Hruška Lucasova

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Hruška Lucasova

07 Feb 2022, 21:10

Je to mozne, ze rozsirena Lucasova tu nema este svoju rubriku?
Informacie co som nasiel o jej chuti boli pozitivne. Na skladovatelnost som naopak nasiel dost rozporuplne info. Udava sa ako neskora, skladovatelnost februar, niekto udava az april, viacero hlasov hovorilo o kratsej skladovatelnosti ako februar.
Ako zimnu hrusku som si uz kupil Eriku, kupim aj Hardenpontovu. Rozmyslam na Lucasovou, Bohemicou a Grosdemange.
(Sterkmanovu a Dekanku zimnu som nenasiel v predajil)
Doterajsi moj dojem z fora o Lucasovej hovori, ze jej skladovatelnost nebude dlhsia ako Erika/Hardenpontova.
Zhoda panuje, ze Bohemica a Grosdemange maju najdlhsiu skladovatelnost (teda dlhsiu ako Lucasova), ale priemernu chut.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hruška Lucasova

07 Feb 2022, 21:35

rony napísal:
07 Feb 2022, 21:10
Je to mozne, ze rozsirena Lucasova tu nema este svoju rubriku?
Informacie co som nasiel o jej chuti boli pozitivne. Na skladovatelnost som naopak nasiel dost rozporuplne info. Udava sa ako neskora, skladovatelnost februar, niekto udava az april, viacero hlasov hovorilo o kratsej skladovatelnosti ako februar.
Ako zimnu hrusku som si uz kupil Eriku, kupim aj Hardenpontovu. Rozmyslam na Lucasovou, Bohemicou a Grosdemange.
(Sterkmanovu a Dekanku zimnu som nenasiel v predajil)
Doterajsi moj dojem z fora o Lucasovej hovori, ze jej skladovatelnost nebude dlhsia ako Erika/Hardenpontova.
Zhoda panuje, ze Bohemica a Grosdemange maju najdlhsiu skladovatelnost (teda dlhsiu ako Lucasova), ale priemernu chut.
Boli časy, pred rokmi, keď nám Lucasova vydržala do februára. Dnes je z nej - v našej lokalite - skôr neskorá jesenná odroda. Oberať ju treba už pomaly s Boscovou. V bežných podmienkach skladovania vydrží u nás maximálne do konca novembra. Inak je to kvalitná hruška, chuťovo výborná, bohato rodí, dobre sa tvaruje, nealternuje, plody sú veľké. S dlhou skladovateľnosťou ale nerátajte. Z negatív by som spomenul padanie plodov pri silnom vetre (stopka je stredne dlhá až kratšia a úplne tuhá, neohybná - pri víchre sa plody "vylamujú"). Taktiež niekedy nadmerne veľké plody bývajú na povrchu hrboľato deformované, akoby mali 'celulitídu' - to býva ale hlavne na začiatku rodivosti. Rastom má Lucasova sklon vytvárať skôr rozložitú korunu, ale je veľmi plastická. Na fotkách je asi 10-ročný strom Lucasky na semenáčovom podpníku, vysoký asi 5 metrov. Vzhľadom na stiesnenejšie pomery v záhrade tvarovaný ako štíhlejší ihlan, technicky bez problémov. Úroda z tohto stromu bola medzi 80-100 kg. IH

Screenshot_20220207-214503_Chrome.jpg
Screenshot_20220207-214517_Chrome.jpg
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Hruška Lucasova

31 Okt 2023, 18:05

Sice jenom koupená asi před 2-3 týdny v obchodě, ale chuť má po uležení vynikající.
IMG_20231031_154559.jpg
Napísať odpoveď