Passe crassane

andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Passe crassane

03 Feb 2022, 09:38

Ak je to tak, potom je namieste otázka, či vôbec niekomu stojí za to pestovať odrodu, ktorá mu časom rozvlečie bakteriálnu infekciu do celej záhrady či sadu. Čo potom? Dá sa s ňou úspešne bojovať? Ak aj áno, stojí to za to, pre dobrú chuť jednej hrušky kúpať záhradu v chemických kokteiloch?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Passe crassane

03 Feb 2022, 09:44

andrejZA napísal:
03 Feb 2022, 09:38
Ak je to tak, potom je namieste otázka, či vôbec niekomu stojí za to pestovať odrodu, ktorá mu časom rozvlečie bakteriálnu infekciu do celej záhrady či sadu. Čo potom? Dá sa s ňou úspešne bojovať? Ak aj áno, stojí to za to, pre dobrú chuť jednej hrušky kúpať záhradu v chemických kokteiloch?
Ak je kúpený strom "bacterial-free", tak nič neroznesie. Rizikom je to, že môže skôr podľahnúť infekcii, prenesenej z okolia. Až potom môže byť 'zdrojom' šírenia tejto nebezpečnej bakteriózy.
Myslím, že táto panika okolo Passe Crassane je do určitej miery umelá. Vysoko citlivá (možno rovnako ako P.C.) na bakteriálnu spálu ružokvetých je napríklad aj Dekanka Robertova (Doyenné du Comice). A tá sa veselo predáva a pestuje.
Čo sa týka "chemických kokteilov" - kiež by nejaké na bakt.spálu existovali... IH

Screenshot_20220203-095011_Gallery.jpg
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Passe crassane

03 Feb 2022, 10:19

Ak je kúpený strom "bacterial-free", tak nič neroznesie. Rizikom je to, že môže skôr podľahnúť infekcii, prenesenej z okolia. Až potom môže byť 'zdrojom' šírenia tejto nebezpečnej bakteriózy.
Myslím, že táto panika okolo Passe Crassane je do určitej miery umelá. Vysoko citlivá (možno rovnako ako P.C.) na bakteriálnu spálu ružokvetých je napríklad aj Dekanka Robertova (Doyenné du Comice). A tá sa veselo predáva a pestuje.
Čo sa týka "chemických kokteilov" - kiež by nejaké na bakt.spálu existovali... IH

Pán Hlavatý, vďaka Vám za to, že ste dali dokopy užitočné fakty. Aké si kto vyvodí závery, je len no ňom. Pre mňa napríklad nie je lákavá vízia zasadiť si hrušku, ktorú po čase s vysokou pravdepodobnosťou napadne nevyliečiteľná choroba. Myslím si, že vektory spály ružovitých má každý aj na svojom pozemku či v jeho blízkosti, aj keď o nich nemusí vedieť. Preto si myslím, že základ úspechu v pestovaní je položený ešte pred samotným posadením korienkov do zeme. Ak sa napríklad rozhodujem, aký vinič si na svoje "detské ihrisko" zasadím, určite si nevyberiem aziatov, ktorí dozrievajú neskoro v daždivej jeseni a majú na odolnosť k peronospóre známku 4. Viem, čo by to neskôr obnášalo, v každom prípade by sa stratil zmysel vlastného pestovania zdravého ovocia.
Takže pre mňa osobne je, záver asi taký že chvalabohu na svete existuje ešte množstvo iných kultivarov hrušiek, ktoré stoja za vyskúšanie.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Passe crassane

03 Feb 2022, 10:26

Aby som to za seba uzavrel:
Možno sa mýlim, ale povedal by som, že celá debata o hruške Passe Crassane je čisto akademická, keďže táto odroda bude tak či tak s veľkou pravdepodobnosťou nezohnateľná. IH
ariadna30
Príspevky: 2843
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Passe crassane

03 Feb 2022, 10:29

Peter z tt pisal ze ju ma objednanu tak by sa mohol podelit o info odkial
ariadna30
Príspevky: 2843
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Passe crassane

03 Feb 2022, 10:31

Keby ju niekto posadil moze podavat info z prvej ruky ako sa jej dari😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Passe crassane

03 Feb 2022, 10:45

ariadna30 napísal:
03 Feb 2022, 10:29
Peter z tt pisal ze ju ma objednanu tak by sa mohol podelit o info odkial
Ak sa oficiálne predáva (v SR/ČR), tak potom je jej pestovanie (minimálne pre individuálnych pestovateľov) zrejme povolené.
Aj keď v našich 'krajinkách' občas vidíme, že predajcovia 'na drzovku' ponúkajú aj klubové odrody (Pink Lady, Evelina, Kanzi, Jazz a pod.)...
Ak si niekto Krassanskú kúpi a zasadí, tak ho asi inšpektori ÚKSÚP-u naháňať v jeho záhrade nebudú, aj keby hneď bola "zakázaná". Záhrady hobíkov sú plné klubových odrôd a nič sa nedeje (možno dovtedy, kým niekto - myslím tým najmä predajcov - nedostane poriadne mastnú pokutu, resp. súdom určenú povinnosť zaplatiť odškodné majiteľovi licencie). Ako tu už bolo odporučené - "klubovkami" sa na soc.sieťach netreba príliš chváliť. Radšej sa z nich tichúčko tešiť 😀. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Passe crassane

03 Feb 2022, 11:06

Ešte posledná poznámka k odrode Passe Crassane:
Uvádza sa (zdroj viď foto 1), že náchylnosť tejto odrody na bakteriálnu spálu ružokvetých je daná ani nie tak jej samotnou citlivosťou na túto chorobu, ale skôr jej sklonom k tzv. 'sekundárnemu kvitnutiu'. Tým sa rozumie nasadzovanie kvetov druhýkrát v sezóne - počas neskorého leta alebo jesene. Keďže Erwinia amylovora preniká do pletív stromu najľahšie cez kvety, robí to túto odrodu ľahším terčom pre toto nebezpečné ochorenie, než je tomu u iných (inak možno rovnako citlivých) odrôd. Tento fakt napokon uvádza aj wikipédia (foto 2). IH

Screenshot_20220203-105739_Chrome.jpg
Screenshot_20220203-105223_Chrome.jpg
peter_z_tt
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Passe crassane

03 Feb 2022, 17:45

ariadna30 napísal:
03 Feb 2022, 10:29
Peter z tt pisal ze ju ma objednanu tak by sa mohol podelit o info odkial
Dúfam, že to nebude chápané ako reklama... Objednal som si ju zo Spomyšlu na podpníku dula (predávali ju pod názvom Passe crassane) (cez sviatky som objednával predposledný kus). Chcem si ju ale prevrúblovať na plánku. Možnosť zámeny je vždy, takže pred tým, ako ju na plánke zasadím na trvalé stanovisko by som si najradšej overil odrodovú pravosť. Na dule by mohla mať plody už budúci rok.
Ešte doplnim, že v minulosti ju pod týmto názvom ponúkal aj lumigreen.
A keďže som pravdepodobne zohnal aj ghelinovu maslovku, tak sa rozhodujem medzi Krassanskou a Ghelinovu, ktorá tvorí krásny malý strom.
peter_z_tt
Príspevky: 1137
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Passe crassane

03 Feb 2022, 18:05

ariadna30 napísal:
03 Feb 2022, 10:29
Peter z tt pisal ze ju ma objednanu tak by sa mohol podelit o info odkial
Ďalším zdrojom sú burzy vrúbľov. Podľa informácií od organizátorov tento rok budú ak to covid dovolí. Má byť dokonca jedna burza, kde bude 40 odrôd hrušiek, t. j. polovica genofondu Bielych Karpát. Čisto teoreticky tam môže byť aj passe crassane, aj keď asi skôr nie.
Tiež veľa odrôd prinesú na burzy aj ľudia.
Napísať odpoveď