimum rôzne dokonca aj pri dvoch stromoch z jednej záhrady, ktoré sú tej istej odrody, toho istého tvaru a na rovnakom podpníku.
Ale aby som vám poradil aspoň dačo: nespravíte chybu, ak Clappovu alebo Williamsovu oberiete o pár dní skôr - keď je dužina ešte tvrdá a plody nie sú úplne dokonale vyfarbené (viď plody Clappovej na fotke v dnešnom príspevku Jardu UH). Týmto postupom získate dlhšiu skladovateľnosť plodov, keďže tie konzumne dozrievajú až na skládke a väčšinou postupne. Takisto plody, ktoré chceme zavárať, treba obrať ešte pred ich zmäknutím. Skladovateľnosť ale pri letných odrodách v bežnej pivnici nie je dlhá. Pravda, hrušky nie je zasa vhodné obrať príliš skoro - to by sa negatívne odrazilo na kvalite ich chuti. Druhou možnosťou je ponechať plody na strome až do ich úplnej konzumnej zrelosti, teda keď sú už celkom zrelostne vyfarbené, rozvoniavajú a ich dužina zmäkne. Získate tým ich o niečo vyššie chuťové kvality. Je to ale na úkor skladovateľnosti - takéto plody treba rýchlo skonzumovať. Nevýhodou tohto postupu môže byť znehodnotenie časti úrody - najmä hmyzom a vtákmi, následnou hnilobou alebo padaním zrelých plodov na zem. Tento postup je vhodný vtedy, ak je úroda menšia a hrušky plánujeme okamžite skonzumovať. Treťou možnosťou je kombinovať oba postupy - teda časť úrody obrať trochu skôr a nechať postupne dozrievať v pivnici, časť úrody ponechať na strome až do úplného dozretia a konzumovať priamo zo stromu.
Optimálne termíny si ale väčšinou musí "vytitrovať" každý sám. Rokmi skúseností to príde automaticky a potom na nejaké tabuľky ani nepomyslíte. IH
plne súhlasím, v tomto extrémne teplom a suchom roku som obral Clappove hrušky zatiaľ najneskôr za posledné roky - 19.8. a zmäkli až dnes, teda po 2 týždňoch, vyfarbené boli pritom krásne už od cca polovice júla..
Williamsovky som obral 26.8., zatiaľ s odstupom pár dní zmäkli len 2 plody, aj to aspoň čiastočne s obaľovačom, zvyšné plody sú stále tvrdé, tiež sú pekne vyfarbené, väčšinou aj s ružovým líčkom
osobne sa pri zbere hrušiek riadim všeobecne známym pravidlom - musia byť vyfarbené typicky pre tú-ktorú odrodu a po uchopení plodu a veľmi opatrnom podvihnutí asi do 90° sa musia ľahko oddeliť od konárika... nenechávam ich dôjsť na strome do konzumnej zrelosti - v okolí záhrady je veľa ôs aj sršňov - najmä tento rok a párkrát sa mi to takto nevyplatilo :) tento rok mi dokonca osa chrúmala už koncom augusta aj na úplne tvrdej Dicolorke!
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Hrušky 2022

04 Sep 2022, 12:29

Takže wiliamsky máte obrané?Já mám první úrodu hrušek,tak to budu muset obrat.Ale dnes tu skoro celý den leje.Dozrani tedy probíhá doma?
Jirka61

IP:  5.26

Hrušky 2022

04 Sep 2022, 16:43

Williamsovu jsem začal trhat před 14 dny na zavaření probírkou. Poslední zbytek dnes. Některé už na stromě žloutnou a okusují je hmyzí potvory.
Konference ještě drží.
Lokalita sever Prahy. J.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrušky 2022

04 Sep 2022, 17:06

Clappovy jsou obrané a snězené, ale Williamsky u nás na studeném Svitavsku jsou ještě tvrdé a zelené (červené). Na sklizeň ještě čekají. Hodně podobná je odrůda Salisburyho.
Williamsova
Williamsova
Williamsova červená
Williamsova červená
Salisburyho
Salisburyho
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

04 Sep 2022, 17:39

vysloužil napísal:
04 Sep 2022, 17:06
...Hodně podobná je odrůda Salisburyho.
Pred rokom som naštepil Salisburyho (s ďalšími odrodami) do koruny Bieloruskej neskorej. V tejto sezóne som mal prvé 2 plody. Jeden je ešte na strome (foto), druhý bol už zrelý a práve dnes som ho degustoval.
Uff, uff, uff... úžasná chuť, takmer hruškový ideál (top parametre, co sa týka šťavnatosti, plnej 'hruškovej' chuti, arómy, konzistencie aj štruktúry dužiny). Túto hrušku som jedol prvýkrát v živote. A hneď zatriasla mojím osobným 'rebríčkom' chuťovo najkvalitnejších odrôd. Ráznym skokom sa dostala minimálne do "Top 5". 👍👍👍 IH

20220904_172813.jpg
20220904_172816.jpg
20220904_172828.jpg
20220904_172838.jpg
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

Hrušky 2022

05 Sep 2022, 01:35

Ivan Hlavatý napísal:
26 Aug 2022, 11:05
Odroda hrušky HARDYHO patrí medzi staré odrody, ktoré o čo menej vynikajú výzorom, o to viac presviedčajú svojou chuťou. A to je pri ovocí to podstatné.
S Hardyho sa moje záhradkárske cesty nadlho rozišli, ale na jej skvelú chuť som nikdy nezabudol. A tak nastal čas na opätovné stretnutie. Mladý stromček Hardyho má teraz prvú úrodu (foto). Hruštičky ma prekvapujú svojou aktuálnou veľkosťou. Výzorom potvrdzujú svoj status 'šedej myšky', ale na tému "krása hrušiek versus ich chuť" vieme svoje...
Na poslednej fotke je ešte 'škaredší' General LeClerc (a tiež rovnako chuťovo skvelý). IH


20220825_191744.jpg
20220825_191715.jpg
20220825_191714.jpg
20220825_191707.jpg
20220825_191657.jpg
20220825_191800.jpg
včera som obral zopár kg Hardyho hrušiek, na našu oblasť je to veľmi skoro, po iné roky som ich oberal až tak po 15. septembri... niektoré sú tento rok naozaj obrovské, jedna z tých "menších" mi ťukla na frňák a mal som dosť... :D plody sú už pekné vyfarbené, badať na niektorých už "teplý" žltkastý tón, zatiaľ sú ale ešte pevné, chcel by som ich použiť na kompót, posledne u nás veľmi chutil...
Misiak
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 02 Apr 2022, 10:43
Bydlisko: 123 m.n.m, okolie Bratislavy

Hrušky 2022

05 Sep 2022, 08:53

U nás Hardyho padajú zo stromu (1-3 ks denne) od cca 22.8., ešte zelené a väčšinou s červíkom :( prvá pekná hruška sa dala odtrhnúť 2.9. (na fotke).
Neviete mi poradiť, čo spôsobuje takýto predčasný opad plodov? Aj z niektorých jabloní (zimných) už časť plodov popadala, sem tam červivé, ale nie všetky.
Prílohy
Hardyho maslovka 2022.jpg
Napísať odpoveď