Koporečka

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Koporečka

18 Okt 2021, 20:50

Co je pro jihovýchodní Moravu Jadernička, je pro severozápadní Čechy Koporečka :) .

".....také mezi máslovkami se vyskytuje velká různost; to pozorovati možno zejména při této odrůdě, neboť, porovná-li se kterákoli podzimní i zimní máslovka s touto, žádná se chutí této nevyrovná. Jest také pro vzácnou chuť ovoce a výtečné vlastnosti stromu jednou z nejoblíbenějších odrůd hruškových"

Místní kultovní odrůda pocházející z obce Koporeč. Stromů je tu v okolí stále dost a někde se i nové vysazují.
A i v lednových mrazech přijdou spadané plody z pod stromů vždy vhod.
Prílohy
IMG_1237.JPG
ariadna30
Príspevky: 2817
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Koporečka

18 Okt 2021, 21:13

A da sa niekde objednat?
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Koporečka

19 Okt 2021, 19:34

Uvádí se, že je určená do zakouřených uhelných oblastí. Zajímalo by mě zda by se dala pěstovat v teplejší oblasti, v dobré půdě s minimální strupovitostí, pokud bych ji přes rok několikrát postříkal sulkou a na jaře proti strupovitosti?
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Koporečka

19 Okt 2021, 20:48

ariadna30 napísal:
18 Okt 2021, 21:13
A da sa niekde objednat?
Objevuje se v e-shopech v sekcích starých odrůd.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Koporečka

19 Okt 2021, 20:53

Jaroslav - Pear Man napísal:
19 Okt 2021, 19:34
Uvádí se, že je určená do zakouřených uhelných oblastí. Zajímalo by mě zda by se dala pěstovat v teplejší oblasti, v dobré půdě s minimální strupovitostí, pokud bych ji přes rok několikrát postříkal sulkou a na jaře proti strupovitosti?
Pěstovat se jistě dá, ale má to smysl?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Koporečka

19 Okt 2021, 20:58

Jaroslav - Pear Man napísal:
19 Okt 2021, 19:34
Uvádí se, že je určená do zakouřených uhelných oblastí. Zajímalo by mě zda by se dala pěstovat v teplejší oblasti, v dobré půdě s minimální strupovitostí, pokud bych ji přes rok několikrát postříkal sulkou a na jaře proti strupovitosti?
Obecně jsou hrušně rády za dobré půdní podmínky. Tady Koporečky rostou v dobrých půdách v relativně teplých regionech v oblastech 200 - 400 m n.m. Strupovitost se občas objevuje, ale málokdy jsem viděl plody zasažené tak, že by se nedaly konzumovat. Většinou tu se strupivitostí u velkých stromů problémy nebývají, ale vyskytuje se.
U mladých stromků při neextenzivním pěstování předpokládám, že chemická ochrana bude vhodná/účinná jako u jiných odrůd.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Koporečka

19 Okt 2021, 21:38

vysloužil napísal:
19 Okt 2021, 20:53
Jaroslav - Pear Man napísal:
19 Okt 2021, 19:34
Uvádí se, že je určená do zakouřených uhelných oblastí. Zajímalo by mě zda by se dala pěstovat v teplejší oblasti, v dobré půdě s minimální strupovitostí, pokud bych ji přes rok několikrát postříkal sulkou a na jaře proti strupovitosti?
Pěstovat se jistě dá, ale má to smysl?
To já nevím, já ji nikdy neochutnal, to by musel odpovědět někdo, kdo zná její chuť. Pokud i v dnešní době patří mezi jednu z chuťově nejlepších, i v porovnání s novějšími odr. typu Jana, Erika, Nojabrskaja, Generál Leclerc, Bohemica apod. a ještě dlouho vydrží (zraje prý postupně po celou zimu), tak si myslím, že to pro zahrádkáře smysl má.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Koporečka

20 Okt 2021, 08:40

Asi moc nejde srovnávat - prostě jedna z odrůd, která je zase nějak jinak specifická. Proč na zahradách pěstujeme Banánové zimní, Kalvil bílý, Lužickou muškátovou renetu, Muškatelku ...? Jsou chutnější? Odolnější? Asi ne, ale .... :) .
Koporečku mám na zahradě přiroubovanou jen jednu větev, jen tak, protože v okolí si zatím můžu jejích plodů dopřávat dosytosti. Chuť bych podle sebe popsal jako kořenitě mandlovou, pro jiné to bude třeba jen "normální hrušková". My jsme tady na Koporečce (a Solance) vyrostli, tak nám spíš ostatní odrůdy připadaly jiné :).
Jinak koprčka (odvozenina od Koporečky) je tu synonymum pro jakoukoliv tvrdou odrůdu. A dá se krechtovat.
Napísať odpoveď