Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

21 Nov 2022, 09:16

Z takto narostlého stromku bych neměl starost, naopak radost. V předjaří je aspoň z čeho si při řezu vybrat. Při dalším výchovném řezu bych se soustředil na krocení růstu terminálu. Poslední navržený postup MUDr. Vysloužilem bych asi v předjaří upřednostnil s dplňkovými letními řezy, zejména u terminálu. Korunku bych řezem vyvážil. / Čtyři zastřižená kostrové větve do horizontální roviny /. Torminál bych tuto výšku nenechal přerůstat. V létě je možno u terminálu praktikovat zaštipování rychle narůstajícího , nezdřevnatělého výhonu. I několikrát. Jeho růst se vždy na 3 týdny zastaví. Růst nevhodných konkurenčních výhonů lze vyřešit vyštipováním / vylamováním / palcem na počátku jejich růstu.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

21 Nov 2022, 09:32

Ďakujem Vám páni za cenné rady. To letné zaštipovanie terminálu využijem. Zatiaľ som ho nevyužíval. Ako sa pozeráte na možnosť, že namiesto odrezania terminálu by som založil ďalšiu etáž povedzme o +1m vyššie a tam formoval ďalšie kostrové konáre? Výchovný rez by som mal u spodných konárov pomaly ukončovať, možnosť konkurovať terminálu dlhodobo tam nevidím reálne. A vyrezávať celý terminál mi pripadá ako dosť necitlivý zásah. Ďakujem za Vaše názory.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

21 Nov 2022, 10:06

IgorML napísal:
21 Nov 2022, 09:32
...Ako sa pozeráte na možnosť, že namiesto odrezania terminálu by som založil ďalšiu etáž povedzme o +1m vyššie a tam formoval ďalšie kostrové konáre?
To rozhodne nie je dobrý nápad. Aj pri hruškách platí princíp apikálnej dominancie - stalo by sa to, že stromček bude hnať miazgu do tej hornej časti koruny a túto preferovať v raste. Spodná časť koruny, ktorý už máte založenú (len ju bude ešte treba zimným rezom trochu upraviť), by postupne zaostávala v raste - atrofovala. Navyše - metrový rozostup medzi poschodiami je zbytočne veľký. Pri strome typu Charneuskej je vhodné strom zapestovať s dominujúcim stredníkom, ale poschodia zakladať postupne - dodržiavať princíp podriadenosti. Inak Vám horná časť koruny "utečie" a dôjde k jej nežiadúcej 'prestavbe'. Pri zakladaní vyšších etáží koruny je potrebné snažiť sa o tupší sklon konárov (tupší uhol odstupu od stredníka) - tu sa účinne dá využiť rez na prevod alebo dvojstupňový sektorový rez (DSR), prípadne aj vyväzovanie či 'rozperky'.

IgorML napísal:
"Výchovný rez by som mal u spodných konárov pomaly ukončovať, možnosť konkurovať terminálu dlhodobo tam nevidím reálne..."

Terminálu budú konkurovať hlavne výhonky, vyrastajúce z jeho hornej časti a rastúce strmo (až kolmo) nahor. Jeden taký tam aj teraz máte. To je práve prejav toho 'princípu apikálnej dominancie'. Ja niekedy tlmím príliš silný rast hruškového terminálu "prevodom" na jeho vhodného slabšieho konkurenta. Teda pôvodný terminál odstránim na konárový krúžok v mieste, kde z neho odstupuje slabší konkurent. Samozrejme, odstup konkurenta a jeho smerovanie musia byť vhodné na to, aby prevzali úlohu terminálu. Ďalšou možnosťou (zriedka využívanou), ako 'skľudniť' príliš silný rast terminálu, je jeho ohnutie (vyviazanie) do vodorovnej polohy, bez skrátenia. Musí sa to spraviť v čase, keď je ešte ohybný. IH
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

21 Nov 2022, 13:40

Ďakujem všetkým za rady a tipy. 👍 Využijem určite to zaštipovanie za zelena, to som zatiaľ nerobil. Vyväzovanie letorastov u tejto hrušky robím, to je asi aj nutnosť. O apikálnej dominancii viem. Ďalšiu etáž možno časom založím - ale až keď sa úplne vyčerpá rastový potenciál terajších spodných konárov. Nemôžem ich rezať donekonečna, možno ešte rok, max. 2. Ďalšiu etáž dám potom možno nie 1 m vysoko, dám nižšie, ale teraz ešte tie kostrové konáre zdola ešte majú nejakú snahu rásť hore a doťahovať sa na terminál, tak im to ešte aspoň 1 rok umožním. Na jar to všetko nejak rozhodnem. Ešte raz ďakujem za tipy.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

25 Jún 2023, 12:45

Zdravím všetkých. Nadviažem na rady, čo mi tu boli dané v jeseni minulého roku. Charneuskú som na jar orezal, dal som ešte, možno posledný výchovný rez a minulý týždeň som pristúpil už aj k odporúčanému zakráteniu terminálu (zakrátil som tiež konkurentov terminálu, ktorých je celkom dosť, asi tak 4 ks), aby terminál spolu s konkurentmi neutiekol do neba. Aktuálny stav na fotke. Zatiaľ to vyzerá celkom dobre, terminálu skvelo konkurujú letorasty z kostrových konárov. Zatiaľ som spokojný.
Prílohy
Charneuská
Charneuská
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

25 Jún 2023, 13:21

Ešte 1 fotka z iného uhla.
Prílohy
Charneuská
Charneuská
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

25 Jún 2023, 17:26

IgorML napísal:
25 Jún 2023, 12:45
Zdravím všetkých. Nadviažem na rady, čo mi tu boli dané v jeseni minulého roku. Charneuskú som na jar orezal, dal som ešte, možno posledný výchovný rez a minulý týždeň som pristúpil už aj k odporúčanému zakráteniu terminálu (zakrátil som tiež konkurentov terminálu, ktorých je celkom dosť, asi tak 4 ks), aby terminál spolu s konkurentmi neutiekol do neba. Aktuálny stav na fotke. Zatiaľ to vyzerá celkom dobre, terminálu skvelo konkurujú letorasty z kostrových konárov. Zatiaľ som spokojný.
Stromček je krásne vitálny, má kopu letorastov. Ten výchovný rez ale určite nebol posledný. Podľa mňa je už čas začať selektovať, ktoré výhonky sú perspektívne a ktoré nie. Napríklad: "zakrátili ste 4 ks konkurentov terminálu". Konkurent terminálu je nežiadúci, takže raz bude musieť byť celkom odstránený. Preto nevidím nejaký zmysel v zakracovaní konkurentov terminálu - lepšie je odstrániť ich hneď (ak za zelena, tak najlepšie ich vylomením). Tiež bude potrebné korunku trochu preriediť - vyslovene nevhodne rastúce a príliš zahusťujúce výhonky zredukovať. A veľmi dôležité je určiť jeden jednoznačný a dominujúci terminál. Rozbehnuté to máte pekne. H.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

25 Jún 2023, 18:06

Hawkey, momentálne mi prišlo ešte predčasné odrezávať konkurentov terminálu. Predpokladám, že terminál po odstránení konkurencie by zrejme teraz zrýchlil rast, sezóna ešte len začala, to pre mňa nie je žiadúce. Ale zrejme ešte spravím zrejme niekedy v auguste, ku koncu leta, minimálne na terminále finálny letný rez, kde sa zbavím konkurentov a zakrátim aj terminál. Možno tiež urobím prieklest na vnútorných konároch v korune. A u kostrových konárov by som možno mohol nechať ich rez až na jar - pre podporu ich lepšieho rastu po jarnom reze. Zatiaľ tak uvažujem, teoreticky. Ešte uvidím. Tento stromček je veľmi špecifický a veľmi tvrdohlavý pri vlastnom tvarovaní. Vždy plánujem rezať s nejakou jasnou predstavou už pár mesiacov vopred, ale v tomto prípade krátko pred rezom, keď už stojím pred ním, tak mením plány na poslednú chvíľu, lebo situácia sa výrazne za pár mesiacov zmenila. Výchovný rez som plánoval už opúšťať, ale veľmi ma prekvapilo ako konkurenčne reagujú letorasty kostrových konárov. To som fakt nečakal. Myslel som, že ich rastový potenciál už ustal. Možno preto na jar ešte spravím nejaký rez, ako vravím, na podporu rastu kostrových konárov. Možno budem musieť rezať viac selektívne. Ďakujem za rady.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

25 Jún 2023, 19:35

Finálny letný rez terminálu a konkurentov by som mohol spraviť, odhadujem tak okolo polky augusta, do polky augusta. Chcelo by to taký dostatočne neskorý termín, aby strom po reze už nezačal vyháňať nové výhonky, ale zase nie príliš neskoro, nech sa rany pekne zacelia, aj keď u jadrovín s tým nebýva až taký problém. Prieklest vnútrajšku koruny, tam mám trochu dilemu....buď ju robiť už teraz, aby sa podporil rast vhodnejšie situovaných letorastov...ale nezačne po priekleste strom ďalšími novými výhonkami zase zahusťovať korunu? Možno je ešte skoro na prieklest?!? Na podporu tvorby kvetných púčikov u jadrovín je ideálny termín prieklestu aký? Nie je to u jadrovín tiež tak prvá dekáda augusta? Dík za upresnenia a prípadné ďalšie rady 🙂.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jak sklidnit růst přeroubované hrušně

25 Jún 2023, 20:21

IgorML napísal:
25 Jún 2023, 19:35
...Na podporu tvorby kvetných púčikov u jadrovín je ideálny termín prieklestu aký? Nie je to u jadrovín tiež tak prvá dekáda augusta?...
Diferenciácia kvetných púčikov prebieha skôr - už začiatkom leta (jún, zač.júla). Pri takomto mladom stromčeku by som kvetné puky zatiaľ vôbec neriešil. Teraz je úlohou č.1 zapestovať korunku, ktorá bude pevná, symetrická a vzdušná. Kvetné púčiky sa potom objavia samé. Pri výchovnom reze (tvarovaní korunky) je veľmi dôležité citlivo odhadnúť, ako do stromu zasiahnuť. Či rezať len v predjarí, alebo aj v lete, alebo vôbec. Pri tomto vitálnom stromčeku by som sa letného rezu (v júli) neobával. Hlavnou úlohou by malo byť vytvoriť a následne udržať hierarchiu nadriadenosti/podriadenosti konárov (kostrových...1.rádu...2.rádu) a stredníka s terminálom. Bujné rašenie mnohých výhonkov je fajn, ale treba v tom stromčeku spraviť trochu poriadok. H.
Napísať odpoveď