DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

11 Máj 2021, 12:50

Dobrý den,
doporučili by jste mi/napsali zkušenosti s některou z těchto odrůd "Hardyho, Charneuská, Děkanka Robertova, Bohemika, Lucasova“, která by určitě neměla chybět přiroubována u mě na stromě? Místo je trochu omezené, tak nevím, jestli brát pod ochranu všechny ...

Děkuji předem moc za odpovědi a Váš čas :thumbup:
Prílohy
IMG_20210501_char.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
dvorpa
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 21:04

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

11 Máj 2021, 20:40

Za mě z těch, co znám (a mám již delší dobu)

Lucasova - rozhodně ano, u mně v tuto chvíli nejlepší hruška, spolehlivá a v konzumní zralosti výborná chuť.
Bohemica - rozhodně ne, letos jsem ji přerouboval, v mých podmínkách ani jeden rok uspokojivě nedozrála, plodila sice bohatě, ale k jídlu to nebylo.
Hardyho a Děkanku mám zatím malé stromky, Děkanku na kdouli na zkoušku, dle referencí vynikající hruška, ale asi jí u nás bude zima, uvidím.
Jižní Morava

350 m n.m.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

14 Máj 2021, 14:12

dvorpa napísal:
11 Máj 2021, 20:40
Za mě z těch, co znám (a mám již delší dobu)

Lucasova - rozhodně ano, u mně v tuto chvíli nejlepší hruška, spolehlivá a v konzumní zralosti výborná chuť.
Bohemica - rozhodně ne, letos jsem ji přerouboval, v mých podmínkách ani jeden rok uspokojivě nedozrála, plodila sice bohatě, ale k jídlu to nebylo.
Hardyho a Děkanku mám zatím malé stromky, Děkanku na kdouli na zkoušku, dle referencí vynikající hruška, ale asi jí u nás bude zima, uvidím.

Pozdě, ale přece ... DĚKUJI moc za odpověď. :thumbup: Jak to tak pročítám ... hmm, jestli píšete, že u Vás na Moravě v 350 m.n.m. Bohemica nedozrála a že Děkance bude asi zima ... tak nevím, zda-li je vůbec u mě ve Slezsku v 390 m.n.m. zkoušet ... byť meruněk "zatím" mám nachytáno hezky :-D Ale však co, vždyť to stejně dělám z největší části pro radost ... a ze zvědavosti ;)

Ještě jednou děkuji za odpověď :thumbup:
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

15 Máj 2021, 07:48

Bohemika je zimní hruška, zraje až ve sklepě, jak jste to myslel, že vám nedozrála? Já si nemohu vynachválit Hardyho maslovku, chuťově špička. Děkanka potřebuje opravdu dobrou polohu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

15 Máj 2021, 08:50

Vyzdvihl bych Charneuskou. Plodnost sice není extra vysoká, ale chuť je výborná. Je to nejlepší hruška na křížaly, nejrychleji se suší. Děkanka u nás špičkové chuti nedosáhne, Bohemica - jako všechny zimní hrušky - má problém s řepovitou chutí. Hardyho je zatím ve fázi ujmutého roubu.
Neregistrovaný

IP:  168.81

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

16 Máj 2021, 22:26

Charneuskou i Hardyho (asi) mám. I další podzimní a letní. Ale ze zimních mám jen Madame Verté. A Madame je dost madam. Potřeboval bych poradit, do 450 m/m, ještě nějakou jinou zimní. Skromnější, spolehlivou a dobrou. JG
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

17 Máj 2021, 00:35

Lucasova super hruška určite odporúčam mám ju mladý stromček vyzerá byť že robí širšie koruny
Charneusku som jedol minulý rok a už som vedel že ju chcem na záhrade ..túto jar som ju stepil veľmi dobrá hruška
Mám doma ešte Novembru iste by som ju skúsil ..
Veľké chutné hrušky nie na zimné skladovanie ale minu sa iste
Hardyho maslovku ..jedol som z nej ale mám pocit že hrušky vyššie sú o triedu vyššie ..ale možno to je iba prvý dojem z prvého ovocia ,ešte môžem zmeniť názor
Odporučil by som asi aj klasiku konferenciu ,možno by vydržala nejakú studenú pivnicu ... mna tento rok celkom oslovila červená wiliamsova ..som 460 mnm chuť bola výborná .. viem ale ,že nie vždy to tak musí byť ..
Dokupil som ešte aj bielu wiliamsku ..na záhrade máme Boscovu a rodí takmer pravidelne ..som na južnej strane ale stať sa môže že niečo zamrzne ..čo ma trošku sklamalo je Nitra Veľké pekne hrušky ,dobrá rodivost ale v zrelosti natrpkla ..prestepil som ju charneuskou ..
možno má niekto ine skúsenosti

Pozor na charneusku tvorí vysoké riedke koruny ..mohutný strom
BB kraj 465 mnm
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

17 Máj 2021, 07:41

Peb napísal:
17 Máj 2021, 00:35
Lucasova super hruška určite odporúčam mám ju mladý stromček vyzerá byť že robí širšie koruny
Lucasova sa dá dobre tvarovať, je to veľmi 'plastická' odroda. Na fotkách je asi 10-ročná Lucasova na semenáči, výška stromu je asi 5m (foto 1 po zimnom reze, foto 2,3 na začiatku kvitnutia). Strom je zámerne udržiavaný so štíhlejšou korunou - z priestorových dôvodov. Úroda zo stromu sa pohybuje v rozmedzí 100-120kg. V mojich podmienkach pri súčasnej klíme sa Lucasova stáva už neskoro jesennou odrodou. IH

IMG_20210517_073219.png
IMG_20210517_073254.png
IMG_20210517_073238.png
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

17 Máj 2021, 08:54

Pekný strom aj slušná úroda ..tiež mám lucasovu na semenaci asi 4 rok ale o dost menšiu ..
BB kraj 465 mnm
dvorpa
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23 Nov 2020, 21:04

DOPORUČÍTE - Hardyho, Charneuská, Děkanka R., Bohemika, Lucasova?

18 Máj 2021, 08:59

hugovotr napísal:
15 Máj 2021, 07:48
Bohemika je zimní hruška, zraje až ve sklepě, jak jste to myslel, že vám nedozrála?
Sklízel jsem ji co nejpozději a uložil do sklepa, aby dozrála do konzumní zralosti, nikdy nedozrála, plody byly stále tvrdé a nepoživatelné, potom zvadnuly.
Jižní Morava

350 m n.m.
Napísať odpoveď