Povýsadbový řez Hardyho máslovky

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Povýsadbový řez Hardyho máslovky

27 Mar 2022, 21:20

Poraďte prosím, které patro vybrat pro zapěstování korunky u nově vysazené Hardyho máslovky na semenáči. Spodní čtyři slabší výhony jsou téměř horizontální, horní čtyři silnější více přikloněné k terminálu. Vřeteno z toho pěstovat nechci, ale topol z toho taky nechci mít.
Taky se nabízí možnost ponechat spodní patro a trochu jej pozvednout.
Je lepší nechat jen tři kosterní větve, pokud je strom vysazenen v suché lokalitě a i hrušně na semenáči několik let po výsadbě živoří?
Prílohy
_20220327_210017.JPG
_20220327_210038.JPG
_20220327_210056.JPG
_20220327_210115.JPG
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Povýsadbový řez Hardyho máslovky

27 Mar 2022, 22:29

U takovéto hrušky bych asi zvolil horní korunu, ty kolměji nasazené vetve ustřihnu na vnitřní ( nebo boční) očka, použitelné odkloněné výhony narostou tedy z 2. nebo 3. očka od vrchu. Dobře odkloněné vetvě ( uhel 45°) klasicky ostřihlé na vnější očko.

Nebo spodní koruna se dá použít taky, tam bych střihnul na očka směřující vzhůru, vyrostou kolmější dlouhé pruty které se vlastní vahou časem za 2 roky vykloní, tam to chce aspoň 4-5 kosterních větví protože budou větvit dál od kmene a porostou topolovitěji. U hrušek v dalších letech používám i tuto metodu. Když se tyto stojáky samy vahou nevyklání, tak je jim třeba první roky pomoct.

Na jaře pak ustřihnu terminál na doporučovaný + - 45° úhel, druhé patro z terminálu pustím tak nejspíš za 3 roky a i to radikálně zakracuju aby nepřerostlo spodní korunu.
Pokud se mi napoprvé nepovede pravidelná koruna, nekterá kosterní větev neroste nebo odejde, tak nezakládám korunu znova, ale větev zapěstuju výše náhradní někde vybočenou z terminálu a je z toho nepravidelné koruna. Jabka jsou na zapěstování předvídatelnější od prvního řezu, u hrušek vidím až za 3 roky jak bude koruna definitivně vypadat a které větve ji budou nakonec tvořit. :)

Jinak pěkný stromek, to je z E-shopu? Mi přišla poslední hruška špičák se slabým rozlámaným obrostem, tak jsem to odstřihnul, a pak koukám že špičáku chyběla většina oček, očesané rukavicema nebo nevím. Teď zase přišly broskve kořeny rozlámané, takže DODO - dopěstuj doma. :)
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Povýsadbový řez Hardyho máslovky

28 Mar 2022, 06:19

Školka Litenčice, osobní odběr. Mají vlastní výpěstky.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Povýsadbový řez Hardyho máslovky

29 Mar 2022, 21:02

Děkuji za radu pane M.H. I vzhledem k terminálu, který by byl pro spodní větve moc vysoko, zvolím horní kosterní větve, u kterých si později pomohu rozpěrkami. DSR zpomaluje růst, což si v suché lokalitě nemohu u každého stromu dovolit. Zvláště pak u nově vysazených hrušní, které u mě po výsadbě několik let nechtějí pořádně růst.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Povýsadbový řez Hardyho máslovky

29 Mar 2022, 22:07

Mám jednu menší Dicolor a vyrašil z každé větve jen jeden bujný výhon kolmo vzhůru - topol, žádné odkloněné větve nebo jen krátké, nezbývá nic jiného než ty pruty vyhnout.

Horní koruna je dobrá volba. Někdy je třeba terminál opakovaně zakrátit i o 90% délky, prakticky ho na 2 roky zastavit, pokud spodní koruna je tenká a zakrňuje, a terminál si vesele větví další patro bujnými tlustými výhony, některé stromky si nenechají říct na doporučený 45° pyramidální tvar koruny po řezu, švestkám je třeba taky zkrotit terminály, hlavně první roky, pak už klidně ten pyramidální tvar koruny se může udržovat. Se suchem nemám zkušenosti, mám furt mokro.

Za rok se pochlubte, jestli rozvětvil a jak. :thumbup:
Napísať odpoveď