Ohybanie letorastov hrušky

charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Ohybanie letorastov hrušky

18 Júl 2021, 11:08

Pozdravujem,

pred rokom som posadil hrušku Williamsovu na plánke. Došla zo školky dosť v zlom stave, tak som toho roku znova zastrihol a pestujem korunu.

Ostal som prekvapený, že niektoré letorasty rastu sa ohli do vodorovnej polohy. Min. roku s tým problém nebol. Hruška je posadená v doline, je možné, že je vlhšie stanovisko, tak predpokladám, že dostatok vody a silný rast spôsobil to ohnutie.

Zamýšlal som sa aj nad gumovitostou, ale skor si myslím že to budú fyziologické faktory.

Pred 2 rokmi sa mi stalo to isté na iných hruškách , ked bol maj veľmi daždivý.

Stretli ste sa už s tým ?
Prílohy
1.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ohybanie letorastov hrušky

18 Júl 2021, 16:33

charles91 napísal:
18 Júl 2021, 11:08
Pozdravujem,

pred rokom som posadil hrušku Williamsovu na plánke. Došla zo školky dosť v zlom stave, tak som toho roku znova zastrihol a pestujem korunu.

Ostal som prekvapený, že niektoré letorasty rastu sa ohli do vodorovnej polohy. Min. roku s tým problém nebol. Hruška je posadená v doline, je možné, že je vlhšie stanovisko, tak predpokladám, že dostatok vody a silný rast spôsobil to ohnutie.

Zamýšlal som sa aj nad gumovitostou, ale skor si myslím že to budú fyziologické faktory.

Pred 2 rokmi sa mi stalo to isté na iných hruškách , ked bol maj veľmi daždivý.

Stretli ste sa už s tým ?
Žiadna gumovitosť, iba gravitácia. Ak letorast rastie rýchlo do dĺžky a nestíha zdrevnatieť, tak sa vplyvom gravitácie vďaka svojej hmotnosti jednoducho ohne nadol. Môžete to riešiť vyviazaním do žiadúcej polohy a skracovaním. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2214
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Ohybanie letorastov hrušky

18 Júl 2021, 20:56

Nejsem si jistý - letos se mi podobný jev vyskytl u dvou odrůd (Nojabrskaja a Armida). Letorosty dlouhé, slabší a pokroucené. Zajímavé je, že druhý, stejně starý stromek odrůdy Nojabrskaja, který roste necelý metr vedle toho prvního, má letorosty normální - rovné, silné.
Prílohy
IMG_0799.JPG
Lída
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Ohybanie letorastov hrušky

18 Júl 2021, 22:12

Letos mi to udělala Pařížanka také, vyhnala dlouhé výhony - zřejmě to bude neobvyklým množstvím vody, co padá shůry...
smire
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Ohybanie letorastov hrušky

19 Júl 2021, 06:07

Ja mam to iste na stvorrocnych williamsovkach. Prirastky mam viac ako meter, je pravda, ze take velke prirastky som este nemal. Takze nieco som vyviazal, nieco odstrihol a po zdrevnateni to pri jarnom reze dam do poriadku.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Ohybanie letorastov hrušky

20 Júl 2021, 15:23

Vďaka za postrehy.. teda predpokladám, že je to teda tou vodou a rýchlym rastom.
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ohybanie letorastov hrušky

25 Júl 2021, 21:07

Přikláním se k názoru MUDr. Hlavatého. Pokud je abnormálně silný růst letorostů, než dřevnatí, mohou se vyhnout do vodorovné polohy. Navíc vegetace byla na jaře zpomalena, v červnu to příroda chtěla dohnat a přírustky byly velké. Uvidáte příští sezónu. Normálně to bývá spíše naopak, mnoho odrůd hrušní roste pyramidálně a spíše musím výhony rozpírat. To je u mne i letošní případ. Déšť se nám nějak vyhýbá. Musím zalévat.
Napísať odpoveď