Hruška Isolda

Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Hruška Isolda

05 Mar 2021, 20:34

Prosím Vás pekne bývam v nadmorskej výške 500 mnm chcel by som letnú hrušku. V záhradníctve mi odporučajú Isoldu lebo ju majú. Čo myslíte bola by to dobrá voľba?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Hruška Isolda

05 Mar 2021, 20:48

Neznám konkrétně Vaší polohu/stanoviště a na jaké podnoži je nabízena, ale v pomologiích se Isolda doporučuje do středních i vyšších poloh. Volil bych ji na bujnější podnoži.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Hruška Isolda

05 Mar 2021, 22:25

Oblasť Kysúc severná strana vlhkejšie prostredie. Na akom podpníku si už nepamätám , pretože to bolo ešte v jeseni ale volil by som a ja asi semenáč lebo na dule som mal konferenciu a bolo to trápenie. Zato hruška Nitra rodí krásne je aj dosť vysoká, ale neviem aký je podpník určite nie dula , len tie plody ,,nič moc,, preto hľadám nejakú náhradu inak som v jeseni nasadil Vasarine sviestine takže musím čakať. Zatiaľ som na ňu nenašiel žiadne recenzie. Vedeli by ste mi podariť nejaký typ čo by vyhovoval naším podmienkam a aj chuťovo by obstal ? Ďakujem .
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hruška Isolda

06 Mar 2021, 12:25

S odrodou Isolda nemám skúsenosť a záhradu mám v teplej nížinnej oblasti, takže moje rady berte s rezervou. Predovšetkým - pestovať Konferenciu na dulovom podpníku vo Vašich podmienkach nebolo dobré rozhodnutie. Práve Konferencia je inak veľmi plastická a prispôsobivá odroda, ktorá dáva kvalitné plody aj vo vyšších polohách, ale museli by ste ju mať na semenáčovom podpníku.
K letným sortám: kvalitné klasiky sú Clappova a Williamsova, tie by mohli uspieť aj vo Vašej polohe. Z ďalších letných odrôd vhodných aj do vyššej polohy by to mohla byť Radana, Alfa a Alice. Podpník každopádne semenáč (plánka). IH
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Hruška Isolda

06 Mar 2021, 16:06

Ďakujem pekne za radu určite to bude v tých podpníkoch, lebo Wiliamsová a Clápová mi tiež vyhynuli. Vysádzal som ich keď som dostaval dom a o podpníkoch som nič nevedel . Odrody mi odporučil jeden starší záhradkár , ktorému sa tu držali . Opätovne som sa ich bál vysadiť, že sú malo odolné ale na tých semenáčoch to zrejme skúsim.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Hruška Isolda

07 Mar 2021, 23:20

Isoldu mám v podobnej polohe na semenaci,nahadzuje množstvo kvetnych pukov,a rodiť začína skoro..mala trochu prestávku lebo bola preplnená .. ja som síce hrušku nejedol ale rodina áno ,chválili si ..rast mi príde slabší ako napríklad novembra,clapova a podobne ..letnu by som volil aj červený Wiliams,skvelá chuť ..
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Hruška Isolda

08 Mar 2021, 08:47

Nejsem si jistý, jestli by Williamsova v 500 m ukázala plně svou chuťovou kvalitu.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Hruška Isolda

08 Mar 2021, 10:31

Na tom niečo bude aj nové odrody sliviek sú mdlé.Ďakujem za vašu pripomienku aj preto chcem zistiť vhodné odrody nielen v dreve ale aj v dozretí plodov
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Hruška Isolda

08 Mar 2021, 18:45

Isolda, pokud ji máte na semenné podnoži, by u vás měla prosperovat. Není náročná na polohu. Spolehlivě dozrívá i ve vyších polohách. Netrpí nijak zvláště ani strupovitosti. Doporučuji probírku plůdku po červnovém propadu pro zvětšení jinak středních plodů. Její mrazuodolnost v době květu však není nijak vysoká, proto není vhodná do mrazových kotlin. Jinak je to pěkně zbarvená, žluto-červená hruška. Z novějších letních odrůd bych na Kysuce doporučoval i Miladu. Je podstatně větší, rovněž nenáročná na polohu, netrpí strupovitosti. V Rakové zahrádkáři s úspěchem pěstují i podzimní odrůdu Blanka. Je rovněž celkem nenáročná na prostředí, plody jsou velmi velké. Doporučuji se poradit s místním pěstitelem Františkem Chabrečkem / 915 340 215 / z Rakové. Isoldu pěstuji u mně 20 let. Žel ve svém fotoarchivu jsem ji nenašel. Přikládám zbylé dvě.
Prílohy
8 b.Blanka (2).JPG
7. Blanka.jpg
69.  Milada..JPG
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Hruška Isolda

09 Mar 2021, 09:18

Ďakujem pekne, výborne ste mi poradili. Spojil som sa s pánom Chabrečkom a dostal som vyčerpávajúce odpovede,tak už som trocha v obraze
Napísať odpoveď