Hrušky 2022

ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Hrušky 2022

23 Sep 2022, 15:02

Jak pozeram na tie fotky tak pozeram, vyslo mi z toho ze Abate fetel nakoniec nemam😭 😭
Podoba sa to na boscovu flasu alebo je to niecio ine? U tejto hrusky nastastie viem ktory eshop mi ju poslal😀
Prílohy
IMG_20220923_145430.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Hrušky 2022

23 Sep 2022, 15:29

Hm, hrušek letos zraje nepočítaně, ale to je divný, před sto lety nejčastější hruška Fíkovka (Charneuská, no nebyl vynalezen řepný cukr) nezraje nikomu.
Mně trošku zraje. Trošku proto, že jí hodně orvaly vychřice. Sladká, příjemná, dobrá (mňam). Kdybych byl v teplejší poloze, ne 450 m/m, možná by už byly lepší i banány. Tak taky vzpomínka na Šarnésku pro vyšší polohy. JG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

23 Sep 2022, 17:13

ariadna30 napísal:
23 Sep 2022, 15:02
Jak pozeram na tie fotky tak pozeram, vyslo mi z toho ze Abate fetel nakoniec nemam😭 😭
Podoba sa to na boscovu flasu alebo je to niecio ine? U tejto hrusky nastastie viem ktory eshop mi ju poslal😀
Ari, stáva sa z Vás expert - je to naozaj Boscova. 👍😀
K tej zámene - ak už mala byť, tak nech takáto (Boscova je jednou z mála odrôd, ktorá dokáže Abatku plnohodnotne zastúpiť.). IH
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrušky 2022

23 Sep 2022, 19:35

Návštěvník napísal:
23 Sep 2022, 15:29
Hm, hrušek letos zraje nepočítaně, ale to je divný, před sto lety nejčastější hruška Fíkovka (Charneuská, no nebyl vynalezen řepný cukr) nezraje nikomu.
Mně trošku zraje. Trošku proto, že jí hodně orvaly vychřice. Sladká, příjemná, dobrá (mňam). Kdybych byl v teplejší poloze, ne 450 m/m, možná by už byly lepší i banány. Tak taky vzpomínka na Šarnésku pro vyšší polohy. JG
Řepný cukr byl vynalezen již před 200 lety (kvůli Napoleonově blokádě Evropy se nedala dovážet třtina).
Fíkovka se Charneuské říká patrně proto, že se ze všech hrušek nejlíp suší (není příliš šťavnatá - jako fíky).
U nás pár plodů spadlo a jíst se dají. Ke sklizni to ale ještě není.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hrušky 2022

23 Sep 2022, 20:16

vysloužil napísal:
23 Sep 2022, 19:35
Fíkovka se Charneuské říká patrně proto, že se ze všech hrušek nejlíp suší (není příliš šťavnatá - jako fíky).
Asi to tak bude (foto 1).
Avšak - pomenovanie "fíkovka" nepatrilo výlučne Charneuskej (foto 2). IH

Screenshot_20220923-195607_Chrome.jpg
Screenshot_20220923-195543_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hrušky 2022

26 Sep 2022, 07:15

Děkuji pěkně Jardo UH za informaci k sušičce.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrušky 2022

15 Okt 2022, 20:56

Foto je už několik dní staré. První plody Boscové lahvice postupně spadly a po 10 dnech odležení se takto dobarvily do bronzova a změkly. Čekal jsem delší výdrž. Pěkně velké flašky, cukernatost ale jen 11brix, takže i chuť byla dobrá průměrná. Je to první úroda na velmi silně rostoucím semenáči.
Vybral jsem několik jadérek, možná bude z Boscové lahvice i dobrá silně rostoucí podnož semenáč?

O trochu delší skladovatelnost mají Packams Triumph. Velice aromatické, vynikající chuti, lahůdka, cukernatost až 20 brix, překonaly chutí i wiliamsky. Minulé roky byly taky výborné. Jsou na zákrsku na kdouli, moc neroste, chtělo by to na semenáč.
Prílohy
Packhams Triumph a Boscova lahvica
Packhams Triumph a Boscova lahvica
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Hrušky 2022

16 Okt 2022, 13:17

M.H napísal:
15 Okt 2022, 20:56
Foto je už několik dní staré. První plody Boscové lahvice postupně spadly a po 10 dnech odležení se takto dobarvily do bronzova a změkly. Čekal jsem delší výdrž. Pěkně velké flašky, cukernatost ale jen 11brix, takže i chuť byla dobrá průměrná. Je to první úroda na velmi silně rostoucím semenáči.
Vybral jsem několik jadérek, možná bude z Boscové lahvice i dobrá silně rostoucí podnož semenáč?

O trochu delší skladovatelnost mají Packams Triumph. Velice aromatické, vynikající chuti, lahůdka, cukernatost až 20 brix, překonaly chutí i wiliamsky. Minulé roky byly taky výborné. Jsou na zákrsku na kdouli, moc neroste, chtělo by to na semenáč.
Pachams T. vyniká vysokou plodností, takže semenáš je jistě dobrá volba, Letos skutečně dozrály do výborné chuti, třebaže já bych je výš než Williams, Vienská, General L. neposadil.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Hrušky 2022

16 Okt 2022, 15:09

vysloužil napísal:
16 Okt 2022, 13:17
M.H napísal:
15 Okt 2022, 20:56
Foto je už několik dní staré. První plody Boscové lahvice postupně spadly a po 10 dnech odležení se takto dobarvily do bronzova a změkly. Čekal jsem delší výdrž. Pěkně velké flašky, cukernatost ale jen 11brix, takže i chuť byla dobrá průměrná. Je to první úroda na velmi silně rostoucím semenáči.
Vybral jsem několik jadérek, možná bude z Boscové lahvice i dobrá silně rostoucí podnož semenáč?

O trochu delší skladovatelnost mají Packams Triumph. Velice aromatické, vynikající chuti, lahůdka, cukernatost až 20 brix, překonaly chutí i wiliamsky. Minulé roky byly taky výborné. Jsou na zákrsku na kdouli, moc neroste, chtělo by to na semenáč.
Pachams T. vyniká vysokou plodností, takže semenáš je jistě dobrá volba, Letos skutečně dozrály do výborné chuti, třebaže já bych je výš než Williams, Vienská, General L. neposadil.
U mě jsou chuťově opravdu Packhams Triumph vynikající, ale jestli to nemůže být tou podnoží kdoule že lépe živí plody? Mám tušení, že u M9 jabloní je situace podobná - třeba rubín na M9 je větší, vybarvenější a sladší chutnější než na semenáči ( ale zase semenáč teprve 2 rokem plodí) - nedokážu objektivně posoudit.

U hrušky Packhams triumph od počátku je násada květů a plodnost nadměrná, musel jsem redukovat aby stromek nezakrněl, ale tím že je na kdouli, tak vlasně nevím jak bujně odrůda Packhams Triumph rostě přirozeně, proto jsem semena na vypěstování nových stromků - podnoží raději vybral z Boscovy lahvice - u ní vidím že roste extrémně silně ( Boscova je na semenáči). Na semenáč z Boscovy bych následně narouboval Packhams triumph - tak jak uvádíte, by tato kombinace mohla sednout.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Hrušky 2022

26 Okt 2022, 22:23

M.H napísal:
16 Okt 2022, 15:09
U hrušky Packhams triumph od počátku je násada květů a plodnost nadměrná, musel jsem redukovat aby stromek nezakrněl, ale tím že je na kdouli, tak vlasně nevím jak bujně odrůda Packhams Triumph rostě přirozeně, proto jsem semena na vypěstování nových stromků - podnoží raději vybral z Boscovy lahvice - u ní vidím že roste extrémně silně ( Boscova je na semenáči). Na semenáč z Boscovy bych následně narouboval Packhams triumph - tak jak uvádíte, by tato kombinace mohla sednout.
Nejsem odborník a nezkoušel jsem ještě pěstovat semenáče ani roubovat. Jen si myslím, že zkoušet semenáčky z Boscovy L. by byl možná trochu risk vzhledem k tomu, že se u ní uvádí malá mrazuodolnost ve dřevě a taky u mě moc bujně rozhodně neroste, mám ji též na semenáči.

Mám teď k dispozici velké množství čerstvých jadérek z Hardyho máslovky, která roste mnohem bujněji, je spolehlivě mrazuodolná a tuším, že i jako podnož vyzkoušená. Má výbornou afinita se všemi odrůdami a používá se taky jako mezištěpení protože roste rovně. Mohl bych je vám poslat třeba poštou, pokud byste měl zájem?

Pod stromy této odrůdy (u cesty) o které se nikdo nestará, roste spoustu jejích semenáčků, možná by se daly některé vykopnout..? Taky roste v okolí spoustu planých hrušní zřejmě rozšířených ptáky, ty by určitě byly taky vhodné. Můžu pak zkusit něco vyrýt popř. nějak poslat, pokud byste chtěl?

Jinak mám kupodivu daleko lepší zkušenosti s kupovanými hrušněmi roubovanými na podnože hr. Kawkazské, protože na ní se jejich růst tolik nezpomaluje na 2-3 roky po zasazení (resp. přesazení) jako na běžných semenáčích. Ale zase kde ji sehnat?
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Napísať odpoveď