Hrušky 2022

michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

Hrušky 2022

14 Sep 2022, 01:41

včera na uskladnenie obraté aj hrušky Lucasove, opäť na daný dátum mimoriadne skoro... ale počasie tohto roku všetko posunulo tak o 2-3 týždne... hrušky sú síce menšie, ale vyzerajú zdravo... dúfam, že tak v októbri-novembri už budú konzumné a budú také chutné ako aj ostatné ovocie tento rok :)
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Hrušky 2022

14 Sep 2022, 12:42

Já včera přímo ze stromu poslední Clappovy červené a nyní ji vystřídá Williamsova.
20220913_183731.jpg
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hrušky 2022

16 Sep 2022, 08:01

I u hrušní letos pozoruji uspíšení zralosti podzimních odrůd. Odrůda Celina / Q Tee/ a Milada již jsou hodně zralé a padají. Celina mne zklamala. Má menší plody průměrné chuti a rychle přezrávají. Milada má plody velmi velké, ale také rychle zraje. Obě jsou spíše pozdě letní odrůdy. Laura je ve sklizňové zralosti. Plody velké, chutné, na skladě vydrží měsíc. Blanka má ještě trochu času. Plody abnormálně velké. Na to, že je to vyloženě velkoplodá odrůda, jsou plody chutné. Generál Le Clerk je velice chutná odrůda, rzivá a je ve sklizňové zralosti. Obě posledně jmenované vydrží u mne po sklizni tak měsíc. Asijská hruška Reddy Robin letos již pěkně červená. Do sklizně má však ještě daleko. Vloni jsem ji po sklizni 10. října uložil do chladničky a vydržela do března.
Prílohy
21. Laura..JPG
22. Blanka..JPG
23. Blanka..JPG
24. Generál Le Clerk..JPG
25. Reddy Robin..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

16 Sep 2022, 11:53

Jednou z charakteristík názorov na záhradkárskom fóre je ich rôznorodosť. Je to prirodzené a dokonca prospešné. A aj zákonité, keďže každý máme tú svoju záhradu s jej špecifickými podmienkami. A taktiež každý máme svoje chuťové preferencie, prípadne aj rôzne nastavené požiadavky na 'chuťovo výbornú' hrušku. Ako príklad možno uviesť dva odlišné názory na kvalitu hrušky Q-Tee (Celina). Mirek Přasličák ju hodnotí ako sklamanie (foto 1), prispevateľ na 'totáčfóre' (foto 2 - a ponechajme bokom obohraté frázy o "mainstreame" 😀) zasa ako vynikajúcu. Opakujem - nič neobvyklé, zároveň to môže byť aj isté poučenie pre účastníkov jedného aj druhého fóra - teda brať jednotlivé informácie vždy vo vzťahu ku konkrétnemu pestovateľovi a jeho záhrade. Nie ako absolútne, všeobecne platné a definitívne závery pre tú-ktorú odrodu. Čo je pre niekoho a niekde vynikajúce, môže byť pre iného a inde sklamaním. IH

Screenshot_20220916-113742_Chrome.jpg
Screenshot_20220916-113700_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hrušky 2022

17 Sep 2022, 07:22

Ivan může mít pravdu. Ale velké rozdíly v hodnocení většinou bývají u náročnějších odrůd v rozdílných stanovištích. Ale zrovna odrůda Celina patří k těm málo náročným na prostředí. Po prostudování jejihokomerčního hodnocení jsem si od ní sliboval více. S obratem vynikající já dost šetřím. Ale je pravda, že jsem velmi náročný konzument ovoce. Individuální hodnocení chuti opravdu nikdy nemůže mít zcela vypovídající hodnocení. Pokud se s autorem příspěvku na Zahradě.cz tolik lišíme, mohli by se zapojit další pěstitelé Celiny. Jinak já posuzuji u odrůdy vždy i jiné vlastnosti, včetně pěstitelských. Ale chuť je u mne rozhodující. Proč pěstovat na své zahradě, co nechutná. / U Celiny jsem napsal u chuti průměrná./ Tím v žádném případě nechci shazovat odrůdu Celina. Je to pozdně letní hruška. Nelze se divit její minimální skladovatelnosti. Malá velikost plodů většině pěstitelům nevadí. Asi by byla zajímavá i do kvasu. U mne je i málo vybarvená, líčko jen slabé, skořicové. Na druhé straně je odrůda nenáročná na prostředí, velmi plodná. Je to poměrně nová odrůda. Klučit ji zatím nebudu. Dám ji chvíli čas.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

17 Sep 2022, 09:03

přasličák napísal:
17 Sep 2022, 07:22
...odrůdu Celina. Je to pozdně letní hruška. Nelze se divit její minimální skladovatelnosti...
Ako zaujímavosť: na foto 1-3 sú plody odrody Q-Tee (Celina), vyfotené 13.októbra (2017) na výstave v Trenčíne.
Podľa slabšieho vyfarbenia boli plody zrejme dosť 'podtrhnuté' a s veľkou pravdepodobnosťou skladované v ULO-sklade.
Celinu som jedol, ale nebudem ju tu verejne hodnotiť, keďže išlo o podtrhnuté a istý čas skladované plody. Nebola by to signifikantná informácia.

P.S.: na foto 4 je reakcia pestovateľa z totáčfóra. Pán si pravdepodobne myslí, že diskutovať o odrode a mať prípadne iný názor než je ten jeho (aká to hrôza!) sa nepovoľuje. Myslieť si to samozrejme môže, ale inak má smolu - o jeho 'povolenky' nemám záujem, tu je diskutovať povolené. Mimochodom: ak pán z totáčfóra označí Mirka Přasličáka (ktorý pestuje niekoľkonásobne viac odrôd - vrátane úplne najnovších) za "mainstream", tak mi to príde dosť komické... IH

Screenshot_20220917-085137_Chrome.jpg
Screenshot_20220917-085107_Chrome.jpg
Screenshot_20220917-085125_Chrome.jpg
Screenshot_20220917-111032_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hrušky 2022

17 Sep 2022, 19:30

Nevím co tak hrozného rozlítilo pana Mičurina II na starém fóru. Stačilo by přece slušně napsat, že se mýlím a on má jiné zkušenosti. Na Zahradu.cz nechodím. Příspěvek Mičurina II mi potvrzuje, že jsem se rozhodl správně. Tentokrát jsem tam nakoukl. Pokud má plody Celiny syn. Q TEE 330 gramové, to mu mohu pogratulovat. Pokud hodnotí chuť Celiny jako vynikající, to může. Ale proč uvádí nepravdu, že já - kritik, tuto odrůdu nepěstuji a chci ji hodnotit ? Lež pod přezdívkou je vždy lež. Fórum zahrada .sk jako přívětivé dává do úvozovek. Proč asi, že si tu nikdo nevybíjíme mindráky. A otírat se o MUDr. Hlavatého ? Od toho by se mohl učit, jako my všichni. O přihlášení na zdejší forum mne požádal MUDr. Vysloužil. To, že je přívětivé je fakt. Jsem tu rád. Načerpal jsem zde neskutečné množství informací a na oplátku se snažím také dát něco ze svých zkušeností do placu. Ale přitom nemusím lhát. Udělal jsem několik snímků Celiny, kterou prý nepěstuji. Zvážil a změřil jsem největší plod. Násadu mám dost velkou, pokud bych razantněji probral, plody by byly větší. Znovu jsem poctivě degustoval plody v obtimální konzumní zralosti. Snad bych i mohl dát chuť velmi dobrou. Dužnina měká, velmi šťavnatá, aromatická. Takže přátelé. Abych nikoho neodradil od pěstování této odrůdy, opravuji své hodnocení Celiny z průměrná na lepší než průměrná. A omlouvám se za můj ne zcela obvyklý příspěvek.
Prílohy
1. Celina..JPG
2. Celina..JPG
3. Celina..JPG
4. Celina..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

17 Sep 2022, 20:07

přasličák napísal:
17 Sep 2022, 19:30
Nevím co tak hrozného rozlítilo pana Mičurina II na starém fóru. Stačilo by přece slušně napsat, že se mýlím a on má jiné zkušenosti. Na Zahradu.cz nechodím. Příspěvek Mičurina II mi potvrzuje, že jsem se rozhodl správně. Tentokrát jsem tam nakoukl. Pokud má plody Celiny syn. Q TEE 330 gramové, to mu mohu pogratulovat. Pokud hodnotí chuť Celiny jako vynikající, to může. Ale proč uvádí nepravdu, že já - kritik, tuto odrůdu nepěstuji a chci ji hodnotit ? Lež pod přezdívkou je vždy lež. Fórum zahrada .sk jako přívětivé dává do úvozovek. Proč asi, že si tu nikdo nevybíjíme mindráky. A otírat se o MUDr. Hlavatého ? Od toho by se mohl učit, jako my všichni. O přihlášení na zdejší forum mne požádal MUDr. Vysloužil. To, že je přívětivé je fakt. Jsem tu rád. Načerpal jsem zde neskutečné množství informací a na oplátku se snažím také dát něco ze svých zkušeností do placu. Ale přitom nemusím lhát. Udělal jsem několik snímků Celiny, kterou prý nepěstuji. Zvážil a změřil jsem největší plod. Násadu mám dost velkou, pokud bych razantněji probral, plody by byly větší. Znovu jsem poctivě degustoval plody v obtimální konzumní zralosti. Snad bych i mohl dát chuť velmi dobrou. Dužnina měká, velmi šťavnatá, aromatická. Takže přátelé. Abych nikoho neodradil od pěstování této odrůdy, opravuji své hodnocení Celiny z průměrná na lepší než průměrná. A omlouvám se za můj ne zcela obvyklý příspěvek.
Ivan Hlavatý napísal:
16 Sep 2022, 11:53
Jednou z charakteristík názorov na záhradkárskom fóre je ich rôznorodosť. Je to prirodzené a dokonca prospešné. A aj zákonité, keďže každý máme tú svoju záhradu s jej špecifickými podmienkami. A taktiež každý máme svoje chuťové preferencie, prípadne aj rôzne nastavené požiadavky na 'chuťovo výbornú' hrušku. Ako príklad možno uviesť dva odlišné názory na kvalitu hrušky Q-Tee (Celina). Mirek Přasličák ju hodnotí ako sklamanie (foto 1), prispevateľ na 'totáčfóre' (foto 2 - a ponechajme bokom obohraté frázy o "mainstreame" 😀) zasa ako vynikajúcu. Opakujem - nič neobvyklé, zároveň to môže byť aj isté poučenie pre účastníkov jedného aj druhého fóra - teda brať jednotlivé informácie vždy vo vzťahu ku konkrétnemu pestovateľovi a jeho záhrade. Nie ako absolútne, všeobecne platné a definitívne závery pre tú-ktorú odrodu. Čo je pre niekoho a niekde vynikajúce, môže byť pre iného a inde sklamaním. IH
Mirku, klídek. Nič sa nedeje. Len pre upresnenie - tie výrazy "kritik" a "nepěstuje" nepatrili Tebe, ale mne.
Ešte raz som si prečítal svoj príspevok zo včerajška (a cielene som ho skopíroval aj sem - viď vyššie). Ak v tom niekto vidí nejaký osobný útok - na to treba už slušnú dávku paranoje, netolerancie a pohŕdania iným názorom, než tým "jedine správnym".
A snažiť sa uraziť Mirka P. výrazom "mainstream" je úbohé - Mirek je synonymom avantgardy v ovocinárčení, pánovi z totáčfóra sa o takom množstve absolútnych noviniek (mnohých ešte 'neotestovaných') môže akurát tak snívať. Mirku - pokračuj v tom a pokračuj prosím aj tu na fóre. Hádam môžem použiť množné číslo - vážime si to.
To je všetko, čo som ešte chcel dodať, k tejto téme sa už nebudem vyjadrovať. IH
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hrušky 2022

18 Sep 2022, 06:34

Nemusíš mít Ivane obavy. Mne jen tak něco nerozhodí. Pro pořádek. Jestli mne ten pán myslel jako prostředníka / což mi z příspěvku nebylo zřejmé /musím se mu omluvit za nařčení ze lži v pasáži, že kritik odrůdu Q Tee nepěstuje. Pokud by to bylo uvedeno jasně, vůbec bych na takový příspěvek nereagoval. Škoda času. Jako prostředník bych si o autorovi myslel své.
Neregistrovaný

IP:  247.44

Hrušky 2022

18 Sep 2022, 07:17

Myšlenkové pochody některých lidí jsou pro mě i v mých letech nepochopitelné. Pan Mičurin napsal celkem nevinný příspěvek, že hrušeň Q tee je pro něj vynikající. A co se z toho vyvine.
Napísať odpoveď